Книга невідомий солдат читати онлайн. Невідомий солдат Пригоди кроша невідомий солдат

Розділи: Література

Цілі уроку:

  • познайомитися з особистістю письменника,
  • спробувати розібратися в психологічних, моральних мотивах поведінки людей різних поколінь у далекі воєнні роки,
  • поговорити про ті зміни у характері головного героя, які відбуваються у процесі пошуків,
  • встановити, яка реальність формує у ньому громадянськість думок і вчинків.

Оформлення:

  • виставка книг,
  • портрет письменника,
  • свічки,
  • плакат з характеристикою головного героя,
  • плакат з питаннями для диспуту.

Епіграф:

Я знаю, ніякої моєї провини в тому, що інші не прийшли з війни, в тому, що вони - хто старший, хто молодший залишилися там, і не про те ж мова, що я не зміг, їх не зумів зберегти, не про тому, але все ж таки, все ж таки, все ж таки…

А. Твардовський.

Хід уроку

Вступне слово вчителя (На тлі музики Моцарта "Реквієм". На партах горять свічки).

Війна… Найстрашніше – це війна. Найнеможливіше - це війна. Найнеймовірніше - це війна.

Коли ми вимовляємо це слово, серце стискається від болю та жаху. Скільки пролито сліз, зіпсовано доль, скільки сиріт і дітей, що не народилися. Наша земля рясно полита кров'ю. Коли настає вечір і над російськими селами згущуються сутінки, серце може побачити їх. Вони легко ступають рідною землею. Мертві, але живі. І чути тихий мелодійний дзвін. І горять свічки у їхніх руках. Вони ніби кажуть: "Люди, пам'ятайте про нас!" Вічна пам'ять!

Ось цими словами закликом мені хотілося б запросити вас на чудову зустріч з розумною, доброю, прекрасною книгою А. Рибакова "Невідомий солдат".

(Повідомляю тему та цілі уроку).

Відкрийте зошити та запишіть тему уроку. Хто ж він автор повісті "Невідомий солдат"?

Дві учениці розповідають біографію О. Рибакова.

Вчитель:Повість "Невідомий солдат" є третьою книгою про Сергія Крашенінникова, які становлять трилогію. Зверніть увагу на виставку книжок. Я рекомендую вам звернутися до бібліотеки та прочитати інші, не менш цікаві твори О. Рибакова.

Трилогія- Це літературний твір, що складається з трьох самостійних творів, об'єднаних в одне ціле загальним ідейним задумом, сюжетом, головними героями.

Ну, а тепер звернемося безпосередньо до повісті.

1) Чи сподобалася вам повість? Чи легко її читати?

2) Як побудована повість? Яка її композиція? (У повісті 2 сюжети: 1) звичайні будні будівельної бригади - цей сюжет ведеться від імені Кроша;

2) у мирне життя вторгається давно минула війна. Така композиція допомагає автору яскравіше показати зв'язок між минулим та сьогоденням.)

4) Як ця подія допомагає автору злити два сюжети в єдине ціле? (Обидва сюжети розвиваються самостійно і ніби незалежно один від одного, але все ж таки ми бачимо зв'язок між цими сюжетами. Робітники знаходять могилу і, розшукуючи ім'я невідомого солдата, Сергій Крашенинников, а разом з ним і ми, дізнається про п'ятірку відважних солдатів і про головна подія – знаходження могили розкриває зв'язок минулого та сучасного, допомагає зрозуміти, як пов'язані покоління людей, показує прямий зв'язок минулої війни із сучасним мирним життям. Пошуки імені невідомого солдата зливають дві розповіді в одне ціле.)

Вчитель:Автору хотілося сказати, що пошуки імен загиблих необхідні, вони потрібні не тільки родичам, а й усім нам. Безіменних солдатів не буває, кожен із них має ім'я, і ​​його треба знайти. Так, як це зробив Сергій Крашенінніков.

5) Як потрапив Крош на будівництво автомагістралі? Хто дав йому пораду? (Не вступив до університету, дідусь.)

6) Як Крош поставився спочатку до доручення дізнатися щось про невідомого солдата? (Йому не сподобалося)

7) Порівняйте думки і почуття Кроша в розділах 6, 10, 26. (З'являється бажання дізнатися ім'я невідомого солдата, Крош хоче довести справу до кінця. І в цьому ж розділі відбувається суперечка між Крошем та його товаришами по роботі про те, чи треба дізнаватися ім'я солдата (Кріш вперше в житті б'є людину.)

8) То чому Крош вирішив довести до кінця свої пошуки, хоча ніхто від нього цього не вимагав?

9) Що розповідає Крошу про могилу Смирнова Софія Павлівна, жінка, яка ходила на могилу і доглядала її?

10) Згадайте зустріч Кроша з Наталкою, яка показує документи, що залишилися від загиблого солдата. Що це за документи? Чи допомогли вони у встановленні імені невідомого солдата? (Фотографії, промокашка, кисет, з вишитою на ньому літерою "К", запальничка з патрона, квадратик з дитячого лото із зображенням качки.)

11) Які ще дії робить Крош Для встановлення імені невідомого солдата? (Запит у військовий архів).

12) З ким зустрічається? (З Міхєєвим та Агаповими, зустрічається із заступником міністра Стручковим, який роздобув список усіх п'ятьох солдатів. Але перш за все Крош заходить до Олександрівського саду і бачить вічний вогонь на могилі невідомого солдата. І ще більше захоче дізнатися ім'я солдата, могилу якого знайшли будівельники).

- Зачитайте сцену розмови Кроша з Агаповими за ролями.

Вчитель:Крихта довгим і складним шляхом встановлює, що в могилі похований солдат Краюшкін. Але матері старшини Бокарьова голова сільради вже повідомляє, що знайдено могилу її сина. І перед Крошем постало серйозне завдання - розповісти матері Бокарьова, що не її син похований у могилі.

- Інсценуємо сцену розмови Кроша з матір'ю Бокарьова.

– Задаю перше питання диспуту. Для цього звертаюся до плаката, на якому написано питання диспуту./ Додаток 1/

13) Чи мав рацію Сергій Крашенинников, що не сказав правду матері Бокарьова? Як на вашу думку? Як би ви вчинили у цій ситуації? Мені хотілося б, щоб ви подискутували з цього питання.

