Mīkstas skaņas iestatīšana no cietas. Individuālās logopēdiskās nodarbības par tēmu “Skaņas producēšana” kopsavilkums. "R" iestatīšana no skaņas "D"

Lai izrunātu skaņas P, P’, nepieciešams sarežģīts visu mēles muskuļu darbs. Izrunājot R, mute ir vaļā. Mēles gals un tā priekšējā daļa ir plaši izplesti un pacelti līdz augšējo zobu pamatnēm, sasprindzināti; mēles gals cieši nepieguļ augšējiem alveoliem un vibrē plūstošajā gaisa plūsmā. Balss krokas ir aizvērtas un vibrē, lai radītu balsi. Izelpotā gaisa plūsma iet caur vidu. Strūklai jābūt spēcīgai un virzītai. Mīkstā skaņa R' atšķiras no cietās skaņas ar to, ka, tai artikulējot, mēles aizmugures vidusdaļa paceļas līdz cietajām aukslējām, mēles gals ir nedaudz zemāks nekā izrunājot R.

Vingrinājumu komplekts šo skaņu radīšanai.

1. "Šūpoles"
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles pacēlumu, attīstīt mēles gala kustīgumu un lokanību un spēju to kontrolēt.
Iespējas:
a) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Plašā mēle paceļas līdz degunam un nokrīt līdz zodam. b) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Plašā mēle paceļas līdz augšlūpai, tad nokrīt uz apakšlūpu. c) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Plašais mēles gals pieskaras augšējiem priekšzobiem, tad apakšējiem. Pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, lūpas un žoklis nekustas;
d) Mute ir atvērta. Ievietojiet platu mēli starp augšējiem zobiem un lūpu un pēc tam starp apakšējiem zobiem un lūpu.
d) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Ar plato mēles galu pieskarieties bumbuļiem aiz augšējiem priekšzobiem, tad aiz apakšējiem.
Veicot visas vingrojumu iespējas, pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, lūpas nestiepjas pāri zobiem un nekustas apakšžoklis;

2. Sasniedziet degunu ar mēli.
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles pacēlumu, attīstīt mēles gala kustīgumu un spēju to kontrolēt.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Paceliet plato mēles galu deguna virzienā un nolaidiet augšlūpas virzienā. Pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, lūpas un apakšžoklis ir nekustīgi.

3. Sasniedziet zodu ar mēli.
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles gala kustīgumu un spēju to kontrolēt.

Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Nolaidiet plato mēli zem zoda, pēc tam paceliet to apakšlūpas virzienā. Pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, lūpas un apakšžoklis ir nekustīgi.

4. "Mēle iet pāri zobiem."
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles gala kustību elastību un precizitāti un spēju to kontrolēt.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Mēles kustības:
Ar platu mēli pieskarieties apakšējiem zobiem no ārpuses, tad no iekšpuses.
Veicot vingrinājumus, pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, apakšžoklis un lūpas ir nekustīgas.

5. “Tīrīsim zobus”
Mērķis: attīstīt mēles pacelšanu, mēles gala lokanību un kustīgumu, spēju kontrolēt mēles galu.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Izmantojot plato mēles galu, notīriet augšējos zobus no iekšpuses, virzot mēli uz augšu un uz leju. Pārliecinieties, ka mēle ir plata, lūpas nestiepjas pāri zobiem un apakšžoklis nekustas.

6. "Gleznotājs".
Mērķis: attīstīt mēles augšupejošu kustību, tās kustīgumu un spēju to kontrolēt.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Izmantojiet plato mēles galu, lai glāstītu aukslējas, kustinot mēli uz priekšu un atpakaļ (no zobiem uz rīkli un atpakaļ). Pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, sasniedz augšējo priekšzobu iekšējo virsmu un neizvirzās no mutes, lūpas nestiepjas pāri zobiem un nekustas apakšžoklis.

7. "Zirgs"
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles pacēlumu.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Plašo lāpstas formas mēli piespiediet pie aukslējām (mēle tiek piesūkta) un ar klikšķi noplēš to. Pārliecinieties, ka jūsu lūpas ir smaidā un jūsu apakšžoklis "nevelk" mēli uz augšu.

