Постановка м'якого звуку від твердого. Конспект індивідуального логопедичного заняття на тему "Постановка звуку". Постановка "Р" від звуку "Д"

Для проголошення звуків Р, Р' необхідна складна робота всіх м'язів язика. При проголошенні Р рота відкрито. Кінчик язика та його передня частина широко розпластані та підняті до основ верхніх зубів, напружені; кінчик язика нещільно прилягає до верхніх альвеолів і вібрує в повітряному струмені, що проходить. Голосові складки зімкнуті й вагаються, виробляючи голос. струмінь повітря, що видихається, проходить посередині. Струменя повинна бути сильною, спрямованою. М'який звук Р відрізняється від твердого тим, що при його артикулюванні середня частина спинки язика піднімається до твердого піднебіння, кінчик язика знаходиться трохи нижче, ніж при виголошенні Р.

Комплекс вправ для встановлення цих звуків.

1. «Гойдалка»
Мета: зміцнювати м'язи мови, виробляти підйом мови, розвивати рухливість і гнучкість кінчика мови, вміння ним управляти.
Варіанти:
а) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широка мова піднімається до носа і опускається до підборіддя. б) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широка мова піднімається до верхньої губи, потім опускається до нижньої. в) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий кінчик язика торкається верхніх різців, потім нижніх. Слідкувати, щоб язик не звужувався, губи та щелепа не рухалися;
г) Рот відкритий. Широкий язик вставити між верхніми зубами та губою, а потім між нижніми зубами та губою.
д) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким кінчиком язика торкнутися горбків за верхніми різцями, потім за нижніми.
При виконанні всіх варіантів вправ слідкувати, щоб язик не звужувався, губи не натягувалися на зуби, нижня щелепа не рухалася;

2. Дістати язиком ніс.
Мета: зміцнювати м'язи мови, виробляти підйом мови, розвивати рухливість кінчика мови, вміння ним управляти.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий кінчик язика підняти до носа та опустити до верхньої губи. Слідкувати, щоб язик не звужувався, губи та нижня щелепа були нерухомі.

3. Дістати мовою підборіддя.
Мета: зміцнювати м'язи мови, розвивати рухливість кінчика мови, вміння ним управляти.

Рот відкритий. Губи в посмішці. Широку мову опустити під борідку, потім підняти до нижньої губи. Слідкувати, щоб язик не звужувався, губи та нижня щелепа були нерухомі.

4. «Мова переступає через зуби».
Мета: зміцнювати м'язи мови, розвивати гнучкість і точність рухів кінчика мови, вміння ним керувати.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Рухи мови:
широким язиком доторкнутися до нижніх зубів із зовнішнього боку, потім із внутрішньої.
При виконанні вправ стежити, щоб язик не звужувався, нижня щелепа та губи були нерухомі.

5. «Почистимо зуби»
Мета: виробляти підйом мови, гнучкість та рухливість кінчика мови, вміння керувати кінчиком мови.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким кінчиком язика почистити верхні зуби з внутрішньої сторони, роблячи рухи язиком вгору-вниз. Слідкувати, щоб язик був широким, губи не натягувалися на зуби, нижня щелепа не рухалася.

6. "Маляр".
Мета: виробляти рух мови нагору, його рухливість, вміння керувати ним.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким кінчиком язика погладити піднебіння, роблячи рухи язика назад-вперед (від зубів до горла і назад). Слідкувати, щоб язик не звужувався, доходив до внутрішньої поверхні верхніх різців і не висовувався з рота, губи не натягалися на зуби, нижня щелепа не рухалася.

7. «Коника»
Мета: зміцнювати м'язи язика, виробляти підйом язика.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий лопатообразный язик притиснути до піднебіння (мова присмоктується) і з клацанням відірвати. Слідкувати, щоб губи були в посмішці, нижня щелепа не «підсаджувала» язика вгору.

8. "Грибок".



9. «Гармошка».

