Хатуу дуу чимээнээс зөөлөн дууг тохируулах. "Дууны үйлдвэрлэл" сэдвээр ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй. "D" дуунаас "R"-г тохируулах

P, P' дууг дуудахын тулд хэлний бүх булчингийн нарийн төвөгтэй ажил шаардлагатай. R гэж дуудах үед ам нь нээлттэй байна. Хэлний үзүүр ба түүний урд хэсэг нь өргөн тархсан, дээд шүдний суурь хүртэл өргөгдсөн, хурцадмал; хэлний үзүүр нь дээд цулцангийн хэсэгт нягт таарахгүй, дамжин өнгөрөх агаарын урсгалд чичирдэг. Дууны атираа нь хаалттай, чичиргээ үүсгэдэг. Амьсгалах агаарын урсгал нь дундуур дамждаг. Тийрэлтэт онгоц хүчтэй, чиглэсэн байх ёстой. Зөөлөн Р' авиа нь чанга дуу авианаас ялгарахдаа хэлний ар талын дунд хэсэг нь хатуу тагнай руу дээшилдэг, хэлний үзүүр нь Р гэж дуудахаас арай доогуур байдаг.

Эдгээр дуу чимээг гаргах дасгалын багц.

1. "Савлуур"
Зорилго: Хэлний булчинг бэхжүүлэх, хэл өргөх чадварыг хөгжүүлэх, хэлний үзүүрийн хөдөлгөөн, уян хатан байдал, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Сонголтууд:
a) ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хэл нь хамар хүртэл дээшилж, эрүү хүртэл унадаг. б) ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хэл нь дээд уруул хүртэл дээшилж, дараа нь доод уруул руу унадаг. в) ам нь нээлттэй байна. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлний өргөн үзүүр нь дээд шүдэнд, дараа нь доод шүдэнд хүрдэг. Хэл нь нарийсахгүй, уруул, эрүү хөдөлдөггүй эсэхийг шалгаарай;
г) ам нь нээлттэй. Дээд шүд ба уруулын хооронд, дараа нь доод шүд, уруулын хооронд өргөн хэл оруулна.
г) ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлнийхээ өргөн үзүүрээр дээд шүдэнзний ард, дараа нь доод шүдний араар булцуунд хүрнэ.
Дасгалын бүх сонголтыг хийхдээ хэл нь нарийсдаггүй, уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, доод эрүү хөдөлдөггүй эсэхийг шалгаарай;

2. Хэлээрээ хамраа хүрнэ.
Зорилго: Хэлний булчинг бэхжүүлэх, хэлний өргөлтийг хөгжүүлэх, хэлний үзүүрийн хөдөлгөөн, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлний өргөн үзүүрийг хамар руу өргөж, дээд уруул руу доошлуулна. Хэл нь нарийсдаггүй, уруул, доод эрүү нь хөдөлгөөнгүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

3. Хэлээр эрүүгээ хүр.
Зорилго: хэлний булчинг бэхжүүлэх, хэлний үзүүрийн хөдөлгөөн, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хэлээ эрүүнийхээ доор буулгаж, доод уруул руугаа өргө. Хэл нь нарийсдаггүй, уруул, доод эрүү нь хөдөлгөөнгүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

4. "Хэл нь шүдний дээгүүр явдаг."
Зорилго: хэлний булчинг бэхжүүлж, хэлний үзүүрийн хөдөлгөөний уян хатан байдал, нарийвчлал, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлний хөдөлгөөн:
Өргөн хэлээр доод шүдийг гаднаас нь, дараа нь дотроос нь хүр.
Дасгал хийхдээ хэл нь нарийсахгүй, доод эрүү, уруул хөдөлгөөнгүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

5. "Шүдээ угаацгаая"
Зорилго: хэл өргөх, хэлний үзүүрийн уян хатан байдал, хөдөлгөөн, хэлний үзүүрийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлнийхээ өргөн үзүүрийг ашиглан дээд шүдээ дотроос нь угааж, хэлээ дээш доош хөдөлгөнө. Хэл нь өргөн, уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, доод эрүү хөдөлдөггүй эсэхийг шалгаарай.

6. "Зураач".
Зорилго: хэлний дээш чиглэсэн хөдөлгөөн, хөдөлгөөн, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлнийхээ өргөн үзүүрээр тагнайгаа илбэж, хэлээ нааш цааш (шүднээс хоолой, арагш) хөдөлгө. Хэл нь нарийсахгүй, дээд шүдний дотоод гадаргууд хүрч, амнаас цухуйхгүй, уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, доод эрүү хөдөлдөггүй эсэхийг шалгаарай.