8. "Sēne".



9. "Akordeons".

(Skatiet vingrinājumus skaņu Ш, Ж radīšanai)


10. Noklikšķiniet uz mēles gala.
Mērķis: stiprināt mēles muskuļus, attīstīt mēles pacelšanu, mēles gala lokanību un kustīgumu, spēju kontrolēt mēles galu.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Piespiediet mēles plato galu pret bumbuļiem aiz augšējiem zobiem un noplēšam ar klikšķi. Sākumā vingrinājums tiek veikts lēnā tempā, pēc tam ātrāk. Pārliecinieties, ka lūpas un apakšžoklis ir nekustīgi, darbojas tikai mēle.

11. “Garšīgs ievārījums”.

(Skatiet vingrinājumus skaņu Ш, Ж radīšanai)

12. “Pļāpājoša Turcija”.

(Skatiet vingrinājumus skaņu L, L radīšanai)

13. "Fokuss".
Mērķis: attīstīt spēju noturēt mēles sānu malas un galu paceltā stāvoklī, iemācīties virzīt gaisa plūsmu pa mēles vidu.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Mēli ārā. Mēles sānu malas un gals ir pacelti, mēles aizmugures vidusdaļa noliecas uz leju. Turot mēli šajā stāvoklī, izpūtiet vati no deguna gala. Pārliecinieties, ka apakšžoklis ir nekustīgs, lūpas nestiepjas pāri zobiem un vate lido taisni uz augšu.

14. “Šņākšana”.
Mērķis: attīstīt mēles gala vibrāciju.
Novietojiet plašu, atslābinātu mēli starp lūpām. pūt pa mēli un lūpām, lai tās vibrētu. Pārliecinieties, ka jūsu lūpas nesaspringst, vaigi neuzbriest un mēle nesaspiežas starp zobiem.

15. "Automātiski".
Mērķis: attīstīt mēles pacēlumu, lokanību un mēles gala kustīgumu.
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Ar saspringto mēles galu uzsitiet uz bumbuļiem aiz augšējiem zobiem, atkārtoti un skaidri izrunājot skaņu t-t-t – sākumā lēnām, pakāpeniski paātrinot tempu. Pārliecinieties, ka lūpas un apakšžoklis ir nekustīgi, skaņai t ir skaidra sitiena raksturs un tā neplauc, mēles gals neliecas un ir jūtama izelpota gaisa plūsma. Lai pārbaudītu, paņemiet pie mutes papīra strēmeli: ja vingrinājums tiks veikts pareizi, tas novirzīsies.

16. "Bungas".
Mērķis: attīstīt mēles pacelšanu, spēju sasprindzināt mēles galu; attīstīt viņa mobilitāti.
a) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Izmantojot plato mēles galu, pieskarieties aukslējām aiz augšējiem zobiem, atkārtoti un skaidri izrunājot skaņu d-d-d. Sākumā skaņu d izrunājiet lēnām, pakāpeniski paātriniet tempu. Pārliecinieties, ka lūpas nestiepjas pāri zobiem, apakšžoklis nekustas, mēle nesašaurinās, tā gals nesavelkas, lai skaņai d būtu skaidra sitiena raksturs un tā nebūtu spiedoša. Skaņa d tiek izrunāta tā, ka ir jūtama izelpotā gaisa plūsma.
b) Mute ir atvērta. Lūpas smaidā. Paceliet savu plato mēli līdz aukslējām un pa vienam skaidri izrunājiet yes-dy. Izrunājot zilbi jā, mēle tiek atvilkta uz aukslēju centru, izrunājot dy, tā virzās uz bumbuļiem aiz augšējiem priekšzobiem. Sākumā vingrinājums tiek veikts lēni, pēc tam temps paātrinās. Izrunājot, ir jūtama izelpota gaisa plūsma. Pārliecinieties, ka jūsu lūpas nestiepjas pār zobiem. Apakšžoklis nedrīkst kustēties. Jā-da izrunai jābūt skaidrai, nevis spiedošai, un mēles galam nevajadzētu saritināties.