Вчитель:Я теж думаю, що Сергій має рацію. Це брехня, звісно. Але, очевидно, та сама “свята” брехня, яка іноді дуже потрібна людині. Антоніна Василівна Бокарьова бачила сенс свого життя у тому, щоб бути поряд із сином – його могилою. І відібрати в неї цю могилу - значить відібрати життя. Слова Антоніни Василівни про свого сина перегукуються з віршем Некрасова, який читає дідусь Кроша.

Учень читає вірш Некрасова:

Серед лицемірних наших справ
І всякої вульгарності та прози
Одні я сльози підглянув
Святі, щирі сльози.
То сльози бідних матерів,
Їм не забути своїх дітей,
Загиблих на кривавій ниві,
Як не зрозуміти плакучої верби

Своїх гілок, що поникли. 14) Але тільки це питання ставить А. Рибаков у своїй книзі? І чи головне це питання? Згадайте, про що постійно розмірковує Крош? (Книга ставить питання, чого ми варті, чи гідні ми тих, хто загинув. Автор хоче показати, яким виросло нове покоління людей. І ми бачимо, що Сергій Крашенінников гідний продовжувати справу батьків. Краюшкін та його товариші, якби залишилися живими, пишалися б їм.)

15) Згадайте, як спочатку ставилися оточуючі Сергія люди до його пошуків? (Багато людей залучено до пошуків. Це різні люди: старий Мехєєв, журналіст Агапов, дідусь Кроша, заступник міністра Стручков. І по-різному вони поставилися до пошуків Кроша. Воронов вважає, що це не їхня справа, намагається переконати припинити пошуки. Багато товаришів по роботі також недовірливо ставляться до його витівки.І тільки дідусь схвалює важку справу, за яку взявся онук.)

16) Як поступово змінюється ставлення оточуючих людей до витівки Кроша? (Поступово, крок за кроком, Сергій переконує людей у ​​необхідності пошуків. Стіна недовіри руйнується, і ось уже сам Воронов пропонує Крошу взяти відпустку для поїздки до Красноярська до матері Бокарьова, а товариші пропонують гроші на дорогу.)

Вчитель:І в цьому загальному схваленні пошуків Сергія йде в тінь і злісний страх Мехєєва, що по суті зрадив смерті одного з солдатів - Вакуліна, і вихваляння Агапова, що взявся за пошуки з корисливих цілей, і байдужість сина загиблого солдата Краюшкіна. Всі ці люди і сперечаються, і миряться, але відкриваються перед собою, щойно мова заходить про солдатську могилу, і починають вже міряти себе та інших мірою вищої громадянської моральності. Люди дивляться на себе ніби збоку, зважують себе на терезах чистоти та правди. Вони стають кращими, добрішими, дорослішими, як це сталося з Крошем і Зоєю, онукою Краюшкіна.

17) Отже, яким бачимо Кроша, головного героя повісті? Дайте йому характеристику. Потім відкриваю плакат на дошці, і всі переконуються у правильності відповідей. (Додаток 1.)

Вчитель:Запишіть характеристику Сергія Крашенінникова собі у зошит.

Друге питання диспуту. Звертаюсь до дошки.(Додаток 1)

18) Чи є такі, як Сергій Крашенинников, серед нас?

19) Тож про що ж книга А. Рибакова? (Про нашого сучасника, молоду людину, яка тільки вступає в життя, тримає іспит на громадянську зрілість.)

Вчитель:Ми бачимо, що в складному процесі пошуків сенсу життя, Крош стає громадянином Сергієм Крашенінніковим і приходить до висновку, що треба бути людиною, яка шукає, активною і не забуватиме страшні роки далекої війни.

Третє питання диспуту. Звертаюсь до дошки. (Додаток 1)

20) Чи потрібні нам книги про війну? Чи актуальна книга А. Рибакова у наші дні? (Ведемо розмову про війни нашого часу, про те, що в наш час солдати пропадають безвісти.)

Дзвін дзвонів.

Вчитель читає епіграф – слова О. Твардовського.

Про що говорить А. Твардовський? (Про пам'ять.)

Вчитель читає уривок із вірша Р. Різдвяного “Реквієм”.

Пам'ятайте!
Через століття, через роки
Пам'ятайте!
Про тих, хто вже не прийде ніколи,
Пам'ятайте!
Не плачте, у горлі стримайте стогін,
Гіркі стогін.
Пам'яті полеглих будьте гідні,
дуже гідні!
Хлібом та піснею, мрією та віршами,
Життям просторим,
Кожною секундою, кожним диханням
Будьте гідними!
Люди! Поки серця стукають,
Пам'ятайте!

Якою ціною завойовано щастя, будь ласка, пам'ятайте!

Запитання до диспуту:

  1. Чи мав рацію Крош, що не сказав правду матері старшини Бокарьова? Як би ви вчинили у цій ситуації?
  2. Чи є такі, як Сергій Крашенінніков, серед нас?
  3. Чи потрібні нам книги про війну? Чи актуальна книга Анатолія Рибакова у наші дні?

Бульдозер стояв перед маленьким горбком, порослим травою. Навколо валявся низький штакетник.

Сидоров підняв із трави вицвілу дерев'яну зірку. Солдатська могила – мабуть, залишилася ще з війни. Вона була вирита осторонь колишньої дороги. Але, прокладаючи нову, ми випрямляли магістраль. І ось бульдозер Андрія натрапив на могилу.

Андрій сів у кабіну, увімкнув важелі, ніж насунув на горбок.

- Ти що робиш? - Сидоров став на горбок.

– Чого, – відповів Андрій, – зрівняю…

– Я тобі зрівняю! – сказав Сидоров.

- Різниця тобі, де він лежатиме: над дорогою, під дорогою? - Запитав шофер Юра.

- Ти в землі не лежав, а я лежав, може, поруч із ним, - сказав Сидоров.

В цей час під'їхав ще один самоскид. З нього вийшов Воронов, підійшов до нас, насупився:

- Стоїмо?!