7. "Морь"
Зорилго: хэлний булчинг бэхжүүлж, хэлний өргөлтийг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хүрз хэлбэртэй хэлээ тагнай руу дарж (хэл нь соруулж авдаг) товшилтоор таслана. Таны уруул инээмсэглэж, доод эрүү нь хэлээ "татах"гүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

8. "Мөөгөнцөр".



9. "Баян хуур".

(Ш, Ж дууг гаргах дасгалуудыг үзнэ үү)


10. Хэлнийхээ үзүүрийг дарна.
Зорилго: хэлний булчинг бэхжүүлж, хэлийг өргөх, хэлний үзүүрийг уян хатан, хөдөлгөөнтэй болгох, хэлний үзүүрийг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлний өргөн үзүүрийг дээд шүдний ард байрлах булцуунд дарж, товшилтоор таслана. Эхлээд дасгалыг удаан, дараа нь илүү хурдан хийдэг. Уруул, доод эрүү хөдөлгөөнгүй, зөвхөн хэл нь ажилладаг эсэхийг шалгаарай.

11. "Амттай чанамал."

(Ш, Ж дууг гаргах дасгалуудыг үзнэ үү)

12. "Чатаж буй Турк."

(L, L дууг гаргах дасгалуудыг үзнэ үү)

13. "Төвлөрөл".
Зорилго: Хэлний хажуугийн ирмэг ба үзүүрийг дээш өргөгдсөн байдалд барих чадварыг хөгжүүлэх, хэлний дунд хэсэгт агаарын урсгалыг чиглүүлж сурах.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэл гаргана. Хэлний хажуугийн ирмэг ба үзүүрийг дээшлүүлж, хэлний арын хэсгийн дунд хэсэг нь доошоо бөхийлгөдөг. Энэ байрлалд хэлээ бариад хамрынхаа үзүүрээс хөвөнг үлээнэ. Доод эрүү хөдөлгөөнгүй, уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, хөвөн ноос нь шууд дээшээ нисч байгаа эсэхийг шалгаарай.

14. "Хурхирах".
Зорилго: хэлний үзүүрийн чичиргээг хөгжүүлэх.
Өргөн, тайван хэлээ уруулынхаа хооронд байрлуул. хэл, уруул дээрээ чичиргээнээр үлээнэ. Уруул чинь чангарахгүй, хацар чинь хавдахгүй, хэлээ шүдээ хавчихгүй байгаарай.

15. "Автомат".
Зорилго: хэлний өргөлт, уян хатан байдал, хэлний үзүүрийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлнийхээ хурц үзүүрээр дээд шүднийхээ ард байгаа булцууг товшоод t-t-t дууг дахин дахин тод дуудна - эхлээд аажим аажмаар хурдыг нь хурдасгана. Уруул ба доод эрүү нь хөдөлгөөнгүй, t дуу нь тодорхой цохилтын шинж чанартай, алга ташихгүй, хэлний үзүүр нь чангарахгүй, амьсгалсан агаарын урсгал мэдрэгдэж байгаа эсэхийг шалгаарай. Шалгахын тулд амандаа туузан цаас авчир: хэрэв дасгал зөв хийгдсэн бол энэ нь хазайх болно.

16. "Бөмбөр".
Зорилго: хэл өргөх, хэлний үзүүрийг чангатгах чадварыг хөгжүүлэх; түүний хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.
a) ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлнийхээ өргөн үзүүрийг ашиглан дээд шүднийхээ ард тагнай дээр тогшиж, d-d-d дууг дахин дахин тод дуудна. Эхлээд d дууг аажим аажмаар дуудаж, хэмнэлийг аажмаар хурдасга. Уруул нь шүдэн дээр сунадаггүй, доод эрүү хөдөлдөггүй, хэл нь нарийсдаггүй, үзүүр нь мултрахгүй байх ёстой, ингэснээр d авиа нь тод цохилтын шинж чанартай, бамбарахгүй байх ёстой. Амьсгалах агаарын урсгал мэдрэгдэхийн тулд d дууг дууддаг.
б) ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хэлээ тагнай хүртэл өргөж, нэг нэгээр нь тийм-dy гэж тодорхой хэл. "Тийм" гэж хэлэх үед хэл тагнайн голд, dy гэж хэлэхэд дээд шүдэнзний ард байрлах булцуу руу шилждэг. Эхлээд дасгалыг аажмаар хийдэг, дараа нь хурд нь нэмэгддэг. Дуудлага хийх үед амьсгалсан агаарын урсгал мэдрэгдэх ёстой. Таны уруул шүдээ сунадаггүй эсэхийг шалгаарай. Доод эрүү хөдөлж болохгүй. Yes-da-ийн дуудлага нь гөлгөр биш, тодорхой байх ёстой, хэлний үзүүр нь муруйж болохгүй.