Skaņu P un Pb radīšanas paņēmieni.
Autors imitācija. Šī tehnika ir tikai reizēm noved uz pozitīviem rezultātiem, tāpēc citi ir jāizmanto biežāk.
Visizplatītākā metode ir skaņas producēšana R no d, atkārtojot vienā izelpā:ddd, ddd, kam seko pēdējā piespiedu izruna. Pārmaiņusskaņu izruna T un d kombinācijā utt, utt vai tdd, tdd ātrā tempā, ritmiski. Tie ir artikulēti, kad mute ir nedaudz atvērta un mēle ir aizvērta nevis ar priekšzobiem, bet gan ar augšējo priekšzobu smaganām vai alveolām. Atkārtota skaņu sērijas izrunāšanad Un Tbērnam tiek lūgts spēcīgi pūst pa mēles galu, un šajā brīdī rodas vibrācija.
Tomēr šī tehnika ne vienmēr noved pie panākumiem. Ar mugurējo lingvālo artikulācijuRvai tā velārā (uvelārā) artikulācija, var parādīties bifokāla vibrācija: aizmugurējā un jaunā, priekšējā. Vienlaicīga divu veidu vibrācijas kombinācija rada rupju troksni, un bērns atsakās pieņemt šādu skaņu. Turklāt, sasniedzot priekšējo vibrāciju, skaņa bieži izrādās pārāk gara (ripojoša) un trokšņaina.
P iestatīšana divos posmos. Pirmajā posmā tiek novietots frikatīvaisRnav skaņas no vibrācijasun izrunājot izstiepti, nenoapaļojot lūpas un nedaudz pavirzot mēles priekšējo malu uz priekšu, virzienā uz augšējo zobu smaganām vai alveolām. Šajā gadījumā skaņa tiek izrunāta ar ievērojamu gaisa spiedienu (kā, izrunājot blāvu skaņu) un minimālu atstarpi starp mēles priekšējo malu un smaganām.
Iegūtā frikatīva skaņa tiek fiksēta zilbēs. Jūs varat, nefiksējot skaņu zilbēs, pāriet uz otro ražošanas posmu: ar mehānisku palīdzību, izmantojot lodīšu zondi. To ievieto zem mēles un, pieskaroties mēles priekšējās daļas apakšējai virsmai, straujas zondes kustības pa labi un pa kreisi izraisa mēles vibrācijas, tās priekšējās malas pārmaiņus aizveras un atveras ar alveolām. Šīs kustības var veikt ar parastu plakanu lāpstiņu (koka vai plastmasas) vai zondi; bērns var veikt mājas treniņu, izmantojot tējkarotes rokturi vai tīru rādītājpirkstu. Treniņa laikā izelpotajai plūsmai jābūt spēcīgai. Aprakstītais paņēmiens tiek izmantots gadījumos, kad netiek traucētas bērna šņākšanas skaņas.
Šī tehnika dod pozitīvus rezultātus. Tomēr tās trūkumi ir tādi, ka skaņa izrādās plaukstoša, tiek izrunāta atsevišķi, un bērnam ir grūtības apgūt pāreju no tās uz skaņas kombinācijām ar patskaņiem.
Visefektīvākā tehnika ir iestudēšanaR no zilbju kombinācijasaiz mugurasar nedaudz pagarinātu zilbes pirmās skaņas izrunu:zzza. Atkārtoti atkārtojot zilbes, bērns, izpildot logopēda norādījumus, virza mēles priekšējo daļu uz augšu un uz priekšu uz alveolām, līdz tiek iegūts frikatīva akustiskais efekts.Rapvienojumā ar patskaņuA. Pēc tam tiek ievietota zonde, un to izmanto, lai veiktu ātras kustības no kreisās uz labo un no labās uz kreiso. Vibrācijas brīdī ir dzirdama diezgan skaidra skaņaR, normāls garums bez pārmērīgas izskrējiena. Izmantojot šo skaņas veidošanas metodi, nav nepieciešama īpaša skaņas ievadīšana kombinācijā ar patskaņu, jo uzreiz veidojas zilbe. Turpmākajā darbā ir svarīgi apmācīt zilbesra, ru, ry.
Iestatot mīkstoR' tiek izmantota tā pati tehnika, bet izmantojot zilbizi, un nākotnē ze, ze, ze, ze.
Parasti cietas un mīkstas skaņas traucējumiemR vispirms tiek novietota cietā skaņa un pēc tam mīkstā skaņa, taču šī secība nav stingra, to var patvaļīgi mainīt; Tikai nav ieteicams tos novietot vienlaikus, lai izvairītos no pārvietošanās.