(Див. вправи для постановки звуків Ш, Ж)


10. Поклацувати кінчиком язика.
Мета: зміцнювати м'язи язика, виробляти підйом язика, гнучкість і рухливість кінчика язика, уміння керувати кінчиком язика.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий кінчик язика притискати до горбків за верхніми зубами та з клацанням відривати. Спочатку вправу виконують у повільному темпі, потім швидше. Слідкувати, щоб губи та нижня щелепа були нерухомі, працював тільки язик.

11. «Смачне варення».

(Див. вправи для постановки звуків Ш, Ж)

12. «Бовтанка індик».

(Див. вправи для постановки звуків Л, ЛЬ)

13. "Фокус".
Мета: виробляти вміння утримувати бічні краї та кінчик язика в піднятому стані, вчити спрямовувати повітряний струмінь посередині мови.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Мова висунуть. Бічні краї та кінчик язика піднято, середня частина спинки язика прогинається донизу. Утримуючи мову в такому положенні, здувати ватку з кінчика носа. Слідкувати, щоб нижня щелепа була нерухомою, губи не натягувалися на зуби, ватка летіла строго вгору.

14. «Фиркання».
Ціль: розвивати вібрацію кінчика мови.
Широкий розслаблений язик покласти між губами. дмухати на язик і губи так, щоб вони вібрували. Стежити, щоб губи не напружувалися, щоки не роздмухувалися, язик зубами не затискався.

15. "Автомат".
Мета: виробляти підйом мови, гнучкість та рухливість кінчика мови.
Рот відкритий. Губи в посмішці. Напруженим кінчиком язика постукати в горбики за верхніми зубами, багаторазово і виразно вимовляючи звук т-т-т - спочатку повільно, поступово прискорюючи темп. Стежити, щоб губи і нижня щелепа були нерухомі, звук т носив характер чіткого удару, а не плескав, кінчик язика не підвертався, відчувався струмінь повітря, що видихається. для перевірки до рота піднести смужку паперу: при правильному виконанні вправи вона відхилятиметься.

16. "Барабан".
Мета: виробляти підйом мови, вміння робити кінчик мови напруженим; розвивати його рухливість.
а) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким кінчиком язика постукати про піднебіння за верхніми зубами, багаторазово і виразно вимовляючи звук д-д-д. Спочатку звук д вимовляти повільно, поступово темп прискорювати. Слідкувати, щоб губи не натягувалися на зуби, нижня щелепа не рухалася, язик не звужувався, кінчик його не підвертався, щоб звук носив характер чіткого удару, а не був хлюпаючим. Звук д вимовляється так, щоб відчувався повітряний струмінь, що видихається.
б) Рот відкритий. Губи в посмішці. Широка мова підняти вгору до піднебіння і вимовляти по черзі чітко да-ди. При сказанні мови і мова відводиться до центру піднебіння, при сказанні ди - переміщається до горбків за верхніми різцями. Спочатку вправу виконують повільно, потім темп прискорюється. При проголошенні повинен відчуватися струмінь повітря, що видихається. Слідкуйте, щоб губи не натягувалися на зуби. Нижня щелепа не повинна рухатися. Вимова да-ди має бути чітким, не хлюпаючим, кінчик мови не повинен підвертатися.

