Диференціація звуків ч ть мовний матеріал. Конспект заняття у підготовчій логопедичній групі «Диференціація – (закріплення пройденого). Ой, замерзли ми на річці

Тема: Диференціація звуків Ч – Ть у словах, словосполученнях.

Цілі і завдання: вчити давати порівняльну характеристику звуків Ч - Ть; розвивати навички фонематичного сприйняття фонематичного аналізу; збагачувати словник; закріплювати навички словотвору за допомогою суфіксів; розвивати навички орієнтування у просторі, зорове сприйняття, навик письма.

Устаткування: літери Ч – Ть, предметні картинки: черепашонок, каченя, м'яч, окуляри, чашка, ключ, чайник, метелик, човен; картки із записаними на них словами для складання словосполучень.

Хід заняття

I. Оргмомент

1. Вправи кінезіологічної програми

2. Розвиток слухового сприйняття

ЛОГОПЕД: Послухайте кілька слів і визначте звуки, якими вони відрізняються. (Звуки Ч – Ть).Пара слів – це скільки слів?

ткач – ткати пугач* – лякати

Пугач – дитяча іграшка у вигляді пістолета.

3. Сформулювати тему заняття та записати її на дошці

ІІ. Основна частина

1. Вимова звуків та порівняння їх за артикуляцією

Ч – приголосний, м'який, глухий.

Ть – приголосний, м'який, глухий.

2. Знайомство з героями заняття (Черепашонок та каченя)

Як назвемо дитинчата черепахи? Як назвемо дитинча качки? Як ви думаєте, який зі звуків вибере для себе черепашонок, а яке - каченя?

3. Розвиток зорових орієнтувань

ЛОГОПЕД: Малюки знайшли картинки. Вони хочуть з вами пограти, розгляньте предмети та визначте, що де знаходиться. Дайте відповідь на питання. Зображення:

Що спільного між цими предметами?

Який зайвий предмет і чому?

Де знаходяться окуляри?

Що знаходиться під м'ячем?

Де знаходиться чашка?

Що знаходиться ліворуч від ключа?

Знайдіть багатозначне слово. Поясніть його значення.

Які предмети можна об'єднати в одну групу

який - або ознакою?

4. Розвиток зорової пам'яті

ЛОГОПЕД: Запишіть назви предметів пам'яті та вкажіть наявність звуків заняття.

5. Розвиток логічного мислення та словника

ЛОГОПЕД: Одного разу черепашеня і каченя захотіли вирушити в подорож. Скажіть, на чому вони можуть пливти? (Катер, човен, корабель, пліт, пароплав. . .)Ви правильно вибрали предмети для подорожі, але друзі вибрали щось інше. Що саме? Відповідь на це запитання ви дізнаєтесь, якщо виконаєте завдання.

Відгадайте загадки та складіть з перших літер відгадок нове слово. Загадки:

1. Відгадайте, хто це? 2. Голки лежали, лежали

Ходить у кістяному пальті? І під стіл утекли?

(Черепаха) (Їжачок)

3.Із заліза хмарка, 4. На носі ношу я ріг,

А у хмарки – ручка. Називаюся. . . . (носоріг)

Ця хмарка по порядку

Обійшла за грядкою грядку.

Яке слово у вас вийшло? (Човн)Запишіть це слово та зробіть звуковий аналіз. Для цього використовуйте ручки червоного, синього та зеленого кольору. ВЗАЄМОПРОВІРКА

6. Диференціація Ч – Ть у словах.

ЛОГОПЕД: Черепашеня і каченя сіли в човен і попливли прекрасною річкою. А щоб було веселіше, діти придумали гру. Пограйте разом з ними, вставте пропущені букви Ч – Т. Прочитайте слова, що виходять.

ту. . . ка по. . . та. . . ень п'ята. . . ок

све. . . а. . . ігор. . . аси. . . я ну. . . ка

п. . . в. . . ка. . . іт. . ть. . . еатр у. . . я та

Графічний диктант. Логопед називає ці слова, діти записують схему складову.

7. Граматичне оформлення словосполучень

ЛОГОПЕД: Черепашеня та каченя побачили на березі комах і захотіли з ними пограти. Хто ці комахи, у назві яких є звук Ч? (Світлячок, коник, павучок, бджола, черв'ячок).Нові знайомі дали завдання нашим героям і вам. З'єднайте слова з лівого стовпчика зі словами з правого стовпчика лініями.