Burikina Jevgeņija
Stundu plāns skaņas veidošanai [p’]

Priekšmets: Skaņas iestatīšana [р '].

Uzdevumi: lai panāktu pareizu izolētu skaņu skaņa [r’]; attīstīt fonēmisko dzirdi; attīstīt adekvātas pašcieņas prasmes.

Aprīkojums: priekšmeta attēls ar mazu tīģerēnu.

Nodarbības gaita:

I. Organizatoriskais moments

Sveika Danija! Es redzu, ka tev ir labs garastāvoklis! Tas nozīmē, ka esat apņēmības pilns aktīvi strādāt klasē!

II. Tēmas izziņošana klases

Jūs iemācījāties pareizi izrunāt grūti skaņa [r], t.i., kā rūc liels tīģeris, un šodien mēģināsim iemācīties pareizi izrunāt mīksto skaņa [r], t.i., kā rūc mazs tīģerēns. Bet vispirms sāksim ar iesildīšanos.

III. Iesildīšanās

Aktivizējošā vingrošana:

Vingrinājums "Skatīties", "Svārsts". Mute ir nedaudz atvērta. Lūpas ir izstieptas smaidā. Izmantojot šaurās mēles galu, pārmaiņus sasniedziet mutes kaktiņus.

Vingrinājums "čūska". Mute ir plaši atvērta. Pabīdiet šauro mēli uz priekšu un virziet to dziļi mutē.

Vingrinājums "Šūpoles". Mute ir vaļā. Ar saspringtu mēli sniedzieties pēc deguna un zoda vai augšējiem un apakšējiem priekšzobiem.

Vingrinājums "Iztīri zobus". Mute ciet. Pārvietojiet mēli ar apļveida kustībām starp lūpām un zobiem.

Vingrinājums "Spole". Mute ir vaļā. Mēles gals balstās uz apakšējiem priekšzobiem, sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem. Plaša mēle "izripo" uz priekšu un ievelkas mutes dziļumos.

Vingrinājums "Zirgs". Piesūciet mēli līdz mutes galam un pasitiet ar mēli. Noklikšķiniet lēni un stingri, velkot hioidālo saiti.

Izolēta izruna skaņa [r]

Danija, kā tīģeris rēc? (r-r-r-r-)

Tagad saki to skaņu ilgi uz vienas izelpas, skaļi un klusi.

IY. Artikulācijas struktūras apraksts izrunas laikā skaņa [r]

Lūpas – ieņem tādu pašu pozīciju kā izrunājot skaņa [un];

Zobi – vaļā;

Mēle - mēles aizmugures priekšējā daļa paceļas līdz cietajām aukslējām (apmēram kā patskaņam [i], mēles gals ir nedaudz zemāks nekā ar [r], mēles aizmugures daļa gar ar sakni tiek pārvietots uz priekšu;

Mīkstās aukslējas ir paceltas, piespiežas pret rīkles aizmugurējo sienu un aizver eju deguna dobumā;

Gaisa straume - izelpojot, iekļūst mutes dobumā uz saspringtā mēles gala un vibrē to.

Y. Skaņas producēšana.

1. paņēmiens - atdarinot pieaugušo - tīģera rēcienu imitācija (logopēds un bērns sēž pie spoguļa):

Danija, paskaties un klausies, kā rūc mazais tīģerēns (ry-ry-ry-ry).