Прийоми постановки звуку Р та РЬ.
за наслідування. Цей прийом лише зрідканаводить до позитивних результатів, тому найчастіше доводиться застосовувати інші.
Найбільш поширеним прийомом єпостановка звуку рвід д, що повторюється на одному видиху:ддд, ддд, З наступним більш форсованим вимовою останнього. Застосовується також чергуєтьсявимова звуків т і д у поєднанні тд, тд або тдд, тдд у швидкому темпі, ритмічно. Вони артикулюються при злегка відкритому роті та при змиканні язика не з різцями, а з яснами верхніх різців або альвеолами. При багаторазовому виголошенні серій звуківді тдитини просять сильно подути кінчик мови, й у цей момент виникає вібрація.
Однак цей прийом не завжди приводить до успіху. При задньомовній артикуляціїрабо його велярному (увелярному) артикулюванні можлива поява двофокусної вібрації: задньої та нової, передньої. Одночасне поєднання двох видів вібрації створює грубий шум і дитина відмовляється такий звук прийняти. Крім того, у разі досягнення передньої вібрації звук нерідко виявляється зайво тривалим (гуркотливим) і зашумленим.
Постановка р у два етапи. На першому етапі ставиться фрикативнийрбез вібрації від звукуж при його протяжному виголошенні без заокруглення губ і з переміщенням переднього краю язика кілька вперед, до ясен верхніх зубів або альвеол. При цьому звук вимовляється зі значним натиском повітря (як при виголошенні глухого звуку) та мінімальною щілиною між переднім краєм язика та яснами.
Отриманий фрикативний звук закріплюється у складах. Можна, не закріплюючи звук у складах, перейти до другого етапу постановки: з механічною допомогою застосовуючи кульковий зонд. Його вводять під язик і, торкаючись нижньої поверхні передньої частини язика, швидкими рухами зонда вправо і вліво викликають коливання язика, передні краї поперемінно стуляються і розмикаються з альвеолами. Ці рухи можна здійснювати і звичайним плоским шпателем (дерев'яним або пластмасовим) або зондом, домашні тренування дитина може проводити за допомогою живця чайної ложки або вказівного пальця. Під час тренувань струмінь, що видихається, повинен бути сильним. Описаним прийомом користуються у тих випадках, коли шиплячі звуки у дитини не порушені.
Цей прийом призводить до позитивних результатів. Однак його недоліки в тому, що звук виявляється гуркотливим, вимовляється ізольовано і дитина важко оволодіває переходом від нього до поєднань звуку з голосними.
Найбільш ефективним є прийом постановкир від складового поєднаннязаз дещо подовженим проголошенням першого звуку зі складу:зза. В ході багаторазового повторення складів дитина за інструкцією логопеда переміщає передню частину мови вгору і вперед до альвеол до отримання акустичного фрикативного ефектуру поєднанні з голоснима. Після цього вводиться зонд, з його допомогою проводять швидкі рухи зліва направо та праворуч наліво. У момент вібрації, що виникає, чується досить чистий звукр, нормальної протяжності без надмірного гуркоту. При цьому способі постановки звуку не потрібно спеціального введення звуку в поєднання з голосним, оскільки відразу виходить склад. У наступній роботі важливо провести тренування у викликанні складівра, ру, ри.
При постановці м'якогор’ застосовується той самий прийом, але за допомогою складузи, а надалі зе, зя, зе, зю.
Зазвичай при порушеннях твердого та м'якого звукур спочатку ставиться твердий, а потім м'який звук, але такий порядок не є жорстким, його можна довільно міняти; не рекомендується лише вести одночасну їх постановку, щоб уникнути усунення.

Бурикіна Євгенія
План-конспект заняття з постановки звуку [р']

Тема: Постановка звуку [р'].

Завдання: домогтися правильного звучання ізольованого звуку [р’]; розвивати фонематичний слух; виховувати навички адекватної самооцінки.

Устаткування: предметна картинка маленького тигреня.

Хід заняття:

I. Організаційний момент

Привіт Дане! Я бачу у тебе гарний настрій! Значить, ти налаштований на активну роботу на заняття!

ІІ. Оголошення теми заняття

Ти навчився правильно вимовляти твердий звук [р], тобто як гарчить великий тигр, а сьогодні ми спробуємо навчитися правильно вимовляти м'який звук [р], тобто як гарчить маленька тегреня. Але спочатку ми почнемо з розминки.

ІІІ. Розминка

Актикуляційна гімнастика:

Вправа «Часики», «Маятник». Рот відкритий. Губи розтягнуті на посмішку. Кінцем вузької мови поперемінно тягнутися до куточків рота.