P ба Pb дууг гаргах техник.
By дуураймал. Энэ техник нь зөвхөн хааяа байдагхүргэдэг эерэг үр дүнд хүрэхийн тулд бусдыг илүү олон удаа ашиглах хэрэгтэй.
Хамгийн түгээмэл техник болдууны үйлдвэрлэл Р-аас г, нэг амьсгалахад давтан:кк, кк, дараа нь сүүлчийнх нь илүү албадан дуудлага. ээлжлэндуу авианы дуудлага Т ба d хослуулан гэх мэт эсвэл tdd, tdd хурдан хэмнэлтэй, хэмнэлтэй. Тэд амаа бага зэрэг онгойлгож, хэлээ хаах үед шүдний шүдээр биш, харин дээд шүд эсвэл цулцангийн бохьтой хамт хэлтэй байдаг. Дуу авианы цувааг давтан хэлэхгТэгээд Тхүүхдийг хэлний үзүүрээр хүчтэй үлээхийг хүсэх бөгөөд энэ үед чичиргээ үүсдэг.
Гэсэн хэдий ч энэ техник нь үргэлж амжилтанд хүргэдэггүй. Хэлний арын артикуляцитайРэсвэл түүний велар (увелар) үе мөчний үед хоёр талт чичиргээ илэрч болно: арын болон шинэ, урд. Хоёр төрлийн чичиргээний нэгэн зэрэг хослол нь барзгар дуу чимээг үүсгэдэг бөгөөд хүүхэд ийм дууг хүлээн авахаас татгалздаг. Нэмж дурдахад, урд талын чичиргээнд хүрэх үед дуу нь хэт урт (өнхрөх) болон чимээ шуугиантай болдог.
p-г хоёр үе шаттайгаар тохируулна. Эхний шатанд фрикативыг байрлуулнаРдуу чимээнээс чичиргээ байхгүйболон уруулаа бөөрөнхийлж, хэлний урд ирмэгийг бага зэрэг урагшлуулж, дээд шүд эсвэл цулцангийн бохь руу чиглүүлэхгүйгээр сунгасан хэлбэрээр хэлэх үед. Энэ тохиолдолд дуу чимээг их хэмжээний агаарын даралтаар (уйтгартай дууг дуудахтай адил), хэлний урд ирмэг ба бохь хоёрын хоорондох хамгийн бага зайгаар дууддаг.
Үүссэн үрэлтийн чимээ нь үеүүдэд тогтдог. Та үе дэх дууг засахгүйгээр үйлдвэрлэлийн хоёр дахь шат руу шилжиж болно: механик тусламжтайгаар, бөмбөгний датчик ашиглан. Хэлний доор оруулаад, хэлний урд хэсгийн доод гадаргуу дээр хүрч, датчикийг баруун, зүүн тийш хурдан хөдөлгөх нь хэлний чичиргээ үүсгэдэг, урд ирмэгүүд нь цулцангийн хамт ээлжлэн хаагдаж, нээгддэг. Эдгээр хөдөлгөөнийг ердийн хавтгай хусуур (модон эсвэл хуванцар) эсвэл датчикаар хийж болно; хүүхэд цайны халбаганы бариул эсвэл цэвэрхэн долоовор хуруугаараа гэрийн дасгал хийж болно. Сургалтын үеэр амьсгалсан урсгал хүчтэй байх ёстой. Тайлбарласан техникийг хүүхдийн исгэрэх чимээ тасрахгүй тохиолдолд ашигладаг.
Энэ техник нь эерэг үр дүнд хүргэдэг. Гэсэн хэдий ч түүний сул тал нь дуу чимээ ихтэй болж, тусад нь дуудагддаг, хүүхэд үүнээс эгшигтэй авианы хослол руу шилжихэд бэрхшээлтэй байдаг.
Хамгийн үр дүнтэй арга бол үе шат юмР үгийн хослолоосардҮеийн эхний дууны бага зэрэг уртасгасан дуудлагаар:zzza. Үгүүдийг давтан давтах үед хүүхэд хэл ярианы эмчийн зааврыг дагаж, фрикативын акустик нөлөөг олж авах хүртэл хэлний урд хэсгийг дээш, урагшаа цулцан руу шилжүүлдэг.Рэгшигтэй хослуулсанА. Үүний дараа датчик суулгаж, зүүнээс баруун тийш, баруун зүүн тийш хурдан хөдөлгөөн хийхэд ашигладаг. Чичиргээний үед нэлээд тод дуу чимээ сонсогддогР, хэт их өнхрөлтгүй хэвийн урт. Дуу үүсгэх энэ аргын хувьд эгшигтэй хослуулан дууг тусгайлан оруулах шаардлагагүй, учир нь үг нь шууд үүсдэг. Дараагийн ажилд үе мөчийг сэдрээх сургалт явуулах нь чухал юмра, ру, ry.
Зөөлөн тохируулах үедR' ижил аргыг ашигладаг, гэхдээ үеийг ашигладагзи, мөн ирээдүйд зэ, зэ, зэ, зэ.
Ихэвчлэн хатуу ба зөөлөн дууны эмгэгийн үедР эхлээд хатуу дууг байрлуулж, дараа нь зөөлөн дууг байрлуулсан боловч энэ дараалал нь хатуу биш, дур зоргоороо өөрчлөгдөж болно; Нүүлгэн шилжүүлэхээс зайлсхийхийн тулд тэдгээрийг нэгэн зэрэг байрлуулахыг зөвлөдөггүй.