ТЕПЛА Валіза

ТЕМНІ КОТЕЛ

ЧУЖЕ Кошеня

КОРИЧНЕВИЙ ОКУЛЬКИ

Чавунний печінка

ІІІ. Підсумок заняття

Які звуки вивчали на занятті?

Мета уроку: відпрацьовувати чітку вимову та вчити дітей підготовчої групи диференціювати звуки [ч] – [ть] у словах та реченнях.

Завдання уроку:

– розвивати фонематичне сприйняття та фонематичну пильність; слухову та зорову увагу та пам'ять;
– закріплювати навичку словотвору нових іменників за допомогою зменшувального суфікса -Ік;
– вправляти у правильному вживанні дієслова хотітиу часі;
– тренувати у звуко-літерному аналізі слів;
– закріплювати навички просторового орієнтування;
– розвивати рухові навички дрібної та загальної моторики;
- Вчити працювати в команді, вислуховувати відповіді друзів, давати повні відповіді;

Обладнання: дерево, іграшка бібабо Ворон Воронович, лист від Феї звуків, столи (стоять у два півкола навпроти один одного), між столами – мольберт, 2 таблиці, у кутах яких написані літери: Т, І, Г, Р; Р, Р, А, Ч; макет струмка, кораблики з сюжетними картинками на палубах, м'яч, гра "Зачароване коло", схеми слів з порожніми клітинами, напис "Звуковія"; фізкультурні доріжки червоного та зеленого кольору з малюнками дитячих слідів, фізкультурний тунель для проповзання, масажні м'ячі за кількістю дітей; магнітофон, CD запис пісні В.Шаїнського та М.Пляцковського “Чому навчають у школі”

Хід заняття.

1. Оргмомент.

Діти на килимі. До групи заходить листоноша Пєчкін.

Листоноша Пєчкін: Здрастуйте, хлопці. Ви довідалися, хто я? Правильно, я листоноша Пєчкін. Я розношу листи. Вам надійшов лист. Але я вам його не віддам, доки ви не скажете мені адресу вашого дитячого садка. ( Діти називають номер та адресу дитячого садка).

Логопед читає листа: “Дорогі хлопці! Мене звуть Фея Звуків.

Я хочу запросити вас у подорож по моїй країні Звукові. Якщо ви правильно виконуватимете всі завдання, які вам передасть мій помічник мудрий Ворон Воронович – на вас чекає сюрприз”.

Логопед: Ви готові вирушити у подорож? Тоді давайте підбадьоримо одне одного. Встанемо в коло, візьмемося за руки і промовимо наш девіз:

Наш девіз: не сумувати!
Все пройти і все дізнатися!

2. "Поляна "Здоров'я".

На килимі розкладені паперові площинні квіточки, стежка, стоїть дерево.

Логопед: Вирушаючи в дорогу, ми потрапляємо на галявину "Здоров'я". Візьміть масажні м'ячі. (Діти виконують вправи з масажними м'ячами з книги Воробйової Т.А., Крупенчук О.І. "Логопедичні ігри з м'ячем")

М'ячик сильно стискаю

(Діти стискають-розтискають м'яч однією рукою,

І долоню поміняю.

Потім – інший)

"Привіт, мій улюблений м'ячик!" -

(М'яч утримуємо великим пальцем і

Скаже вранці кожен пальчик.

Іншими поперемінно спочатку в одній руці, потім в іншій)

Міцно м'ячик обіймає.

(М'яч із зусиллям стискаємо та утримуємо в одній руці, потім – в іншій).

Нікуди не випускає.

Тільки братові віддає:

(Перекидаємо м'яч з руки в руку)

Брат у брата м'яч бере.

Логопед: А тепер виконаємо вправи гімнастики артикуляції ( Діти виконують гімнастику артикуляції з книги Воробйової Т.А., Крупенчук О.І. “Логопедичні вправи. Артикуляційна гімнастика”)

“Чашечка” – Усміхаюся, рота відкрито: там мова вже стоїть.
До зубів піднято краї - от і "чашечка" моя.
"Смачне варення" - Наче варення лежить на губі -
Слижу його "чашечкою" в рот собі.
"Сходинки" - На верхню губку, на верхні зубки,
За зубки стрибок – у роті язичок.

3. "У нас гість".