Вправа «Змійка». Рот широко відкрито. Вузьку мову сильно висунути вперед і забрати в глиб рота.

Вправа «Гойдалка». Рот відкритий. Напруженою мовою тягнутися до носа та підборіддя, або до верхніх та нижніх різців.

Вправа "Почистити зуби". Рот зачинено. Круговим рухом язика провести між губами та зубами.

Вправа «Котушка». Рот відкритий. Кінчик язика упирається в нижні різці, бічні краї притиснуті до верхніх корінних зубів. Широка мова «викочується»вперед і забирається в глиб рота.

Вправа «Кінька». Присмоктати язик до неба, клацнути язиком. Цокати повільно і сильно, тягнути під'язичну зв'язку.

Ізольована вимова звуку [р]

Даня, як гарчить тигр? (р-р-р-р-)

А тепер скажи цей звукдовго на одному видиху голосно і тихо.

IY. Опис артикуляційного укладу під час вимови звуку [р]

Губи - займають становище як при вимові звуку [і];

Зуби – розімкнуті;

Мова - передня частина спинки язика піднімається до твердого піднебіння (приблизно як при голосному [і], кінчик язика знаходиться трохи нижче, ніж при [р], задня частина спинки язика разом з коренем посунута вперед;

М'яке піднебіння – підняте, притиснуте до задньої стінки глотки і закриває прохід у носову порожнину;

Повітряний струмінь - при видиху потрапляє в порожнину рота на напружений кінчик язика і коливає його.

Y. Постановка звуку.

1 прийом – наслідування дорослого – наслідування гарчання тигреня (логопед і дитина сидять перед дзеркалом):

Даня, подивися і послухай як гарчить маленька тигреня (р-р-р-р-р).

Спробуй, повтори.

2 прийом: постановка[р ] від складового поєднання зі з дещо подовженим виголошенням першого звуку зі складу зззі. У ході багаторазового повторення мови дитина за інструкцією логопеда переміщає передню частину мови вгору і вперед до альвеол до отримання акустичного ефекту в поєднанні з голосним [і]. Після цього вводиться зонд, за його допомогою проводяться швидкі рухи зліва направо та праворуч наліво. У момент вібрації, що виникає, чується достатній чистий звук [р].

YI. Розрізнення на слух ізольованого звуку [р]

Даня, я вимовлятиму звуки, а ти як тільки почуєш звук[р] піднімеш картку із зображенням тигреня.

[р],[т],[к],[а],[р],[о],[п],[г],[р],[б],[в],[р],[у ], [д], [и], [р], [ж],

[З], [Р], [Р], [Р], [Н], [Р].

YII. Розрізнення звуку [р] у складах.

Я називатиму склади, якщо почуєш звук[р ] – підніми картку з тигрою нком: Ра – рі – за – ро – ло – зю – ре – та – тю – рю – ря – ну – ур – ур – ре - ко – ря – му – ре.

YIII. Підсумок заняття.

Який звукнавчилися правильно вимовляти та чути?

Ти добре працював. Я тебе хвалю. Намагайся правильно вимовляти звук [р] та інших заняттях.

Публікації на тему:

Наша група, як і всі інші, готувалася до театральної постановки до дня театру. Знайшли сценарій, трохи підкоригували та почали готуватися.

Індивідуальне заняття щодо постановки [С] Тема: звук [С]Цілі: 1. Освітні: - вчити виконувати артикуляційні вправи в повному обсязі за допомогою гімнастики артикуляції; - Розвивати.

МЕТА ЗАНЯТТЯ: постановка звуку [с]. ЗАВДАННЯ: ОСВІТНІ: Сформувати вміння правильного вимовлення звуку [с], спираючись.

Конспект індивідуального логопедичного заняття щодо постановки звуку [Р].Конспект індивідуального логопедичного заняття щодо постановки звуку [Р]. Ціль: постановка звуку [Р]. Завдання: - Формування правильного.