Бурыкина Евгения
Дуу гаргах хичээлийн төлөвлөгөө [p’]

Сэдэв: Дууг тохируулах [р '].

Даалгаврууд: зөв тусгаарлагдсан дууг олж авах дуу [r’]; фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; өөрийгөө хангалттай үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: бяцхан барын бамбаруушны зураг.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу Дания! Таны сэтгэл санаа сайхан байгааг би харж байна! Энэ нь та идэвхтэй ажиллахаар шийдсэн гэсэн үг юм анги!

II. Сэдвийн зарлал ангиуд

Та хатуу үгийг хэрхэн зөв дуудаж сурсан дуу [r], өөрөөр хэлбэл том бар хэрхэн архирах вэ, өнөөдөр бид зөөлөн гэж хэрхэн зөв дуудаж сурахыг хичээх болно. дуу [r], өөрөөр хэлбэл бяцхан барын бамбарууш хэрхэн архирах вэ. Гэхдээ эхлээд бид халаалтаас эхэлнэ.

III. Халаалт

Хөдөлгөөний гимнастик:

Дасгал хийх "Үзэх", "Дүүжин". Ам нь бага зэрэг нээлттэй байна. Уруулыг сунгаж инээмсэглэв. Нарийхан хэлнийхээ үзүүрийг ашиглан амныхаа булан руу ээлжлэн сунгана.

Дасгал хийх "Могой". Ам нь том ангайсан. Нарийхан хэлийг урагш нь түлхэж, амандаа гүнзгий оруулаарай.

Дасгал хийх "Савлуур". Ам нь нээлттэй. Хэл нь чангарч, хамар, эрүү эсвэл дээд ба доод шүдэнд хүрнэ.

Дасгал хийх "Шүдээ угаа". Амаа хаасан. Хэлээ уруул, шүдний хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр хөдөлгө.

Дасгал хийх "Ороомог". Ам нь нээлттэй. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хажуугийн ирмэгүүд нь дээд араа шүдэнд дарагддаг. Өргөн хэл "өнхрөх"урагшаа хойшоо амны гүн рүү татна.

Дасгал хийх "Морь". Амныхаа дээвэр хүртэл хэлээ сорж, хэлээ анивч. Удаан бөгөөд хүчтэй дарж, hyoid холбоосыг татна.

Тусгаарлагдсан дуудлага дуу [p]

Даня, бар хэрхэн архирах вэ? (r-r-r-r-)

Одоо үүнийг хэл дуу чимээнэг амьсгал дээр удаан, чанга, чимээгүйхэн.

IY. Дуудлага хийх үеийн артикуляцийн бүтцийн тодорхойлолт дуу [r]

Уруул - дуудахтай ижил байрлалыг эзэлдэг дуу [болон];

шүд - нээлттэй;

Хэл - хэлний арын урд хэсэг нь хатуу тагнай руу өргөгдсөн (ойролцоогоор [i] эгшигтэй адил, хэлний үзүүр нь [r]-ээс бага зэрэг доогуур, хэлний арын хэсэг үндэс нь урагш хөдөлсөн;

Зөөлөн тагнайг дээшлүүлж, залгиурын арын хананд дарж, хамрын хөндий рүү орох хэсгийг хаадаг;

Агаарын урсгал - амьсгалах үед амны хөндийд хэлний хурц үзүүрт орж, чичиргээ үүсгэдэг.