Mēģiniet vēlreiz.

2. tikšanās: iestudējums[р] no zilbju kombinācijas zi ar nedaudz pagarinātu pirmās izrunu skaņa no zilbes zzzy. Atkārtotas zilbes atkārtošanas laikā bērns, izpildot logopēda norādījumus, virza mēles priekšējo daļu uz augšu un uz priekšu uz alveolām, līdz tiek iegūts akustiskais efekts savienojumā ar patskaņu [un]. Pēc tam tiek ievietota zonde, un ar tās palīdzību tiek veiktas straujas kustības no kreisās uz labo un no labās uz kreiso. Vibrācijas brīdī ir dzirdama pietiekami skaidra skaņa skaņa [r].

YI. Izolēta dzirdes diskriminācija skaņa [r]

Danija, es izrunāšu skaņas, un tiklīdz dzirdat skaņu[p] paņem karti ar tīģera attēlu.

[p], [t], [k], [a], [p], [o], [p], [g], [p], [b], [c], [p], [y ], [d], [s], [r], [g],

[z], [r], [r], [r], [n], [r].

YII. Diskriminācija skaņa [r] zilbēs.

Ja dzirdēsiet, nosaukšu zilbes skaņu[р] – paņem karti ar tigryo nkom: Ra - ri - for - ro - lo - zyu - re - ta - tyu - ryu - rya - well - ur - ur - re - ko - rya - mu - ryo.

Yiii. Apakšējā līnija klases.

Kuras skaņu iemācījies pareizi izrunāt un dzirdēt?

Jūs strādājāt labi. Es tevi slavēju. Mēģiniet pareizi izrunāt skaņa [р] un citās klasēs.

Publikācijas par šo tēmu:

Mūsu grupa, tāpat kā visi pārējie, gatavojās teātra iestudējumam Teātra dienai. Atradām scenāriju, nedaudz pielabojām un sākām gatavoties.

Individuālā nodarbība par producēšanu [C] Tēma: skaņa [C] Mērķi: 1. Izglītojoši: - iemācīt veikt artikulācijas vingrinājumus pilnvērtīgi, ar artikulācijas vingrošanas palīdzību; - attīstīties.

NODARBĪBAS MĒRĶIS: skaņas [s] iestatīšana. MĒRĶI: IZGLĪTĪBA: Attīstīt spēju pareizi izrunāt skaņu [s], noliecoties.

Individuālās logopēdiskās nodarbības par skaņu veidošanu kopsavilkums [P]. Individuālās logopēdiskās nodarbības par skaņu veidošanu kopsavilkums [P]. Mērķis: skaņas iestatīšana [P]. Uzdevumi: – pareizā veidošana.

MĒRĶI: 1. Koriģējoši un izglītojoši: - skaņas Ш automatizācija vārdos, frāzēs, teikumos; - leksiskās un gramatiskās struktūras attīstība;

Nodarbību piezīmes par audio automatizāciju [Ш] Skaņa “SH”: mēles gals ir pacelts uz aukslēju priekšpusi (pie alveolām, bet nav nospiests; mēles sānu malas atrodas blakus augšējiem molāriem;.

Individuālo logopēdisko sesiju kopsavilkums.

Tēma: Skaņas iestatīšana [р`].

Mērķis: Skaņas iestatīšana [р`].

Uzdevumi:

Izglītības:

    Veidot bērna priekšstatus par artikulācijas orgānu pareizo stāvokli, izrunājot skaņu [p`].

Labošanas:

    Trenē artikulācijas aparāta kustīgumu.

    Attīstīt pirkstu smalko motoriku.

    Attīstīt sejas izteiksmes.

    Attīstīt fonēmisko izpratni.

Izglītības:

    Attīstīt pareizu, skaidru dikciju; kārtīgums un stāja.

    Radīt interesi par aktivitāti.

Aprīkojums: bildes artikulācijas vingrošanai,vate, skaņas artikulācijas profils [р`].