Каркає Ворон на дереві.

Логопед: Хлопці, Ворон Воронович підготував для вас завдання. Давайте сядемо на килимок і подивимося, яке завдання ви повинні виконати.

На набірному полотні виставлені у два ряди предметні картинки:

– “Назви слова-предмети, зображені на картинках (лист 1). Яка картинка не підходить? Чому? ( не підходить "телефон", тому що тільки це слово починається зі звуку[ть]). Якою літерою ми позначимо цей звук? Якого кольору буде ця літера? Чому?

* телефон, валіза, чайник, часник;

– Назви слова-дії: що вміють робити тварини, зображені на картинках? Зверніть увагу на останній звук у словах-діях. У назві якого слова-дії немає звуку [ть] ( "пекти")? Який звук є у цьому слові? Якою літерою ми позначимо цей звук? Якого кольору ця літера? Чому? (2 лист)

* Чайка вміє літати, зайчик вміє стрибати, качка вміє плавати, лисиця вміє стерегти (видобуток).

– Чому обидві ці літери написані зеленим кольором?

4. "Лісова школа".

По червоній стежці діти один за одним (слідами) проходять і сідають за столи.

Логопед: У школі діти сидять за партами. Сідайте за парти і ви. Перед вами лежать картки та фішки зеленого кольору. На картках написано літери “Т”, “Ч” зеленим кольором. Які звуки вони означають?

Зараз я вимовлятиму слова з цими звуками. Як тільки ви почуєте один із цих звуків, ви повинні закрити потрібну букву фішкою. У словах можуть бути обидві літери.

Слова запам'ятовуйте, щоб потім змогли повторити.

Слова: 1. Печиво; 2. Телефон; 3. Людина; 4. Вчитель; 5. Буратіно; 6. Кошеня; 7. Чебурашка.

Хто зможе повторити усі слова?

5. "Повтори, не помились":

Невелика синичка, та теж пташка.

Тече річка, пече піч.

6. "У куточку Буквоєда"

На таблицях розкидані літери, у тому числі треба скласти слова. Працювати ви будете за командами (Діти сідають за столи, що стоять півколами один навпроти одного. Між командами – мольберт).На мольберті (з двох сторін для кожної команди своє слово) – літери.

Логопед: За моєю інструкцією ви знаходите потрібну букву, записуєте її у підготовлену схему зліва направо. Потім читаємо слово, що вийшло (грак, тигр).

Перша літера знаходиться у правому верхньому кутку. Запишіть її.

Друга – у лівому нижньому кутку. Запишіть.

Третя буква – у лівому верхньому кутку. Запишіть.

Четверта літера – у правому нижньому кутку. Запишіть.

Прочитайте, які слова ви отримали. Спочатку читає команда Сонечко (“грак”). А тепер команда Райдуга (“тигр”).

Зробимо аналіз ваших слів. Які кольорові олівці вам потрібні?

Скільки у слові голосних звуків? Назви. Скільки всього згодних? Скільки твердих? Назви. Скільки м'яких? Назви.

7. Фізкультхвилинка.

Гра в римування "Потрап на бережок". (Діти, які назвали слово правильно, проповзають тунелем і потрапляють на бережок струмка)

Логопед: А тепер давайте пограємося з м'ячем у гру “Скажи навпаки”:

Охолілі булочки – …, брудна сукня – …, холодна праска – …, легка валіза – … .

8. "На березі струмка".

Логопед: Хлопці, до нашого струмка прилетів добре знайомий нам Ворон Воронович. Він підготував ще одне завдання. “Ви зараз опинилися на березі струмка. По струмку пливуть кораблики. Вони везуть картинки. Потрібно за цими картинками скласти пропозиції та відповісти на запитання "У кого що?", використовуючи слова-ознаки з гри "Скажи навпаки".

У Каті чисте плаття. У тата важка валіза.

У мами гаряча праска. У бабусі теплі булочки.

9. "Зачарований острів".

Логопед: Країна Звуків дуже велика. Ми побували на галявині Здоров'я, Лісовій школі, на березі струмка. А зараз ми повинні потрапити на Зачарований острів. Давайте зеленою доріжкою задом наперед пройдемо до острова. Тут ми пограємо у гру "Скажи ласкаво".