Його погляд зупинився на могилі, на штакетнику; хтось уже зібрав його в купку і поклав зверху вицвілу зірку. На Вороновому обличчі відбилося невдоволення, він не любив затримок, а могила на дорозі – це затримка. І він невдоволено дивився на нас, ніби ми винні у тому, що саме тут похований солдат.

Потім сказав Андрію:

- Обійди це місце. Завтра надішлю землекопів – перенесуть могилу.

Сидоров, що весь час мовчав, зауважив:

– По штакетнику та по зірці видно, хтось доглядав, треба було б господаря знайти.

– Не на Камчатку перенесемо. Прийде господар – знайде. Та й немає жодного господаря – згнило все, – відповів Воронов.

– При ньому документи можуть бути чи якісь речові докази, – наполягав Сидоров.

І Воронов поступився. За що, звичайно, Сидорову доведеться розплатитися потім. Потім. А поки що розплатився я.

– Крашенинників! Їдь у місто, попитай, чия могила.

Я був вражений таким наказом:

– У кого ж я питатиму?

– У кого – у місцевих мешканців.

- А чому саме Я?

– Бо ти місцевий.

- Я не місцевий.

– Все одно, у тебе тут дідусь, бабусю…

– Немає в мене бабусі, померла, – похмуро відповів я.

– Тим паче, старі люди, – з дивною логікою вів далі Воронов. – Місто все ось, – він показав кінчик нігтя, – три вулиці… Знайдеш господаря, попроси: нехай забирають могилу, що треба, допоможемо, перевеземо, а не знайдеш господаря, зайди з ранку до військкомату: мовляв, натрапили на могилу, хай надішлють представника для розтину та перенесення. Зрозумів? — Він обернувся до Юри: — Докинь його до кар'єру, а там дійде.

– А хто за мене працюватиме? - Запитав я.

– На твою кваліфікацію знайдемо заміну, – глузливо відповів Воронов.

Такий хам!

- Ну їдьмо! - Сказав Юра.

...Другим заходом літак дав на бриючому польоті кулеметну чергу і знову зник, залишивши за собою довгу, повільно і косо сповзає до землі блакитну смугу диму.

Старшина Бокарєв підвівся, струсив із себе землю, підтягнув ззаду гімнастерку, обвів широкий командирський ремінь і портупею, перевернув на лицьову сторону медаль «За відвагу» і подивився на дорогу.

Машини – два «ЗІСи» та три півторки «ГАЗ-АА» – стояли на колишньому місці, на путівці, самотні серед неприбраних полів.

Потім піднявся Вакулін, обережно подивився на осіннє, але чисте небо, і його тонке, юне, зовсім ще хлоп'яче обличчя виразило здивування: невже щойно над ними двічі пролітала смерть?

Встав і Краюшкін, обтрусився, витер гвинтівку – акуратний, досвідчений літній солдат.

Розсуваючи високу пшеницю, що обсипалася, Бокарєв пішов у глиб поля, похмуро озирнувся і побачив нарешті Ликова і Огороднікова. Вони ще лежали, притулившись до землі.

– Довго лежатимемо?!

Ликов повернув голову, скосився на старшину, потім глянув на небо, підвівся, тримаючи гвинтівку в руках, - невеликий, кругленький, морденький солдатик, - філософськи промовив:

– Відповідно до стратегії та тактики, не повинен він сюди залетіти.

– Стратегія… тактика… Виправте гімнастерку, рядовий Ликов!

– Гімнастерку – це можна. - Ликов зняв і перетягнув ремінь.

Підвівся і Огородников – статечний, представницький шофер з черевцем, зняв пілотку, витер хусткою лисіючу голову, сварливо помітив:

– На те й війна, щоби літаки літали та стріляли. Тим більше їдемо без маскування. Непорядок.

Закид цей адресувався Бокареву. Але обличчя старшини було непроникне.

- Багато міркуєте, рядовий городників! Де ваша гвинтівка?

– У кабіні.

– Зброю кинув. Солдат називається! За такі справи – суд.

– Це відомо, – огризнувся Огородніков.

- Ідіть до машин! – наказав Бокарєв.

Всі вийшли на порожню путівцю до своїх старих, пошарпаних машин – двох «ЗІСів» і трьох півторок.

Стоячи на підніжці, Ликов оголосив:

- Кабіну прошив, гад!

- Це він спеціально за тобою ганявся, Ликов, - добродушно зауважив Краюшкін. – «Який, думає, тут Ликов?..» А Ликов Евон куди заповз...

- Не вповз, а розосередився, - віджартувався Ликов.

Бокарєв похмуро поглядав, як Огородников прикриває зрубаним деревом кабіну та кузов. Хоче довести своє!

- По машинах! Інтервал п'ятдесят метрів! Не відставати!

Кілометрів за п'ять вони повернули з путівця і, приминаючи дрібний чагарник, в'їхали в молодий березняк. Прибита до дерева дерев'яна стрілка з написом «Господарство Стручкова» вказувала на низькі будівлі покинутої МТС, що притиснулася до косогору.

– Приготувати машини до здавання! – наказав Бокарєв.

Він вийняв з-під сидіння чобітну щітку і оксамит і почав надривати свої хромові чоботи.

– Товаришу старшина! – звернувся до нього Ликов.

- Чого тобі?

- Ну і що?

– У місті продпункт, говорю…

– Вам видано суху пайку.

– А якби не видали?

Бокарєв зрозумів нарешті, на що натякає Ликов, подивився на нього.

Ликов підняв палець.

– Місто таки… Корюков називається. Жіноча підлога є. Цивілізація.

Бокарєв загорнув щітку та мазь у оксамит, поклав під сидіння.

- Багато берете на себе, рядовий Ликов!

– Обстановку доповідаю, товаришу старшине.

Бокарєв поправив гімнастерку, ремінь, портупею, просунув палець під підкомір, покрутив шиєю.

- І без тебе є кому ухвалити рішення!

Звичайна, відома Бокареву картина ПРБ – похідно-ремонтної бази, розміщеної цього разу в евакуйованій МТС. Рокоче мотор на стенді, шипить паяльна лампа, тріщить електрозварювання; слюсаря у замаслених комбінезонах, під якими видно гімнастерки, ремонтують машини. Рухається по монорейці двигун; його притримує слюсар; інший, мабуть механік, спрямовує двигун на шасі.