Plāns:

    Laika organizēšana

    Galvenā daļa:

    Artikulācijas vingrošana

    Pirkstu vingrošana

    Sejas muskuļu attīstība

    Vingrinājums runas balss attīstīšanai “Atkārto klusi”

    Spēle "Klausieties - nežāvāties!"

    Nodarbības tēmas izziņošana

    Artikulācijas analīze

    Skaņas producēšana

    Izolētas skaņas nodrošināšana

Fiziskās audzināšanas minūte

    Spēle "Saki skaņu"

    Fonēmiskās dzirdes attīstība

    Mājasdarbs

    Nodarbības kopsavilkums

Nodarbības gaita:

1. Org. brīdis:

Sveika, Ira! Pa ceļam uz bērnudārzu satiku mūsu ciemiņu, bet kas viņa ir, uzzināsiet, kad es jums izlasīšu šo dzejoli:

Kāda veida gaudošana? Kāds rēciens?
Vai tur nav govju ganāmpulka?
Nē, tā nav govs -
Šī ir Taņa rēcēja
Raudāšana
Izliets,
Kleita noslauka...
UUUUUUH!..

Kāpēc tu raudi, rūc,
Govs rūc?
Uz tevis ir drēgnums
Var augt pelējums.

Par ko ir šis dzejolis? Šeit viņa ir, paskaties. Nomierināsim savu Revu un pacienāsim ar ievārījumu.

2. Artikulācijas vingrošana:

A)"Garšīgs ievārījums."

Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Izmantojot plato mēles priekšējo malu, laiziet augšlūpu, virzot mēli no augšas uz leju, pēc tam ievelciet mēli mutē, virzienā uz aukslēju centru. Pārliecinieties, ka mēle nesašaurinās, ievelkot, tās sānu malas slīd pāri dzerokļiem, un mēles gals tiek pacelts. Lūpas nestiepjas pār zobiem, apakšžoklis “nevelk mēli uz augšu” - tam jābūt nekustīgam.

"Lāpstiņa".

Mute ir nedaudz pavērta, lūpas izstieptas smaidā. Plata, atslābināta mēle balstās uz apakšlūpu. Šī pozīcija tiek turēta 5-10 sekundes. Ja mēle nevēlas atslābt, varat to paglaudīt ar augšlūpu, vienlaikus sakot: pieci-pieci-pieci.

"Adata."

Mute ir nedaudz pavērta, lūpas izstieptas smaidā. Izbāz savu šauro, saspringto mēli no mutes. Turiet 5-10 sekundes.

B)"Zirgs"

Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Plašo lāpstas formas mēli piespiediet pie aukslējām (mēle tiek piesūkta) un ar klikšķi noplēš to. Pārliecinieties, ka jūsu lūpas ir smaidā un jūsu apakšžoklis "nevelk" mēli uz augšu.

"Sēne".
Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Piespiediet plato mēli ar visu plakni pret aukslējām (mēle tiek piesūkta) un turiet to šajā stāvoklī, skaitot no 1 līdz 5-10. Mēle atgādinās plānu sēnītes cepurīti, un izstieptais haioīds frenulums atgādinās tās kātu. Pārliecinieties, ka mēles sānu malas ir vienlīdz cieši piespiestas aukslējām (neviena puse nedrīkst nokarāties), lai lūpas nestieptos pār zobiem. Atkārtojot vingrinājumu, jums ir jāatver mute plašāk.

"Bungas"

Pasmaidiet, atveriet muti un piesitiet mēles galam aiz augšējiem zobiem, atkārtoti un skaidri izrunājot skaņu [d], pakāpeniski paātrinot tempu.

IN)"Fokuss".

Mērķis: attīstīt spēju noturēt mēles sānu malas un galu paceltā stāvoklī, iemācīties virzīt gaisa plūsmu pa mēles vidu.

Mute ir vaļā. Lūpas smaidā. Mēli ārā. Mēles sānu malas un gals ir pacelti, mēles aizmugures vidusdaļa noliecas uz leju. Turot mēli šajā stāvoklī, izpūtiet vati no deguna gala. Pārliecinieties, ka apakšžoklis ir nekustīgs, lūpas nestiepjas pāri zobiem un vate lido taisni uz augšu.