Наше зачароване коло розділене на сектори, у кожному секторі картинка із зображенням предмета (великого чи маленького). Потрібно назвати великий предмет, знайти такий самий маленький, з'єднати картинки стрілками (велика вказує на великий предмет, а маленька – на маленький) і ласкаво назвати маленький предмет (зі зменшувальним суфіксом) -Ік).

Бегемот – бегемотик, ключ – ключик, міст – місток, заєць – зайчик, кіт – котик, палець – пальчик, хвіст – хвостик, літак – літачок.

10. "Закінчи пропозиції за зразком".

Вправа у вживанні дієслова хотітиу часі, змінюючи по лицам.

11. Робота з прислів'ям “Грамоті вчитися – завжди у пригоді”.

Як ви розумієте це прислів'я?

12. Підсумок заняття.

Нас знову кличе Ворон Воронович.

“Дорогі діти. Ви чудово впоралися з усіма завданнями. Я дізнався, що ви розумні, уважні, кмітливі. Вам все цікаво. А ви знаєте, чого навчають у школі?”

Звучить пісня В. Шаїнського та М. Пляцков свого “Чому навчають у школі?”

Ворон Воронович дарує дітям шкільне приладдя: ластики, прості олівці, лінійки, зошити, блокноти.

1. Диференціація ізольованих звуків Ть-Ч.

Диференціюючи ізольовані звуки Ть – Ч, рекомендується використовувати картинки-символи: Ть – молоточок стукає, Ч – паровоз їде.

2. Повтори прямі склади зі звуками Ть(Т) – Ч.

тя - ча
ча - тя

те - чо
чо - те

тю - чу
чу - тю

ти - чи
чи - ти

3. Повтори зворотні склади зі звуками Ть(Т) – Ч.

ать - ач
ити - ч
отъ - оч
еть - еч
ут - уч
їть - йоч
ити - ич
ють - юч
ять - яч
яч - ять

4. Повтори склади, де звуки Ть (Т) – Ч знаходяться між голосними.

атя - ача
отя - оча
качка - навчаючи
ытя - ыча
ітя - іча

ате - ачо
оте - очо
уте - учо
ите - ычо
ите - ічо

ате - аче
оте - оче
уте - вче
ите - ич
ите - іче

аті - ачі
ті - очі
ути - вчи
ити - ичі
іту - шукаю

5. Повтори склади, де голосні перебувають між приголосними Ть(Т) – Ч.

Тич - теч - теч - тюч - теч

чти - чте - чте - чте - чте

чт - чт - чт - чт - чт - чт - чт - ючт - ячт

8. Повтори слова, де звуки Ть (Т) – Ч знаходяться на початку слова.

тим - чим
тай - чай
тюбик - чубик
тісно – чесно

тюк - Чук
таємний - чайний
тих – чех
тісто – чесно

тик - чик
тук - Чук
струм - чок

9. Повтори слова, де звуки Ть – Ч перебувають у середині слова.

петька - грубка

ноти – ночі

10. Повтори слова, де звуки Ть-Ч перебувають у кінці слова.

м'ять – м'яч

лякати - лякач

тягнути - тягнуч

мати - меч

11. Повтори слова, де звуки Т(Т) - Ч знаходяться в одному слові.

12. Повтори словосполучення.

гарбузова начинка
Митини черевики
Вовочкина пташка

тонка маєчка
качине яєчко
тетин чемодан

темна хмара
темна ніч
темні окуляри

13. Повтори речення.

Три слова. У Катеньки м'ячик. Ніночка бачить метелика.

Чотири слова Учень Петро купує підручники. Дівчата йдуть на пошту. Кошеня хоче спіймати метелика Катя дає собачці кісточку. На небі темні хмари.

П'ять слів. Мамочка купує доньці Танечці кофтинку Микита та Антон чинять тачку. Петя та Таня печуть пончики. Катя купує п'ять пачок печива. На печі спить котик Тимофій. У будочки гавкає Анечкина собачка.

Шість слів. На тонких гілочках у павука павутиння. Тітка Катя купує окуляри в оптиці.

Сім слів. Вітя та Митя в тіні їдять пончики. Митя та Вовочка п'ють чай із печивом.