Мотор не сідав на місце, і механік наказав Бокареву:

- Ану, старшине, притримай!

- Ще не приступив до роботи, - відрізав Бокарєв. – Де командир?

- Який тобі командир?

– Який… Командир ПРБ.

- Капітан Стручков?

– Капітан Стручков.

– Я капітан Стручков.

Бокарєв був досвідчений старшина. Він міг помилитися, не розпізнавши в механіці командира частини, але розпізнати, розігрують його чи ні, – тут він не помилиться. Його не розігрували.

– повідомляє старшина Бокарєв. Прибув із окремої автороти сто сімдесят другої стрілецької дивізії. Доставив п'ять машин на ремонт.

Він хвацько приклав, потім відкинув руку від кашкета.

Стручков глузливо оглянув Бокарєва з голови до ніг, посміхнувся його надраєним чоботям, його франтуватому вигляду.

– Очистіть машини від бруду, щоб блищали, як чоботи. Ставте під навіс і приступайте до розбирання.

– Зрозуміло, товаришу капітане, буде виконано! Дозвольте звернутися з проханням, товаришу капітане!

- Яке прохання?

– Товаришу капітан! Люди із передової, з першого дня. Дозвольте в місто сходити, в лазні помитися, листи послати, купити щось по дрібниці. Завтра повернемось, відпрацюємо – дуже просять люди.

Так, так, будь ласка, ми ще зберемося. Нам треба багато обговорити. Потрібно вирішити з першою книгою «Сучасника». Факт для нас історичний – перша книга видавництва.

Наша візитна картка. І оформлення, і обкладинка, і друк – все най-най. Я вже говорив з Михалковим, Бондарєвим… Ми вирішили: це буде роман Анатолія Рибакова «Записки Кроша», ви, звичайно, читали… І ви, Валентине Васильовичу? – звернувся до Сорокіна.

Ні, Рибакова не читав. У мене на серйозних письменників часу не вистачає. Директора перебив Блінов: - Сьогодні ввечері ми зберемося у головній редакції та вирішимо. Його обличчя від хвилювання почервоніло. Він підтверділим голосом уклав:

А взагалі, Юрію Львовичу, домовимося одразу: відбір рукописів та підготовка їх до друку – справа редакцій та головної редакції. Що ж до першого видання, я пропонуватиму книгу Михайла Олександровича Шолохова. Можливо, нам слід включити до неї його військові оповідання.

Це була перша акція Блінова проти Прокушева, Михалкова, Качемасова і Яковлєва - іудейських божків, які прагнули розпочати діяльність видавництва, створеного для російських письменників, виданням книги автора-єврея, до речі мерзенної та наклепницької за змістом. Цим своїм мужнім вчинком Андрій Дмитрович у стосунках із директором різко позначив тріщину, яка незабаром перетвориться для нього та й для нас, його заступників, у глибокий непереборний рів.

Так, так - звичайно, все так і буде, але ви сміливіше виходите з-за моєї спини, бійтеся з цим чортом, - я вже втомлююся від нього, він мені починає набридати.

Хвилину йшли мовчки. У їдальні Андрій Дмитрович продовжував:

Ось і перша книжка. Вже вирішили, і в Комітеті згодні, - видаємо розповіді Шолохова, а він нині знову: "Давайте заводити "Записки Кроша"". Я розлютився: «Так скільки можна! Вже вирішили, і всі згодні, і редактор працює, з Шолоховим домовилися. Наче якась!»

Тепер проза – твоя турбота, підключайся швидше. Я з ним один не впораюся.

Того дня мені дзвонили зі Спілки російських письменників – від Михалкова. Дзвонив інститутський знайомий, людина в Союзі невелика, але, мабуть, за чиєюсь підказкою.

Вітаю із призначенням. Через твої руки піде вся нова проза російських письменників. З кого почати вирішив? Чия буде перша книга? - Долю першої книги ми тут вирішували спільно: видаватимемо Шолохова. І вже готується оформлення, визначено друкарню… - Все так, але ти, старий, заступник головного і за все там відповідаєш. – Та за що відповідати? За Шолохова? Він наш перший письменник, кого ж видавати як не його?

Перший перший, та тільки видавництво ваше «Сучасник» - це теж про щось говорить. Чи сучасну тературу мають видавати. А Шолохов - добре, звичайно, але ж це громадянська війна.

Та ти куди хилиш? За Натана Рибакова чи адвокатуєш? Кажу тобі, що питання вирішене. Карелін добро дав.

Ну, гаразд, старий… Погано ти чуєш кон'юнктуру. Више дивитися треба - не на Кареліна. Ти тепер на відкрите місце вийшов. Тут тебе протяг з усіх боків діставати буде. Дивись, чи не продуло б. Я тобі по-дружньому говорю. І якщо хочеш, щоб і надалі тебе інформував про те, що тут на Олімпі думають, які вітри дмуть, мовчки про нашу розмову. Тримай у таємниці, знадобжуся.

Анатолій Рибаков

НЕВІДОМИЙ СОЛДАТ

У дитинстві я щоліта їздив до маленького містечка Корюків, до дідуся. Ми ходили з ним купатися на Корюківку, нешироку, швидку та глибоку річку за три кілометри від міста. Ми роздягалися на пагорбі, вкритому рідкою, жовтою, прим'ятою травою. З радгоспної стайні долинав терпкий, приємний запах коней. Чулося перестукування копит по дерев'яному настилу. Дідусь заганяв коня у воду і плив поряд з ним, ухопившись за гриву. Його велика голова, з мокрим волоссям, що злиплося на лобі, з чорною циганською бородою, миготіла в білій піні маленького буруна, поряд з дико косячим кінським оком. Так, мабуть, переправлялися річками печеніги.

Я єдиний онук, і дідусь мене любить. Я його дуже люблю. Він осінив моє дитинство добрими спогадами. Вони досі хвилюють і чіпають мене. Навіть зараз, коли він торкається мене своєю широкою, сильною рукою, у мене щемить серце.

Я приїхав до Корюка двадцятого серпня, після заключного іспиту. Знову одержав четвірку. Стало очевидно, що до університету я не вчиню.