3. Pirkstu vingrošana:

Pirms sākam spēlēties ar Revu, izstiepsim pirkstus:

Apmeklējot kājas īkšķi

(pirksti, savelciet dūrēs, īkšķi uz augšu, abas rokas)

Viņi ieradās tieši uz māju

(aizveriet divas plaukstas leņķī - "jumts")

Indekss un vidus
Bezvārda un pēdējais

(saukti par pirkstiem, katra roka savukārt ir savienota ar īkšķi)

Un mazs rozā
(visi pirksti savilkti dūrē, mazie pirkstiņi vērsti uz augšu)
Viņš pats uzkāpa uz sliekšņa.

(Sasitiet dūres kopā.)

Kopā pirksti ir draugi.

(Ritmiski saspiediet pirkstus dūrēs un atlaidiet tos.)

Viņi nevar dzīvot viens bez otra.

(Savienojiet rokas "slēdzenē".)

5. Sejas muskuļu attīstība

Paskaties ārā pa logu! Šodien laiks ir brīnišķīgs, spoži spīd saule.

L.: Pavelciet lūpas uz priekšu kā cauruli. Uzzīmējiet sauli - apli, vispirms pa labi, tad pa kreisi. Tagad zīmējiet saules starus - izstiepiet lūpas pa labi, tad pa kreisi, tad izstiepiet lūpas smaidā.

L.: Saule un tās stari spoži spīd un krīt acīs. Mēs šķielējam: aizveram labo aci, tad kreiso.

6. Vingrinājums runas balss veidošanai "Atkārtojiet klusi":

Mūsu Reva runā.

Kurš to klusi atkārtos?

Logopēds skaļi nosauc objektu, un bērns klusi atkārto vārdu.

Vārdi:radio, varavīksne, piedurkne, krekls, varonis, spalva, odi, iedegums, arbūzs, aploksne, kukurūza, ķengurs.

7. Spēle "Klausieties - nežāvāties!"

Logopēds: “Tagad es nosaukšu teikumus, un jūs uzmanīgi klausieties. Ja dzirdat mani uzdodam jautājumu, pietupieties; ja nē, stāviet uz vietas.Runas materiāls: Kurš klīst pa mežu? Vilks klīst pa mežu. Kaķis staigā pa jumtu. Kur iet kaķis? Ko meitene zīmē? Meitene zīmē māju. Varavīksnes notiek pēc lietus. Naktī līst. Kad notiek varavīksne? Kad līst lietus? Ar ko zēns zīmē? Zēns zīmē ar zīmuli.

8. Un tagad mēs ar Revu mācīsimies izrunāt skaņu [r`].

9. Artikulācijas analīze.

Skaties,kad mēs izrunājam skaņu [r`]mūsu lūpas ir puspavērtas smaidā,zobi ir vaļāmēles platais gals pacelts līdz aukslējām, saspringts, mēles aizmugure pacelta, starp to un aukslējām brīvi iziet gaiss, mēles sānu malas ir cieši nospiestasmelot augšējos dzerokļos. Kas notiek ar balss saitēm? (vibrēt)

Vai skaņa [r`] ir līdzskaņa vai patskaņis? Un kāpēc?

Līdzskaņa. Jo, kad mēs to izrunājam, mēle mums traucē.
Vai skaņa [r`] ir izteikta vai bezbalsīga?
- skanīgs, jo balss krokas vibrē.
Cik tas ir mīksts vai ciets?
- mīksts.

10. Skaņu producēšana.

1. Garu, ritošu [p] secīgi savieno ar patskaņiem /I/, /I/, /E/, /Ё/, /Yu/, vienlaikus izstiepjot lūpas smaidā.

2. Ja nav /R’/ mīksts, var izrunāt /R/ ar atmestu galvu.

3. Skaņas [р`] veidošana no zilbju kombinācijas “zi” ar nedaudz pagarinātu pirmās skaņas “zzzi” izrunu. Atkārtoti atkārtojot zilbes, bērns pēc Jūsu lūguma virza mēles priekšējo daļu uz augšu un uz priekšu uz alveolām, līdz tiek iegūts frikatīvas skaņas [p`] akustiskais efekts kombinācijā ar patskaņu “i”. Pēc tam ievietojiet zondi (rādītājpirksts, tējkarotes rokturis, lāpstiņa) un izmantojiet to, lai vibrētu mēli.