14. Повтори та відгадай загадки*

Біжить, біжить -
Чи не вибіжить.
Тече, тече -
Чи не витіче. (Річка)

Стукають, стукають, -
Не велять нудьгувати.
Ідуть, ідуть,

А все тут та тут. (Годинник)

15. Повтори вірші*

У Міті п'ять кошенят,
І всі кошенята їсти хочуть.
Є.Співак

Моєму, моєму сажотрусу
Чисто, чисто, чисто, чисто.
Буде, буде сажотрус
Чистий, чистий, чистий, чистий!
К. Чуковський

Мчать хмари, в'ються хмари;
Невидимкою місяць
Висвітлює сніг летючий;
Мутне небо, ніч каламутна.
А. Пушкін

Це качечка твоя,
Це качечка моя,
Це качечка Тані,
Це качечка Мані.
А. Хмєльова

16. Послухай розповіді. Назви слова зі звуками Ть(Т)

Ч. Перекажи оповідання.

Хто мукає?

А. Хмєльова

Це кит? - Кіт.

Кит мукає? - Не мукає.

А хто мукає? - Бичок мукає.

А. Хмєльова

У мене книжка. Я вчу по цій книзі букви. Це буква а, це – у, це – в. А ось над цією літерою дві точки. Це буква йо. Я читаю: ау, уа, Тема, тітка, качечка, хмаринка.

17. Повтори скоромовки.

Ткач тка тканини на хустки Тані.
Водічка тече, а грубка пече.
Димочка Ніночці лагодить черевики.

Внучок Тема - у маєчці,
Донька Таня – у спідничці.

У дівчаток Анечки, Манечки
І Танечки у баночках метелика.

У Петі за читанням «п'ять»,
Він Катю навчить читати.
А. Хмєльова

У Димочки - кошеня,
У Фімочки - каченя;
Кошенятко - у Димочки,
Каченя - у Фімочки.

Танечка - біля пічки,
Ванечка – на грубці.

Вітечка читає,
Митечка мріє.

Тканини ткачі ткуть,
Але небагато наткують.
А. Хмєльова

Ткіт ткач Тані
Нові тканини.
Потім натка тканини
Тоні та Мані.
А. Хмєльова

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ С - Ч

1. Вимовляй ізольовані звуки С - Ч. Диференціюючи ізольовані приголосні звуки С - Ч,

2. Повтори прямі склади зі звуками С – Ч.

са - ча
ча - са
зі - чо
чо - зі
су - чу
чу - су
си - чи
чи - си

3. Повтори зворотні склади зі звуками С – Ч.

ас - ач
іс - ич
ач - ас
іч - іс
яс - яч
ос - оч
ес - еч
оч - ос
еч - ес
яч - яс
вус - уч
ес - їч
уч - вус
їч - ес
іс - ич
юс - юч
ич - іс
юч - юс

4. Повтори склади, де звуки З - Ч перебувають між голосними.

аса - ача
асо - ачо
асу - ачу
аси - ачі
оса - оча
осо - очо
осу - очу
оси - очі
вуса - навчаючи
усо - учо
усу - навчаю
вуса - вчи
исса - ыча
ысо - ычо
ысу - ычу
ысы - ычи

5. Повтори склади, де голосні перебувають між приголосними З - Ч.

сач - година
соч - чос
суч - чус
сич - чис

6. Повтори прямі склади зі збігом приголосних.

сну - чна
сма - чма
сва - чва
ска - чка

сно - чно
смо - чмо
сво - чво
ско - чко

сну - чну
сму - чму
сву - чву
ску - чку

сни - чні
зми - чми
сви - чви
скі - чки

7. Повтори зворотні склади зі збігом приголосних.

аст - чт
іст - чт
аск - ачк
позов - чт
яск - ячк
ост - чт
їсть - чт
оск - очк
еск - ечт
яст - ячт
вуст - учт
їсть - ечт
уск - учк
еск - йочок

ісст - ичт
юст - ючт
пошук - ичк
юск - ючк

8. Повтори слова, де звуки СЧ знаходяться на початку слова.

сайка - чайка
суп - чуб
Саша - чаша

судак - дивак
сук - Чук
Сашка - чашка

судно - дивно
цей - чий
село - чоло

9. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у середині слова.

оси - очі
диски - дички
каска - хитавиця
піски - пічки

шкарпетки - нічки
дошка - донька
шкарпетка - нічка
рисак - важіль
осінь - дуже
каска - хитавиця
дошки - доньки
персик - перчик

10. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у кінці слова.

Ніс - ніч

11. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у одному слові.