Ю. Дууны үйлдвэрлэл.

1-р техник - насанд хүрсэн хүнийг дуурайлган хийх - барын бамбаруушийг дуурайлган хийх (ярианы эмч, хүүхэд толины өмнө сууж байна):

Даня, бяцхан барын бамбарууш хэрхэн архирахыг харж, сонс (ry-ry-ry-ry).

Дахин оролдоно уу.

2 дахь уулзалт: найруулга[р] эхнийх нь бага зэрэг уртасгасан дуудлага бүхий zi үений хослолоос zzzy үгийн авиа. Үгийг давтан давтах үед хүүхэд ярианы эмчийн зааврыг дагаж, [ба] эгшигтэй хослуулан акустик эффект авах хүртэл хэлний урд хэсгийг дээш, урагшаа цулцангийн хэсэгт шилжүүлдэг. Үүний дараа датчик суулгаж, түүний тусламжтайгаар зүүнээс баруун тийш, баруунаас зүүн тийш хурдан хөдөлгөөн хийдэг. Чичиргээний үед хангалттай тод дуу сонсогддог дуу [r].

YI. Тусгаарлагдсан сонсголын ялгаварлан гадуурхалт дуу [r]

Даня, би хэлэх болно дуугарна, мөн сонссон даруйдаа дуу чимээ[p] барын зулзага зурагтай картыг ав.

[p],[t],[k],[a],[p],[o],[p],[g],[p],[b],[c],[p],[y ],[d],[s],[r],[g],

[z],[r],[r],[r],[n],[r].

YII. Ялгаварлан гадуурхах [r] дууг үен доторх.

Хэрэв та сонсвол би үеийг нэрлэнэ дуу чимээ[р] – тигрио бүхий картыг авна nkom: Ра - ри - фор - ро - ло - зю - ре - та - тю - рю - ря - сайн - ур - ур - ре - ко - ря - му - рё.

Yiii. Доод шугам ангиуд.

Аль нь дуу чимээзөв дуудаж, сонсож сурсан уу?

Та сайн ажилласан. Би чамайг магтаж байна. Зөв дуудахыг хичээ дуу [р] болон бусад ангиудад.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Манай хамтлаг бусдын адил Театрын өдөрт зориулан театрчилсан тоглолт хийхээр бэлтгэж байсан. Зохиолыг нь олоод жаахан тааруулаад бэлтгэлээ базааж эхэллээ.

Үйлдвэрлэлийн ганцаарчилсан хичээл [C] Сэдэв: дуу авиа [C]Зорилго: 1. Боловсролын: - үе мөчний гимнастикийн тусламжтайгаар үе мөчний дасгалыг бүрэн гүйцэд гүйцэтгэхийг заах; - хөгжүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: дууг тохируулах [s]. ЗОРИЛГО: БОЛОВСРОЛ: [s] дууг зөв дуудах чадварыг хөгжүүлэх, бөхийлгөх.

Дууны үйлдвэрлэлийн талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [P].Дууны үйлдвэрлэлийн талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [P]. Зорилго: дууг тохируулах [P]. Даалгавар: - зөвийг бий болгох.

ЗОРИЛГО: 1. Залруулах, хүмүүжүүлэх: - үг, хэллэг, өгүүлбэр дэх Ш авиаг автоматжуулах; - лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх;

Аудио автоматжуулалтын тухай хичээлийн тэмдэглэл [Ш]"SH" авиа: хэлний үзүүр тагнайн урд тал руу өргөгдсөн (цулцангийн хэсэгт, гэхдээ дарагдаагүй; хэлний хажуугийн ирмэг нь дээд араатай зэргэлдээ байдаг;).

Бие даасан ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн хураангуй.

Сэдэв: [р`] дууг тохируулах.

Зорилтот: Дууг тохируулах [р`].

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    [r`] дууг дуудахдаа үе мөчний эрхтнүүдийн зөв байрлалын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох.

Залруулах:

    Артикуляторын аппаратын хөдөлгөөнийг сургах.

    Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

    Нүүрний илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

    Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    Зөв, тодорхой хэл яриаг хөгжүүлэх; цэвэр байдал, байрлал.

    Үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастикийн зураг,хөвөн ноос, дууны үе мөчний профиль [р`].

Төлөвлөгөө:

    Зохион байгуулах цаг

    Гол хэсэг:

    Артикуляцийн гимнастик

    Хурууны гимнастик

    Нүүрний булчингийн хөгжил

    Ярианы дуу хоолойг хөгжүүлэх дасгал "Чимээгүй давтах"

    Тоглоом "Сонс - эвшээх хэрэггүй!"

    Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна

    Артикуляцийн шинжилгээ

    Дууны үйлдвэрлэл

    Тусгаарлагдсан дуу чимээг хамгаалах

Биеийн тамирын минут

    Тоглоом "Дууг хэл"

    Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

    Гэрийн даалгавар

    Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн явц:

1. Org. мөч:

Сайн уу, Ира! Цэцэрлэг рүү явах замдаа би зочинтойгоо уулзсан, гэхдээ та энэ шүлгийг уншихад түүний хэн болохыг мэдэх болно.

Ямар уйлах вэ? Ямар архирах вэ?
Тэнд үхэр сүрэг байхгүй юу?
Үгүй ээ, тэнд үхэр биш -
Энэ бол Архигч Таня юм
Уйлж байна
Цутгасан,
Хувцасны алчуур...
УУУУУУУХ!..

Чи яагаад уйлаад байгаа юм, архираад,
Архирах үхэр үү?
Таны дээр чийг байна
Мөөгөнцөр үүсч болно.

Энэ шүлэг хэний тухай бэ? Тэр энд байна, хараарай. Ревагаа тайвшруулж, түүнд чанамал идэцгээе.

2. Үе мөчний гимнастик:

A)"Амттай чанамал."

Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэлний урд талын өргөн ирмэгийг ашиглан дээд уруулаа долоож, хэлээ дээрээс доош хөдөлгөж, хэлээ ам руу нь тагнайн төв рүү татна. Хэл нь нарийсахгүй, ухрах үед хажуугийн ирмэгүүд нь араа шүдэн дээр гулсаж, хэлний үзүүр нь дээш өргөгдөнө. Уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, доод эрүү нь "хэлээ татдаггүй" - энэ нь хөдөлгөөнгүй байх ёстой.

"Хусуур".

Ам нь бага зэрэг нээлттэй, уруул нь инээмсэглэн тэнийдэг. Өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг. Энэ байрлалыг 5-10 секундын турш барина. Хэрэв хэл амрахыг хүсэхгүй байвал дээд уруулаараа алгадаж, тав, тав, тав гэж хэлж болно.

"Зүү."

Ам нь бага зэрэг нээлттэй, уруул нь инээмсэглэн тэнийдэг. Нарийхан, чанга хэлээ амнаасаа гарга. 5-10 секундын турш барина уу.

B)"Морь"

Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хүрз хэлбэртэй хэлээ тагнай руу дарж (хэл нь соруулж авдаг) товшилтоор таслана. Таны уруул инээмсэглэж, доод эрүү нь хэлээ "татах"гүй байгаа эсэхийг шалгаарай.

"Мөөгөнцөр".
Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Өргөн хэлээ бүхэлд нь тагнайн эсрэг дарж (хэл нь сорох) ба энэ байрлалд 1-ээс 5-10 хүртэл тоолно. Хэл нь мөөгөнцрийн нимгэн малгайтай төстэй байх ба сунгасан hyoid frenulum нь түүний иштэй төстэй болно. Хэлний хажуугийн ирмэг нь тагнайд жигд дарагдсан эсэхийг шалгаарай (хагас нь унжаагүй байх ёстой), ингэснээр уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй. Дасгалыг давтан хийхдээ амаа илүү өргөн нээх хэрэгтэй.

"Бөмбөр"

Инээмсэглэж, амаа ангайж, хэлний үзүүрийг дээд шүднийхээ ард товшиж, [d] дууг дахин дахин тодорхой хэлж, хэмнэлийг аажмаар хурдасгана.

IN)"Анхаарал".

Зорилго: Хэлний хажуугийн ирмэг ба үзүүрийг дээш өргөгдсөн байдалд барих чадварыг хөгжүүлэх, хэлний дунд хэсэгт агаарын урсгалыг чиглүүлж сурах.

Ам нь нээлттэй. Инээмсэглэсэн уруул. Хэл гаргана. Хэлний хажуугийн ирмэг ба үзүүрийг дээшлүүлж, хэлний арын хэсгийн дунд хэсэг нь доошоо бөхийлгөдөг. Энэ байрлалд хэлээ бариад хамрынхаа үзүүрээс хөвөнг үлээнэ. Доод эрүү хөдөлгөөнгүй, уруул нь шүдний дээгүүр сунадаггүй, хөвөн ноос нь шууд дээшээ нисч байгаа эсэхийг шалгаарай.

3. Хурууны гимнастик:

Реватай тоглож эхлэхээсээ өмнө хуруугаа сунгацгаая.