11. Izolētas skaņas nodrošināšana. Vingrinājums "Iedarbināsim mašīnu."

Vai zini, kā rūc mašīnas dzinējs? rrrr. Kā darbojas mazas automašīnas motors? Rry-ry-ry. Izrādās, ka mūsu viešņa raud, jo ir apmaldījusies. Palīdzēsim viņai?! Lai Roar nokļūtu jūsu mājās, jums ir jāpalaiž ar pirkstu pa šo ceļu, izrunājot skaņu [r`].

Fizminutka:

Kāmis, kāmis, kāmis (bērni izpūš vaigus)
Svītraina muca. (paglauda sev pa sāniem)
Khomka agri ceļas (stiepjas kustības)
Nomazgā vaigus, berzē kaklu, (berzē seju un kaklu)
Kāmis slauka būdu (kustības imitē slaucīšanu)
Un iziet vingrot (maršē vietā)
Viens, divi, trīs, četri, pieci (3-4 kustības imitē uzlādi)
Khomka vēlas kļūt spēcīga. (roku muskuļu sasprindzinājums)

12. Spēle ar bumbu “Pasaki skaņu”.

Mūsu Reva ir ļoti izklaidīga un vienmēr aizmirst pabeigt vārdus. Palīdzēsim viņai?

Logopēds, metot bumbu bērnam, izrunā vārdus bez pēdējās skaņas, bērnam šī skaņa jānosauc, jāatkārto visi vārdi un pēc tam bumba jāatdod logopēdam.

Lukturis]
Bullfinch]
Dzintars]
Primer]
Vārdnīca]
Enkurs]
pinnes]
Bruņiņieks]
LODIJA... [Ry]
nometne]

HO...[Ry]
Masalas]
Zvērs]
cars]

13. Fonēmiskās dzirdes attīstība:

1) Sasit plaukstas, kad dzirdat skaņu [r`]

Izolēts: K R` R` N G R` Z R` R` T R` V R` D M K R` F M Z R` P R` R`

2) Paceliet roku, kad dzirdat skaņu [r`]

Zilbēs: Rya-LO-PO-Ryu-WE-OR-VA-Rya-Ri-KO-Ryu-AR

3) Piesitiet ar kāju, kad dzirdat skaņu [r`]

Vārdos: bērns, zaķis, Reva, ābols, rīsi, pīlādži, josta, ezis, galds, mugursoma.

14. Spēle "Aizstāj skaņu - maini vārdu!"

Reva uzzināja, ka, aizstājot vismaz vienu skaņu vārdā, tās nozīme mainīsies. Pārbaudīsim? Tagad es jums pateikšu vārdus, un jūs mēģināt aizstāt pirmo skaņu šajos vārdos ar skaņu [r`].

cepeškrāsns runa

cepure - rāceņi

Squeak-risks

Pečkas upe

Tīfa rifs

Modelēšanas rāceņi

Ščeka-upe
Leika-Reika

Mīmikas apmale

15. Mājas darbs: Uzmini mīklu, uzzīmē atbildi:

Aiz loga deg gaismas.
Tie ir rūgti saldi.
Putni tos knābā ziemā,
Pavasarī viņi dzied dziesmas.
Cik spilgta bilde!
Kas ir aiz loga? -……

16. Nodarbības kopsavilkums:

Labi darīts, Ira! Tev labi veicās!! Paskaties, mūsu Reva ir beigusi raudāt, viņa smaida un saka paldies!

Atcerieties, kādu skaņu mēs šodien stundā iemācījāmies izrunāt? Kurš uzdevums tev patika visvairāk?

Saistītās publikācijas