Дідусь чекав мене на пероні. Такий, яким я залишив його п'ять років тому, коли востаннє був у Корюкові. Його коротка густа борода злегка посивіла, але широкоскуле обличчя було, як і раніше, мармурово-біле, і карі очі такі ж живі, як і раніше. Той самий витертий темний костюм із брюками, заправленими в чоботи. У чоботях він ходив і взимку, і влітку. Колись він вчив мене одягати онучі. Спритним рухом закручував онучу, милувався своєю роботою. Потім натягував чобіт, морщачись не від того, що тиць тиснув, а від задоволення, що він так добре сидить на нозі.

З відчуттям, ніби я виконую комічний цирковий номер, я виліз на стару бричку. Але ніхто на привокзальній площі не звернув на нас уваги. Дідусь перебрав у руках віжки. Конячка, хитнувши головою, побігла з місця бадьорим підтюпцем.

Ми поїхали по новій автомагістралі. При в'їзді до Корюкова асфальт перейшов у знайому мені вибиту бруківку. За словами дідуся, вулицю має заасфальтувати саме місто, а місто не має коштів.

Які наші прибутки? Раніше тракт проходив, торгували, річка була судноплавною – обміліла. Залишився один конезавод. Є коні! Світові знаменитості є. Але місто від цього мало що має.

До мого провалу в університет дідусь ставився філософськи:

Вступиш наступного року, не поступиш наступного - поступиш після армії. І всі справи.

А я був засмучений невдачею. Не пощастило! «Роль ліричного пейзажу у творах Салтикова-Щедріна». Тема! Вислухавши мою відповідь, екзаменатор витріщився на мене, чекав продовження. Продовжувати мені не було чого. Я почав розвивати власні думки про Салтикова-Щедріна. Екзаменатор вони були не цікаві.

Ті ж дерев'яні будиночки з садами та городами, базарчик на площі, магазин райспоживспілки, їдальня «Байкал», школа, ті ж вікові дуби вздовж вулиці.

Новою була лише автомагістраль, на яку ми знову потрапили, виїхавши з міста на конезавод. Тут вона ще тільки будувалася. Димився гарячий асфальт; його укладали засмаглі хлопці у брезентових рукавицях. Дівчата у майках, у насунутих на лоб косинках розкидали гравій. Бульдозери блискучими ножами зрізали ґрунт. Ковші екскаваторів угризалися в землю. Могутня техніка, гуркотячи і брязкаючи, наступала на простір. На узбіччі стояли житлові вагончики – свідчення похідного життя.

Ми здали на конезавод бричку та коня і пішли назад берегом Корюківки. Я пам'ятаю, як пишався, вперше перепливши її. Тепер би я її перетнув одним поштовхом від берега. І дерев'яний місток, з якого я колись стрибав із серцем, що завмирав від страху, висів над самою водою.

На стежці, ще по-літньому твердій, місцями потрісканої від спеки, шаруділо під ногами перше опале листя. Жовтіли снопи в полі, тріщав коник, самотній трактор підіймав зяб.

Раніше в цей час я виїжджав від дідуся, і смуток розставання поєднувався тоді з радісним очікуванням Москви. Але зараз я тільки-но приїхав, і мені не хотілося повертатися.

Я люблю батька та матір, поважаю їх. Але щось зламалося звичне, змінилося в будинку, почало дратувати, навіть дрібниці. Наприклад, мамине звернення до знайомих жінок у чоловічому роді: «милий» замість «мила», «дорогий» замість «дорога». Щось у цьому було неприродне, претензійне. Як і в тому, що своє красиве, чорне з сивиною волосся вона пофарбувала в рудо-бронзовий колір. Навіщо, для кого?

Перший меморіал на честь невідомого солдата було споруджено на початку 1920-х років у Франції. У Парижі, біля Тріумфальної арки, з усіма належними військовими почестями були поховані останки однієї з безлічі французьких піхотинців, що залишилися лежати на полях Першої світової війни. Там же, біля пам'ятника, вперше було запалено Вічний вогонь. Незабаром після цього подібні поховання з'явилися у Великій Британії, біля Вестмінстерського абатства, і в США, на Арлінгтонському цвинтарі. На першому з них стояли слова: "Солдат Великої війни, чиє ім'я відоме Богу". На другому меморіал з'явився лише одинадцять років, у 1932 році. На ньому також значилося: «Тут спочиває в почесній славі американський солдат, ім'я якого відоме лише Богу».

Традиція ставити пам'ятник безіменному герою могла виникнути лише за доби світових воєн ХХ століття. У попередньому столітті з його культом Наполеона і уявленнями про війну як про можливість проявити особисту доблесть, ніхто не міг собі уявити, що далекобійна артилерія, що б'є «по площі», щільний кулеметний вогонь, застосування отруйних газів та інші сучасні засоби ведення війни позбавлять сенсу саму ідею індивідуального героїзму. Нові військові доктрини оперують людськими масами, отже, і героїзм нової війни може лише масовий. Як і нерозривно пов'язана з ідеєю героїзму смерть теж масова.

До речі, в СРСР у міжвоєнні десятиліття цього ще не розуміли і на Вічний вогонь у Парижі дивилися з подивом, як на буржуазну забаганку. У самій Країні Рад міфологія Громадянської війни складалася навколо героїв із гучними іменами та біографіями – всенародних улюбленців, легендарних командармів та «народних маршалів». Ті з них, хто пережив період репресій у Червоній армії середини 30-х років, так ніколи і не навчилися воювати по-новому: Семен Будьонний та Климент Ворошилов ще могли особисто очолити атаку на ворога (що, до речі, Ворошилов і зробив у період боїв) за Ленінград, отримавши поранення від німців і заслуживши зневажливий закид від Сталіна), але відмовитися від лихих кавалерійських наскоків на користь стратегічного маневрування масами військ їм було не під силу.