Хөлийн эрхий хуруунд зочлох

(хуруу, нударгаараа зангидах, эрхий хуруу, хоёр гар)

Тэд шууд байшинд ирлээ

(хоёр алгаа өнцгөөр хаах - "дээвэр")

Индекс ба дунд
Нэргүй бөгөөд сүүлчийнх

(хуруу гэж нэрлэдэг, гар бүр ээлжлэн эрхий хуруутай холбогдсон)

Бас жаахан ягаан
(бүх хуруугаа нударгаараа зангидаж, жижиг хуруугаа дээш харуулав)
Тэр өөрөө босгон дээр авирав.

(Нударгаа хамт тогш.)

Хуруунууд хамтдаа найзууд.

(Хуруунуудаа хэмнэлээр нударгаараа зангидаж, тайл.)

Тэд бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй.

(Гараа "түгжээ" болго.)

5. Нүүрний булчинг хөгжүүлэх

Цонхоор хар! Өнөөдөр цаг агаар сайхан байна, нар хурц гэрэлтэж байна.

Л.: Уруулаа гуурс шиг урагш тат. Нарыг зур - тойрог, эхлээд баруун тийш, дараа нь зүүн тийш. Одоо нарны туяа зур - уруулаа баруун тийш, дараа нь зүүн тийш сунгаж, уруулаа инээмсэглээрэй.

Л.: Нар, түүний туяа хурц гэрэлтэж, нүдэнд тусдаг. Бид нүдээ аниад: баруун нүдээ, дараа нь зүүн нүдээ ань.

6. Ярианы дуу хоолойг бүрдүүлэх дасгал "Чимээгүй давт":

Манай Рева ярьж байна.

Үүнийг хэн чимээгүй давтах вэ?

Хэл ярианы эмч тухайн объектыг чанга дуугаар нэрлэж, хүүхэд энэ үгийг чимээгүйхэн давтдаг.

Үг:радио, солонго, ханцуй, цамц, баатар, өд, шумуул, бор, тарвас, дугтуй, эрдэнэ шиш, имж.

7. Тоглоом "Сонс - эвшээх хэрэггүй!"

Ярианы эмч: "Би одоо өгүүлбэрүүдийг нэрлэе, та анхааралтай сонсоорой. Хэрвээ чи намайг асуулт асуухыг сонсвол тонгойж, үгүй ​​бол зүгээр зогс."Ярианы материал: Хэн ой дундуур тэнүүчилж байна вэ? Чоно ой дундуур тэнүүчилж байна. Муур дээвэр дээр алхаж байна. Муур хаашаа явдаг вэ? Охин юу зурж байна вэ? Охин байшин зурдаг. Солонго борооны дараа үүсдэг. Шөнөдөө бороо орно. Солонго хэзээ гардаг вэ? Хэзээ бороо орох вэ? Хүү юугаар зурдаг вэ? Хүү харандаагаар зурдаг.

8. Одоо Рева бид хоёр [r`] дууг дуудаж сурах болно.

9. Артикуляцийн шинжилгээ.

Хараач,бид [r`] дууг дуудах үедбидний уруул хагас нээгдсэн инээмсэглэлээр,шүд нь нээлттэй байнахэлний өргөн үзүүр тагнай хүртэл өргөгдсөн, чангарч, хэлний ар тал дээш өргөгдсөн, тагнай хоёрын хооронд агаар чөлөөтэй дамждаг, хэлний хажуугийн ирмэгүүд чанга дарагдсан байдагдээд араа шүдэнд худал хэлэх. Дууны утас юу болдог вэ? (чичиргээ)

[r`] авиа нь гийгүүлэгч үү эсвэл эгшиг үү? Тэгээд яагаад?

гийгүүлэгч. Учир нь бид үүнийг дуудах үед хэл нь бидэнд саад болдог.
[r`] дуу хоолойтой эсвэл дуугүй байна уу?
- дууны атираа чичирдэг тул дуу чимээтэй.
Хэр зөөлөн эсвэл хатуу вэ?
- зөөлөн.

10. Дуу чимээ гаргах.

1. Уруулаа тэнийлгэн инээмсэглэж байхад урт эргэлдэх [p] нь /I/, /I/, /E/, /Ё/, /Ю/ эгшигтэй дараалан холбогддог.

2. Зөөлөн /R’/ байхгүй бол /R/ гэж толгойгоо хойш шидээд дуудаж болно.