ЦІЛІ: 1. Корекційно-навчальні: - автоматизація звуку Ш у словах, словосполученнях, реченнях; - розвиток лексико-граматичного ладу;

Конспект заняття з автоматизації звуку [Ш]Звук «Ш»: кінчик язика піднятий до передньої частини піднебіння (у альвеол, але не притиснутий; бічні краї язика прилягають до верхніх корінних зубів;

Конспект індивідуального логопедичного заняття.

Тема: Постановка звуку [р`].

Ціль: Постановка звуку [р`].

Завдання:

Освітні:

    Сформувати уявлення дитини про правильне положення органів артикуляції при виголошенні звуку [р`].

Корекційні:

    Тренувати рухливість апарату артикуляції.

    Розвивати дрібну моторику пальців рук.

    Розвивати міміку обличчя.

    Розвивати фонематичний слух.

Виховні:

    Виховувати правильну, точну дикцію; акуратність та поставу.

    Виховувати інтерес до заняття.

Обладнання: картинки для артикуляційної гімнастики,вата, профіль артикуляції звуку [р`].

План:

    Організаційний момент

    Основна частина:

    Артикуляційна гімнастика

    Пальчикова гімнастика

    Розвиток мімічних м'язів

    Вправа щодо формування мовного голосу «Повтори тихо»

    Гра «Слухай – не позіхай!»

    Оголошення теми заняття

    Аналіз артикуляції

    Постановка звуку

    Закріплення ізольованого звуку

Фізкультхвилинка

    Гра «Доскажи звук»

    Розвиток фонематичного слуху

    Домашнє завдання

    Підсумок заняття

Хід заняття:

1. Орг. момент:

Привіт, Іро! Дорогою до дитячого садка я зустріла нашу гостю, а ось хто вона, ти дізнаєшся, коли я прочитаю тобі такий віршик:

Що за виття? Що за рев?
Чи там не стадо корів?
Ні, там не корівка -
Це Таня-ревівка
Плаче,
Заливається,
Платтям втирається...
УУ-УУ-У!

Що ти плачеш, ревівко,
Ревушка-коровушка?
На тобі від вогкості
Цвіль може вирости.

Про кого цей вірш? Ось вона, глянь. Давай заспокоїмо нашу Реву і почастуємо її варенням.

2. Артикуляційна гімнастика:

а)"Смачне варення".

Рот відкритий. Губи в посмішці. Широким переднім краєм язика облизати верхню губу, роблячи рух язиком зверху вниз, потім втягнути мову в рот до центру піднебіння. Слідкувати, щоб язик не звужувався, при втягуванні його бічні краї ковзали по корінних зубах, а кінчик язика був піднятий. Губи не натягуються на зуби, нижня щелепа не «підсаджує язик догори - вона має бути нерухомою.

«Лопаточка».

Рот прочинений, губи розтягнуті в посмішці. Широка, розслаблена мова лежить на нижній губі. Таке становище утримується 5-10 сек. Якщо язичок не хоче розслабитись, можна поплескати його верхньою губою, вимовляючи при цьому: пя-пя-пя.

"Голочка".

Рот прочинений, губи розтягнуті в посмішці. Висунути з рота тонку, напружену мову. Утримувати 5-10 сік.

Б)«Кінька»

Рот відкритий. Губи в посмішці. Широкий лопатообразный язик притиснути до піднебіння (мова присмоктується) і з клацанням відірвати. Слідкувати, щоб губи були в посмішці, нижня щелепа не «підсаджувала» язика вгору.

"Грибок".
Рот відкритий. Губи в посмішці. Притиснути широку мову всією площиною до піднебіння (мова присмоктується) і утримати в такому положенні за рахунок від 1 до 5-10. Мова нагадуватиме тонкий капелюшок грибка, а розтягнута під'язична вуздечка - його ніжку. Слідкувати, щоб бічні краї язика були однаково щільно притиснуті до піднебіння (жодена половина не повинна провисати), щоб губи не натягувалися на зуби. При повторенні вправи рота треба відкривати ширше.