З високо піднятими руками

З перших днів війни радянська пропагандистська машина заговорила про героїзм частин Червоної армії, що доблесно стримують ворога. Версію про те, чому німецьке вторгнення за лічені тижні досягло таких разючих успіхів, сформулював особисто товариш Сталін у своєму знаменитому зверненні до радянських громадян від 3 липня 1941 року: «Незважаючи на те, що кращі дивізії ворога та кращі частини його авіації вже розбиті і знайшли собі могилу на полях битви, ворог продовжує лізти вперед, кидаючи на фронт нові сили». У радянській історіографії поразки і відступу Червоної армії 1941-1942 років пояснювалися чим завгодно: несподіванкою завданого удару, перевагою противника у кількості та якості військ, більшою його підготовленістю до війни, навіть недоліками військового планування з боку СРСР, - але тільки не тим, що на насправді мало місце, а саме моральною непідготовленістю червоноармійців та командирів до війни з Німеччиною, до війни нового типу.
У нас соромляться писати про нестійкість наших військ у початковий період війни. А війська... не лише відступали, а й бігли, і впадали в паніку.

Г.К. Жуків


Тим часом небажання радянських громадян воювати пояснювалося цілим комплексом причин як ідеологічного, так і психологічного порядку. Частини вермахту, що перейшли державний кордон СРСР, обрушили на радянські міста та села не лише тисячі бомб та снарядів, а й потужний інформаційний заряд з метою дискредитувати існуючу в країні політичну систему, вбити клин між державними та партійними органами влади та простими громадянами. Зусилля гітлерівських пропагандистів були зовсім не марні - значна частина жителів нашої країни, особливо з-поміж селян, представників національних областей, лише нещодавно приєднаних до СРСР, взагалі людей, які так чи інакше постраждали від репресій 20-30-х років, не бачили сенсу в битись до останнього «за владу більшовиків». Не секрет, що на німців, особливо в західних областях країни, найчастіше дивилися як на визволителів.
Ми проводили аналіз втрат під час відступу. Більшість падала на зниклих безвісти, менша частина - на поранених і вбитих (головним чином командирів, комуністів і комсомольців). З аналізу втрат, ми будували партійно-політичну роботу, щоб підвищити стійкість дивізії у обороні. Якщо у дні першого тижня ми виділяли 6 годин на роботи з оборони та 2 години на навчання, то наступні тижні співвідношення було протилежним.

З мемуарів генерала А.В.Горбатова про події жовтня-листопада 1941 року


Важливу роль зіграли причини і власне військового характеру, тільки пов'язані, знову ж таки, не з озброєннями, і з психологією. У передвоєнні роки червоноармійців готували до війни на старий, лінійний манер - наступати ланцюгом, оборону тримати всією лінією фронту. Така тактика прив'язувала солдата до його місця загалом, змушувала рівнятися на сусідів праворуч і ліворуч, позбавляла оперативного бачення поля бою і навіть натяку на ініціативу. В результаті не просто окремі червоноармійці та молодші командири, а й командувачі дивізій і армій виявлялися абсолютно безпорадними перед новою тактикою німців, які сповідували маневрену війну, вміли збирати в кулак рухливі механізовані частини, щоб відносно малими силами розтинати, оточувати і перемагати витягнуті. супротивника.
Російська тактика наступу: трихвилинний вогневий наліт, потім – пауза, після чого – атака піхоти з криком «ура» глибоко ешелонованими бойовими порядками (до 12 хвиль) без підтримки вогнем важкої зброї, навіть у випадках, коли атаки виробляються з далеких дистанцій. Звідси неймовірно великі втрати росіян.

Зі щоденника німецького генерала Франца Гальдера, липень 1941 року


Тому серйозний опір у перші місяці війни частини Червоної армії змогли надати лише там, де позиційна – лінійна – тактика диктувалася самою обстановкою, насамперед при обороні великих населених та інших опорних пунктів – Брестської фортеці, Таллінна, Ленінграда, Києва, Одеси, Смоленська, Севастополя. . У решті випадків, де був простір для маневру, гітлерівці постійно «перегравали» радянських командирів. Залишившись у ворожому тилу, без зв'язку зі штабом, без підтримки з боку сусідів, червоноармійці швидко втрачали волю до опору, бігли або одразу здавались в полон - поодинці, групами та цілими військовими з'єднаннями, зі зброєю, прапорами та командирами... Так восени 1941 року, через три-чотири місяці боїв, німецькі армії опинилися біля стін Москви та Ленінграда. Над СРСР нависла реальна загроза повної військової поразки.

Повстання мас

У цій критичній ситуації вирішальну роль відіграли три обставини, тісно пов'язані одна з одною. По-перше, німецьке командування, що розробляло план східної кампанії, недооцінило масштаби завдання, що стоїть перед ним. За плечима у гітлерівців вже був досвід досвіду підкорення західноєвропейських країн за лічені тижні, але сто кілометрів дорогами Франції і ті ж сто кілометрів російським бездоріжжям - зовсім не те саме, а від тодішнього кордону СРСР до Москви, наприклад, було 900 кілометрів тільки по прямій, не кажучи про те, що постійно маневруючим арміям довелося долати значно більші відстані. Все це найгіршим чином позначилося на боєздатності німецьких танкових і моторизованих частин, коли вони врешті-решт вийшли на далекі підступи до Москви. А якщо врахувати, що план Барбаросса передбачав завдання повномасштабних ударів відразу в трьох стратегічних напрямках, то немає нічого дивного в тому, що німцям восени 1941 просто не вистачило сил для останнього вирішального ривка на Москву. Та й пройдені були ці сотні кілометрів аж ніяк не під фанфари - незважаючи на катастрофічне становище радянських військ, на оточення, «котли», загибель цілих дивізій і навіть армій. і нових людей, включаючи вже зовсім небоєздатне народне ополчення. Власне, масовий героїзм червоноармійців цього періоду полягав саме в тому, що вони приймали бій у нерівних, невигідних для себе умовах. І гинули тисячами, десятками тисяч, але допомагали виграти час, необхідний країні, щоб прийти до тями.
Можна майже з упевненістю сказати, що жоден культурний житель Заходу ніколи не зрозуміє характеру та душі росіян. Знання російського характеру може послужити ключем до розуміння бойових якостей російського солдата, його переваг і методів його боротьби на полі бою ... Ніколи не можна заздалегідь сказати, що зробить російську: як правило, він сахається з однієї крайності в іншу. Його натура так само незвичайна і складна, як і сама ця величезна та незрозуміла країна. Важко уявити межі його терпіння і витривалості, він надзвичайно сміливий і відважний і часом виявляє боягузтво. Траплялися випадки, коли російські частини, що самовіддано відбили всі атаки німців, несподівано бігли перед невеликими штурмовими групами. Іноді піхотні батальйони російських бентежилися після перших пострілів, а на другий день ті ж підрозділи билися з фанатичною стійкістю.