Сочник, годинник, година, частина, сачок, часник, сучок, тисяча, дива, собачка, кісточка, скринька, саночки, свічка, сірники, кіска, шматочок, Світлочка, Сонечка, Санечка, сіточка, шкарпетки, судачок, чудовий, супчик, порахувати, сумочка, синочок, пісочок, поясочок, містечок, костюмчик, мисочка, сич, москвич, пензлик, свічка, вартовий, часто, чибіс, лавочка; число, рядок, лисичка, стручок, ластівка, дідок, годинникар.

12. Повтори словосполучення.

капустяна начинка
чисті черевики
чиста вода
м'які шкарпетки
Санечкін костюмчик
соснова лавочка
матусина сумочка

соковитий кабачок
синя хмарка
настінний годинник
соснова гілочка
осінні деночки
волохатий песик
пісочний годинник

чудова пташка
мочений часник
7:00
смачний супчик
Сонечкін сачок
сонний песик
часниковий соус

13. Повтори речення.

Три слова.Сонечка чистить черевики. Учні читають поезії.

Чотири слова.Мамочка готує соковитий кабачок. У бичка хвостик пензликом. На купині сидить качка. Собачка спить у будочці.

П'ять слів.Санечка та Ванечка пасуть бичків. У дівчинки в сачці метелик. У павука павутиння в скриньці.

Сім слів. Светочка дістає з валізки маєчку і кофтинку. У матусі годинник, а у доньки - годинник. Дівчинка Світочка і хлопчик Санечка чинять годинник. Це Світлочкін зайчик, а це Вовочкін бичок.

Вісім слів.Сонечка сидить на лавочці, а пташка на гілочці.

14. Диференціація звуків С-Ч у прислів'ях та приказках.

Навчання світло а невчення тьма.

Сам не навчишся – ніхто не навчить.

15. Повтори та відгадай загадки.

Ми день не спимо,
Ми ніч не спимо,
І день і ніч
Стукаємо, стукаємо. (Годинник)

Я пихкаю, пихкаю, пихкаю,
Я стукаю, стукаю, стукаю.
Я лечу, лечу, лечу.
Запізнитись я не хочу. (Потяг)

16. Повтори вірші.

Який чудовий шинок!
Їдять овечка та бичок.
Л. Хмєльова

Іде бичок хитається.
Зітхає на ходу:
- Ох, дошка кінчається -
Зараз я впаду.
А. Барто

У бочці водичка,
На бочці синочка.
П'є часто синочка
З бочки води.
А Хмєльова

Чух-чух, чух-чух.
Мчить поїзд щодуху.
Е. Мошковська

В магазині

Скільки коштує кабачок?

Кабачок? Паць.

Дайте два кабачки.

Дайте два п'ятачки.
Е. Мошковська

Ось який чудовий чижик
- Не читає чудових книжок!

Навчити його хочу.

Але не навчу!

Скаче він і вдень, і вночі!

Ну і чіж! Такий дивак!

Я читаю – він ніяк!

Л. Успенська, М. Успенський

17. Послухай розповіді та казки. Назви слова зі звуками СЧ. Перекажи розповіді та казки.

Коли не голодно, тоді й не холодно

А. Хмєльова

Гусак, гусак! Ти чому завжди босий?

Не один я босий. Пісик босий, котик босий. Не боїмося ми зими, коли ми взимку ситі!

А. Хмєльова

Несе качечка насіння своїм каченят, а півень тут як тут.

Куди несеш? Кому несеш?

Своїм каченят, - відповідає качка.

Каченят у тебе багато, а насіння всього одне, всім не вистачить. Давай це насіння посадимо. А восени всім насіння вистачить.

Чому ми чисті?

А. Хмєльова

Стоять на підносі чайник та склянки. Такі чисті чисті, як нові.

Чайник: Я завжди чистий! Склянки: «І ми завжди чисті!» Таця: «І я завжди чистий!»

А чому ми завжди такі чисті?

Зрозуміло чому! Нас дівчинка Соня завжди чистить та миє водою.

Мої помічники

Є. Співак

У мене є кицька Сонечка і песик Гав-гав. Я йду до магазину за покупками.

Сонечко, йдемо зі мною в магазин. Мені купимо м'ячик та капці, тобі «Віскас», песику Гав-гав – кісточку та шматочок м'яса.

Я кицька, не можу нести покупки. Візьми із собою песика та саночки. Гав-гав тобі їх довезе. А я посуд язичком помию.