«Барабан»

Усміхнутися, відкрити рота і постукати кінчиком язика за верхніми зубами, багаторазово і виразно вимовляючи звук [д], поступово прискорюючи темп.

в)"Фокус".

Мета: виробляти вміння утримувати бічні краї та кінчик язика в піднятому стані, вчити спрямовувати повітряний струмінь посередині мови.

Рот відкритий. Губи в посмішці. Мова висунуть. Бічні краї та кінчик язика піднято, середня частина спинки язика прогинається донизу. Утримуючи мову в такому положенні, здувати ватку з кінчика носа. Слідкувати, щоб нижня щелепа була нерухомою, губи не натягувалися на зуби, ватка летіла строго вгору.

3. Пальчикова гімнастика:

Перш, ніж ми почнемо грати з Ревою, давай розімнемо наші пальчики:

У гості до пальчика великого

(пальці, стиснути в кулачки, підняти вгору великі пальці, обох рук)

Приходили просто до будинку

(Дві долоні зімкнути під кутом - "дах")

Вказівний та середній,
Безіменний та останній

(Називаються пальці, кожної руки по черзі з'єднуються з великим пальцем)

І мізинчик-малятко
(Всі пальці стиснуті в кулак, мізинці, виставити вгору)
Сам заліз на поріг.

(Постукати кулачками один про одного.)

Разом пальчики-друзі.

(Ритмічно стискати пальчики в кулачки та розтискати.)

Друг без одного їм не можна.

(З'єднати руки у "замок".)

5. Розвиток мімічних м'язів

Подивися у віконце! Сьогодні чудова погода, світить яскраве сонечко.

Л.: Губки витягніть вперед трубочкою. Намалюй сонечко – коло спочатку праворуч, потім – ліворуч. А тепер намалюй сонечку промінчики – розтягуємо губи вправо, потім – ліворуч, потім губи розтягни в посмішку.

Л.: Сонечко з промінчиками світить яскраво, потрапляє в очі. Ми щуримося: закриємо праве око, потім – ліве.

6. Вправа щодо формування мовного голосу «Повтори тихо»:

Наша Рева каже.

Хто ж тихо повторить?

Логопед називає предмет голосно, а дитина повторює слово тихо.

Слова:радіо, веселка, рукав, сорочка, герой, перо, комар, засмага, кавун, конверт, кукурудза, кенгуру.

7. Гра «Слухай – не позіхай!»

Логопед: «Я зараз називатиму пропозиції, а ти слухай уважно. Якщо почуєш, що я запитую, – присідай, якщо ні – стій на місці».Мовний матеріал: Хто бродить лісом? Вовк блукає лісом. Кішка гуляє по даху. Де гуляє кішка? Що малює дівчинка? Дівчинка малює будиночок. Веселка буває після дощу. Вдень буде йти дощ. Коли буває веселка? Коли йде дощ? Чим малює хлопчик? Хлопчик малює олівцем.

8. А зараз ми з Ревою будемо вчитися вимовляти звук [р`].

9. Аналіз артикуляції.

Подивися,коли ми вимовляємо звук [р`]наші губи – напіврозкриті в посмішці,зуби – розімкнуті,широкий кінчик язика піднятий вгору до піднебіння, напружений, спинка язика піднята, між нею і піднебінням вільно проходить повітря, бічні краї язика щільно прилягають до верхніх корінних зубів. А що відбувається з голосовими зв'язками? (вібрують)

Звук [р`] приголосний чи голосний? І чому?

Згідний. Тому що, коли ми його вимовляємо, нам заважає язичок.
Звук [р`] дзвінкий чи глухий?
- дзвінкий, тому що голосові складки вібрують.
А який він м'який чи твердий?
- М'який.

10. Поставлення звуку.

1. Тривалий гуркіт [р] послідовно з'єднують з голосними /І/,/Я/,/Е/,/Е/,/Ю/, розтягуючи при цьому губи в посмішку.