3. “ZZZI” дууны эхний дууг бага зэрэг уртасгасан дуудлагыг “zi” нийлбэрээс [р`] авиа гаргах. Үгүүдийг давтан давтах үед хүүхэд таны хүсэлтээр хэлний урд хэсгийг дээш, урагшаа цулцан руу хөдөлгөдөг [p`] үрэлтийн дууны акустик эффектийг "и" эгшигтэй хослуулан авах хүртэл. Үүний дараа датчик (долоовор хуруу, халбаганы бариул, хусуур) оруулаад хэлээ чичиргээг ашиглана.

11. Тусгаарлагдсан дуу чимээг хамгаалах. Дасгал хийх "Машинаа асаацгаая."

Та машины хөдөлгүүр хэрхэн архирахыг мэдэх үү? Рррр. Жижиг машины мотор хэрхэн ажилладаг вэ? Рри-ри-ри. Манай зочин төөрчихлөө гээд уйлаад байх шиг байна. Түүнд тусалцгаая?! Roar гэртээ орохын тулд та [r`] дууг дуудаж, энэ замаар хуруугаа гүйлгэх хэрэгтэй.

Физминутка:

Шишүүхэй, шишүүхэй, шишүүхэй (хүүхдүүд хацраа гаргана)
Судалчлагдсан торх. (хажуу тал руугаа алгадах)
Хомка эрт босох (сунгах хөдөлгөөн)
Хацар угаах, хүзүүг үрэх, (нүүр хүзүүг үрэх)
Шишүүхэй овоохой шүүрдэг (хөдөлгөөн нь шүүрдэх ажлыг дуурайдаг)
Тэгээд биеийн тамирын дасгал хийхээр гарав (газар дээрээ марш)
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (цэнэглэхийг дуурайлган 3-4 хөдөлгөөн)
Хомка хүчирхэг болохыг хүсдэг. (гарын булчингийн хурцадмал байдал)

12. Бөмбөгтэй тоглоом "Дууг хэл".

Манай Рева маш их ухаангүй, үгээ дуусгахаа мартдаг. Бид түүнд туслах уу?

Хэл ярианы эмчилгээний эмч бөмбөгийг хүүхдэд шидэж, сүүлчийн дуугүй үгсийг дуудаж, хүүхэд энэ дууг нэрлэж, бүх үгийг давтаж, дараа нь бөмбөгийг ярианы эмч рүү буцааж өгөх ёстой.

Гар чийдэн]
Бульфич]
Хув]
Праймер]
толь бичиг]
Зангуу]
Батга]
Рыцарь]
LODY...[Ry]
Кемп]

HO...[Ри]
Улаанбурхан]
Араатан]
Цар]

13. Фонемик сонсголын хөгжил:

1) Дууг сонсохдоо алгаа таших [r`]

Тусгаарлагдсан: K R` R` N G R` Z R` R` T R` V R` D M K R` F M Z R` P R` R`

2) Дууг сонсохдоо гараа өргө [r`]

Үгэнд: Ря-ЛО-ПО-Рю-БИД-ЭСВЭЛ-ВА-Ря-Ри-КО-Рю-АР

3) Дууг сонсохдоо хөлөө товших [r`]

Үгээр хэлбэл: хүүхэд, туулай, Рева, алим, будаа, эгнээ, бүс, зараа, ширээ, үүргэвч.

14. Тоглоом "Дууг соли - үгийг өөрчил!"

Хэрэв та үгэнд дор хаяж нэг дууг орлуулах юм бол утга нь өөрчлөгдөнө гэдгийг Рева мэдсэн. Бид шалгах уу? Одоо би танд үг хэлэх бөгөөд та эдгээр үгсийн эхний дууг [r`] дуугаар солихыг хичээгээрэй.

зуухны яриа

малгай - манжин

Чичирхийлэх эрсдэлтэй

Печка гол

Тифозын хад

Манжингийн загварчлал

Щека-Гол
Лейка-Рейка

Миме-рим

15. Гэрийн даалгавар: Оньсого тааж, хариултыг зур:

Цонхны гадаа гэрэл асч байна.
Тэд гашуун амттай байдаг.
Шувууд тэднийг өвөлждөг,
Хавар нь тэд дуу дуулдаг.
Ямар тод зураг вэ!
Цонхны гадна юу байна? -……

16. Хичээлийн хураангуй:

Сайн байна, Ира! Чи сайн хийлээ!! Хараач, манай Рева уйлахаа больсон, тэр инээмсэглээд баярлалаа гэж хэлэв!

Өнөөдөр хичээл дээр бид ямар дууг хэлж сурснаа санаж байна уу? Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Холбогдох хэвлэлүүд