Є. Співак

Сидить кицька біля магазину і нявкає: «Мяу, мяу!» Киску дуже хочеться їсти.

Ідуть повз кицьки діти. «Кисенька, тобі їсти хочеться, а в нас зараз із собою нічого немає смачного».

Іде повз кицьки тітка, несе в сумці чай, кабачок, капусту. «Кисочко, нема чого тобі дати».

Ідуть повз кицьки господиня магазину та її донька.

Мяу, - відповідає кицька.

Значить, нічия!

Ідемо до нас додому, дбатимемо про тебе.

Мамині помічники

Ми п'ємо чай з цукерками та печивом.

Мамочка, сідай з нами пити чай.

Мені зовсім ніколи, - відповідає матуся.

Потрібно сходити в аптеку. Віднести годинник у ремонт. Купити м'ясо, кабачок, капусту. Вам - папір та пензлики. Діду Семенові листа написати.

Мамочко, давай все разом чай поп'ємо. А потім Соня сходить до аптеки. Я віднесу годинник у ремонт. Ти – до магазину. А листа дідові Семенові писатимемо разом.

Добрий бичок

Є. Співак

Несе в сумці бичок кабачок, капусту та співає:

Несу в сумці кабачок,

Так капусти качанок,

Кабачок з'їм сам.

А капусту вівці віддам.

А овечка йому з мосту:

Бичок, бичок, яка чудова в тебе пісенька.

Овечка, овечка, ось капуста твоїм дітям-ягнятам.

Дякую тобі, бичку!

Іде бичок і знову співає пісеньку: Несу соковитий...

А пташка з гілочки: "Каба-чок, каба-чок." А бичок: «Яка розумна пташка!» А пташка йому:

Кабачок із насінням?

З насінням.

Насіння смачне?

Дуже смачні.

Я кабачок з'їм сам, а тобі, пташка, насіння віддам.

Вступ................................................. ..................3

АВТОМАТИЗАЦІЯ ШИПУЧИХ ЗВУКІВ

Автоматизація звуку Ш............................................ 4

Автоматизація звуку Ж............................................ 9

Автоматизація звуку Ч............................................ 13

Автоматизація звуку Щ........................................... 17

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ

Диференціація звуків Ш - Ж..............................20

Диференціація звуків З - Ш................................. 24

Диференціація звуків 3-Ж................................. 31

Диференціація звуків СЬ (С) - Щ........................34

Диференціація звуків ТЬ (Т) - Ч............................39

Диференціація звуків С-Ч.................................. 42

1. Бочаров В.Ю. Інституціоналізація договірних трудових відносин на підприємствах//СОЦІС. – 2001.- № 7.

2. Васькіна Ю.В. Держава як суб'єкт реалізації трудових відносин // Соціс. – 2001.- № 7.

3. Голенкова З.Т., Ігітханян Є.Д. Наймані працівники, деякі риси класу, що формується//СОЦІС.- 2002.- №9.

4. Забродін В.Ю. Індустріальні відносини у Росії: динаміка та перспективи. - СПб.: Вид-во СПбГУЕФ, 1998.

5. Кравченко О.І. Прикладна соціологія та менеджмент. - М.: Вид-во МДУ, 1995.

6. Кривошеєв В.Т. Соціальне партнерство та корпоративізм: російська специфіка// СОЦІС. – 2004. – №6.

7. Лапигін Ю.М., Ейдельман Я.Л. p align="justify"> Мотивація економічної діяльності в умовах російської реформи. - М.: Наука, 1996.

8. Пригожин А.І. Сучасна соціологія організацій. - М.: Вид-во Інтерпракс, 1995.

9. Черниш М.Ф. Суперечності становлення соціального партнерства// Соціс. – 2004. – №6.

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ ТЬ (Т) - Ч

1. Диференціація ізольованих звуків Ть-Ч.

Диференціюючи ізольовані звуки Ть – Ч, рекомендується використовувати картинки-символи: Ть – молоточок стукає, Ч – паровоз їде.

2. Повтори прямі склади зі звуками Ть(Т) – Ч.

тя - ча
ча - тя

те - чо
чо - те

тю - чу
чу - тю

ти - чи
чи - ти

3. Повтори зворотні склади зі звуками Ть(Т) – Ч.