2. Якщо немає /Р'/ м'якого, вимовляти /Р/ можна із закинутою назад головою.

3. Постановка звуку [р`] від складового поєднання "зі" з дещо подовженим проголошенням першого звуку "ззззі". У ході багаторазового повторення складів дитина на ваше прохання переміщає передню частину мови вгору і вперед до альвеол до отримання акустичного ефекту фрикативного звуку [р`] у поєднанні з голосним "і". Після цього вводьте зонд (вказівний палець, держак чайної ложки, шпатель), з його допомогою наводьте мову до вібрації.

11. Закріплення ізольованого звуку. Вправа "Заведемо машину".

Ти знаєш, як реве мотор у машини? Р-р-р. А як працює двигун у маленької машинки? Рь-рь-рь. Виявляється, наша гостя плаче, бо загубилася. Давай допоможемо їй? Щоб Ревушка потрапила до себе додому, тобі потрібно провести пальчиком цією доріжкою, промовляючи звук [р`].

Фізхвилинка:

Хомка, хомка, хом'ячок (діти роздмухують щоки)
Смугастий бочок. (Погладжують себе з боків)
Хомка рано встає, (рухи на розтяжку)
Щоки миє, шию трет, (потирання обличчя та шиї)
Підмітає хомка хатку (рухи імітують підмітання)
І виходить на зарядку (марширування на місці)
Раз, два, три, чотири, п'ять (3-4 рухи, що імітують зарядку)
Хомко хоче сильним стати. (Напруга м'язів рук)

12. Гра з м'ячем «Доскажи звук».

Наша Рева дуже розсіяна, і завжди забуває домовляти слова. Допоможемо їй?

Логопед, кидаючи м'яч дитині, вимовляє слова без останнього звуку, дитина повинна назвати цей звук, повторити слова цілком, та був повернути м'яч логопеду.

ФОНА...[Рь]
СНІГИ...[Рь]
Бурштин]
ЛІТЕРА...[Рь]
СЛОВА...[Рь]
ЯКО...[Рь]
УГО...[Рь]
РИЦА...[Рь]
ЛОДИ...[Рь]
Лазі...[Рь]

ХО...[Рь]
КО...[Рь]
ЗВЕ...[Рь]
ЦА...[Рь]

13. Розвиток фонематичного слуху:

1) Плесни в долоні, коли почуєш звук [р`]

Ізольовано: КР`Р`НГР`ЗР`Р`ТР`ВР`ДМКР`ЖМЗР`ПР`Р`

2) Підніми руку, коли почуєш звук [р`]

У складах: Ря-ЛО-ПО-Рю-МИ-ОР-ВА-Ря-Рі-КО-Рю-АР

3) Топни ногою, коли почуєш звук [р`]

У словах: дитина, заєць, Рева, яблуко, рис, горобина, ремінь, їжак, стіл, рюкзак.

14. Гра «Звук замінюй - слово міняй!»

Рева дізналася, що якщо замінити хоча б один звук у слові, то його зміст зміниться. Перевіримо? Зараз я говоритиму тобі слова, а ти постарайся замінити перший звук у цих словах на звук [р`].

піч-мова

кепка - Ріпка

Писк-ризик

Печка-річка

Тиф-риф

Ліплення-ріпка

Щека-Річка
Лійка-Рейка

Мім-рім

15. Домашнє завдання: Відгадай загадку, замалюй відгадку:

За вікном палають вогні.
Гірко-солодкі вони.
Птахи їх взимку клюють,
Навесні пісеньки співають.
Що за яскрава картина!
Що за вікном? - ……

16.Підсумок заняття:

Молодець, Іро! Ти добре займалася! Подивися, наша Рева перестала плакати, вона посміхається і каже тобі спасибі!

Згадай, який звук ми вчилися вимовляти сьогодні на занятті? Яке завдання тобі найбільше сподобалося?

Подібні публікації