По-друге, пропагандистська кампанія гітлерівців на Сході провалилася, бо вступила в суперечність із ними ж розробленою доктриною повного знищення «слов'янської державності». Населення України, Білорусії, західних районів Росії та інших республік, що входили до СРСР, не знадобилося багато часу, щоб зрозуміти, що за «новий порядок» несуть їм загарбники. Хоча співпраця з німцями на окупованій території мала місце, по-справжньому широкою вона не стала. А найголовніше - своєю невиправданою жорстокістю по відношенню до військовополонених і мирного населення, своїми варварськими методами ведення війни фашисти спровокували масову реакцію у відповідь радянських людей, в якій переважали гнів і люта ненависть. Те, чого не міг спочатку зробити Сталін, зробив Гітлер - змусив громадян СРСР усвідомити те, що відбувається не як протистояння двох політичних систем, а як священну боротьбу за право своєї батьківщини на життя, змусив бійців Червоної армії воювати не за страх, а за совість. Масове почуття страху, масові паніка та розгубленість, які допомагали гітлерівцям у перші місяці війни, вже до зими 1941 року обернулися готовністю до масового героїзму та самопожертви.
До певної міри високі бойові якості росіян знижуються їх некмітливістю та природною лінощами. Проте в ході війни росіяни постійно вдосконалювалися, а їхні вищі командири та штаби отримували багато корисного, вивчаючи досвід бойових дій своїх військ та німецької армії… Командири молодшої і нерідко середньої ланки все ще страждали на нерозторопність і нездатність приймати самостійні рішення - через суворі дисциплінарні стягнення вони боялися брати він відповідальність… Стадний інстинкт у солдат настільки великий, що окремий боєць завжди прагне злитися з «натовпом». Російські солдати та молодші командири інстинктивно усвідомлювали, що якщо вони будуть надані самим собі, вони загинуть. У цьому інстинкті можна побачити коріння як паніки, і найбільшого героїзму і самопожертви.

Фрідріх Вільгельм фон Меллентін, «Танкові битви 1939-1945 рр.»


І по-третє, радянські воєначальники в цих неймовірно важких умовах знайшли в собі сили протистояти загальної розгубленості та паніці, постійному тиску зі Ставки, і приступити до освоєння азів військової науки, похованих під купою політичних гасел та партійних директив. Починати треба було майже з нуля – з відмови від лінійної тактики оборони, від непідготовлених контрударів та настань, від тактично неправильного використання піхоти та танків для широких фронтальних ударів. Навіть у найважчих ситуаціях були генерали, такі як командарм 5-ї армії М.І. Потапов, який керував оборонними боями в Україні, або командувач 19-ї армії М.Ф. Лукін, що боровся під Смоленськом і під Вязьмою, яким вдавалося збирати навколо себе всіх, хто міг по-справжньому боротися, організовувати вузли осмисленого протистояння ворогові. Обидва згадані генерали того ж 1941 року потрапили в полон до німців, але були й інші - К.К. Рокоссовський, М.Є. Катуков, І.С. Конєв, нарешті, Г.К. Жуков, який провів першу успішну наступальну операцію під Єльнею, а згодом зупинив німців спочатку під Ленінградом, а потім під Москвою. Саме вони зуміли перебудуватися по ходу боїв, вселити навколишнім думку про необхідність застосовувати нову тактику, надати масовому гніву бійців Червоної армії, що накопичилося, форму продуманих, ефективних військових ударів.

Решта була справою часу. Щойно у справу вступив моральний чинник, щойно Червона армія відчула смак перших перемог, доля гітлерівської Німеччини була вирішена наперед. Безсумнівно, радянські війська мали ще отримати у ворога чимало гірких уроків, але перевага в людських ресурсах, а також осмислена готовність воювати надали масовому героїзму червоноармійців і червонофлотців інший характер порівняно з першим етапом війни. Тепер ними рухав не розпач, а віра у майбутню перемогу.

Герої з ім'ям

На тлі масової загибелі сотень тисяч і навіть мільйонів людей, багато з яких залишаються безіменними досі, виділяються кілька прізвищ, які стали по-справжньому легендарними. Мова йде про героїв, чиї подвиги прославилися на всю країну ще в роки війни і чия популярність у післявоєнний час була справді загальнонародною. На їхню честь встановлювали пам'ятники та меморіальні комплекси. Їхніми іменами називали вулиці та сквери, шахти та пароплави, військові частини та піонерські дружини. Про них складали пісні та знімали кінофільми. За п'ятдесят років їхні образи встигли набути справжньої монументальності, з якою нічого не змогли вдіяти навіть «викривальні» публікації в пресі, ціла хвиля яких ринула на початку 1990-х років.

Можна сумніватися у офіційній радянській версії подій історії Великої Вітчизняної війни. Можна вважати рівень підготовки наших льотчиків у 1941 році таким низьким, що нібито нічого дорожчого, ніж наземний таран скупчення ворожих військ, вийти у них і не могло. Можна вважати, що радянських диверсантів, які діяли в ближньому німецькому тилу взимку 1941 року, ловили не солдати вермахту, а місцеві селяни, які співпрацювали з ними. Можна до хрипоти сперечатися, що буває з людським тілом, коли воно навалюється на стріляючий великокаліберний кулемет. Але очевидно одне – імена Миколи Гастелло, Зої Космодем'янської, Олександра Матросова та інших ніколи не прижилися б у масовій свідомості радянських людей (особливо тих, які самі пройшли через війну), якби не втілювали щось дуже важливе – можливо, саме те, що допомогло Червоній армії витримати тиск гітлерівців у 1941 і 1942 роках і дійти до Берліна в 1945 році.

Капітан Микола Гастеллозагинув на п'ятий день війни Його подвиг став уособленням тієї критичної ситуації, коли з ворогом доводилося боротися будь-якими підручними засобами, за умов його переважної технічної переваги. Гастелло служив у бомбардувальній авіації, брав участь у боях на Халхін-Голі та у радянсько-фінській війні 1939-1940 років. Свій перший виліт під час Великої Вітчизняної здійснив 22 червня о 5 годині ранку. Його полк у перші ж години зазнав дуже важких втрат, і вже 24 червня літаки і екіпажі, що залишилися, були зведені в дві ескадрильї. Гастелло став командиром другої з них. 26 червня його літак у складі ланки з трьох машин вилетів для завдання удару по скупченню німецьких військ, що наступали на Мінськ. Відбомбившись шосе, літаки повернули на схід. У цей момент Гастелло прийняв рішення розстріляти колону німецьких військ, що рухалася путівцем. Під час атаки його літак був підбитий, і капітан вирішив таранити наземні цілі. Разом із ним загинув увесь його екіпаж: лейтенанти А.А. Бурденюк, Г.М. Скоробогатий, старший сержант О.О. Калінін.

Через місяць після своєї загибелі капітан Микола Францович Гастелло, 1908 року народження, командир 2-ї авіаційної ескадрильї 42-ї далекобомбардувальної авіаційної дивізії 3-го бомбардувального авіаційного корпусу Дальнебомбардувальної авіації, посмертно був представлений до звання Герой Радського . Члени його екіпажу були нагороджені орденами Великої Вітчизняної війни 1-го ступеня. Вважається, що за роки Великої Вітчизняної подвиг Гастелло повторили багато радянських льотчиків.

Про мученицьку смерть Зої Космодем'янськоїстало відомо у січні 1942 року з публікації військового кореспондента газети "Правда" Петра Лідова під назвою "Таня". У статті ім'я Зої ще називалося, воно було встановлено пізніше. Також пізніше вдалося з'ясувати, що у листопаді 1941 року Зоя Космодем'янська у складі групи була направлена ​​до Верейського району Підмосков'я, де стояли німецькі частини. Зоя, всупереч поширеній думці, була партизанкою, а служила у військовій частині 9903, організовувала засилку диверсантів у тил ворога. В останніх числах листопада Зоя була схоплена під час спроби підпалу будівель у селі Петрищеве. За одними даними, її помітив вартовий, за іншими - видав член її групи Василь Клубков, незадовго до того також схоплений німцями. На допиті вона назвалася Танею і остаточно заперечувала свою приналежність до диверсійному загону. Німці били її всю ніч, а ранком повісили на очах у мешканців села.

Подвиг Зої Космодем'янської став виразом найвищої стійкості радянського духу. Вісімнадцятирічна дівчина загинула не в гарячці бою, не в оточенні своїх товаришів, і смерть її не мала жодного тактичного значення для успіху радянських військ під Москвою. Зоя опинилася на території, захопленій ворогом, і померла від рук катів. Але, прийнявши мученицьку смерть, вона здобула над ними моральну перемогу. Зоя Анатоліївна Космодем'янська, 1923 року народження, була представлена ​​до звання Героя Радянського Союзу 16 лютого 1942 року. Вона стала першою жінкою, яка отримала Золоту Зірку під час Великої Вітчизняної.

Подвиг Олександра Матросовасимволізував собою щось інше - прагнення ціною життя допомогти товаришам, наблизити перемогу, яка після розгрому гітлерівських військ під Сталінградом здавалася вже неминучою. Матросов воював з листопада 1942 року у складі Калінінського фронту, у 2-му окремому стрілецькому батальйоні 91-ї окремої Сибірської добровольчої бригади імені Сталіна (пізніше 254-й гвардійський стрілецький полк 56-ї гвардійської стрілецької дивізії). 27 лютого 1943 року батальйон Матросова вступив у бій у районі села Плетень у Псковській області. Підступи до села прикривали три німецькі дзоти. Два з них бійцям вдалося знищити, але кулемет, встановлений у третьому, не дозволяв бійцям піднятися в атаку. Матросов, підібравшись до дзоту, спробував знищити кулеметний розрахунок гранатами, а коли це не вдалося, закрив амбразуру власним тілом, давши можливість червоноармійцям захопити село.

Олександр Матвійович Матросов, 1924 року народження, було представлено до звання Героя Радянського Союзу 19 червня 1943 року. Його ім'я було надано 254-му гвардійському полку, сам він надовго зарахований до списків 1-ї роти цієї частини. Подвиг Олександра Матросова у пропагандистських цілях був присвячений 23 лютого 1943 року. Вважається, що Матросов не був першим бійцем Червоної армії, який закрив своїми грудьми кулеметну амбразуру, і вже після його смерті такий же подвиг повторили ще близько 300 солдатів, чиї імена не набули такої широкої популярності.

У грудневі дні 1966 року, на честь 25-річчя розгрому німецьких військ під Москвою, в Олександрівському саду біля стін Кремля був урочисто похований прах Невідомого солдата, доставлений з 41-го кілометра Ленінградського шосе, де в 1941 році йшли особливо за ними.


Напередодні святкування 22-ї річниці Перемоги, 8 травня 1967 року, на місці поховання було відкрито архітектурний ансамбль «Могила Невідомого солдата». Автори проекту – архітектори Д.І. Бурдін, В.А. Клімов, Ю.А. Рабаєв, скульптор – Н.В. Томський. Центром ансамблю є бронзова зірка, розміщена у середині дзеркально відполірованого чорного квадрата, обрамленого майданчиком із червоного граніту. З зірки виривається Вічний вогонь слави, доставлений до Москви з Ленінграда, де він був запалений полум'ям, що палає на Марсовому полі.

На гранітній стіні вибито напис «Загиблим за Батьківщину. 1941-1945». Праворуч уздовж Кремлівської стіни поставлено в ряд блоки з темно-червоного порфіру, під ними в урнах зберігається земля, доставлена ​​з міст-героїв - Ленінграда, Києва, Мінська, Волгограда, Севастополя, Одеси, Керчі, Новоросійська, Мурманська, Тули, Смоленська, а також із Брестської фортеці. На кожному блоці розташована назва міста та карбоване зображення медалі «Золота Зірка». Надгробна плита пам'ятника увінчана об'ємною бронзовою емблемою, що зображує солдатську каску, бойовий прапор та лаврову гілку.

На гранітній плиті надгробка вибито слова.

Подібні публікації