ать - ач
ити - ч
отъ - оч
еть - еч
ут - уч
їть - йоч
ити - ич
ють - юч
ять - яч
яч - ять

4. Повтори склади, де звуки Ть (Т) – Ч знаходяться між голосними.

атя - ача
отя - оча
качка - навчаючи
ытя - ыча
ітя - іча

ате - ачо
оте - очо
уте - учо
ите - ычо
ите - ічо

ате - аче
оте - оче
уте - вче
ите - ич
ите - іче

аті - ачі
ті - очі
ути - вчи
ити - ичі
іту - шукаю

5. Повтори склади, де голосні перебувають між приголосними Ть(Т) – Ч.

Тич - теч - теч - тюч - теч

чти - чте - чте - чте - чте

чт - чт - чт - чт - чт - чт - чт - ючт - ячт

8. Повтори слова, де звуки Ть (Т) – Ч знаходяться на початку слова.

тим - чим
тай - чай
тюбик - чубик
тісно – чесно

тюк - Чук
таємний - чайний
тих – чех
тісто – чесно

тик - чик
тук - Чук
струм - чок

9. Повтори слова, де звуки Ть – Ч перебувають у середині слова.

петька - грубка

ноти – ночі

10. Повтори слова, де звуки Ть-Ч перебувають у кінці слова.

м'ять – м'яч

лякати - лякач

тягнути - тягнуч

мати - меч

11. Повтори слова, де звуки Т(Т) - Ч знаходяться в одному слові.

12. Повтори словосполучення.

гарбузова начинка
Митини черевики
Вовочкина пташка

тонка маєчка
качине яєчко
тетин чемодан

темна хмара
темна ніч
темні окуляри

13. Повтори речення.

Три слова. У Катеньки м'ячик. Ніночка бачить метелика.

Чотири слова Учень Петро купує підручники. Дівчата йдуть на пошту. Кошеня хоче спіймати метелика Катя дає собачці кісточку. На небі темні хмари.

П'ять слів. Мамочка купує доньці Танечці кофтинку Микита та Антон чинять тачку. Петя та Таня печуть пончики. Катя купує п'ять пачок печива. На печі спить котик Тимофій. У будочки гавкає Анечкина собачка.

Шість слів. На тонких гілочках у павука павутиння. Тітка Катя купує окуляри в оптиці.

Сім слів. Вітя та Митя в тіні їдять пончики. Митя та Вовочка п'ють чай із печивом.

14. Повтори та відгадай загадки*

Біжить, біжить -
Чи не вибіжить.
Тече, тече -
Чи не витіче. (Річка)

Стукають, стукають, -
Не велять нудьгувати.
Ідуть, ідуть,

А все тут та тут. (Годинник)

15. Повтори вірші*

У Міті п'ять кошенят,
І всі кошенята їсти хочуть.
Є.Співак

Моєму, моєму сажотрусу
Чисто, чисто, чисто, чисто.
Буде, буде сажотрус
Чистий, чистий, чистий, чистий!
К. Чуковський

Мчать хмари, в'ються хмари;
Невидимкою місяць
Висвітлює сніг летючий;
Мутне небо, ніч каламутна.
А. Пушкін

Це качечка твоя,
Це качечка моя,
Це качечка Тані,
Це качечка Мані.
А. Хмєльова

16. Послухай розповіді. Назви слова зі звуками Ть(Т)

Ч. Перекажи оповідання.

Хто мукає?

А. Хмєльова

Це кит? - Кіт.

Кит мукає? - Не мукає.

А хто мукає? - Бичок мукає.

А. Хмєльова

У мене книжка. Я вчу по цій книзі букви. Це буква а, це – у, це – в. А ось над цією літерою дві точки. Це буква йо. Я читаю: ау, уа, Тема, тітка, качечка, хмаринка.

17. Повтори скоромовки.

Ткач тка тканини на хустки Тані.
Водічка тече, а грубка пече.
Димочка Ніночці лагодить черевики.

Внучок Тема - у маєчці,
Донька Таня – у спідничці.

У дівчаток Анечки, Манечки
І Танечки у баночках метелика.

У Петі за читанням «п'ять»,
Він Катю навчить читати.
А. Хмєльова

У Димочки - кошеня,
У Фімочки - каченя;
Кошенятко - у Димочки,
Каченя - у Фімочки.

Танечка - біля пічки,
Ванечка – на грубці.

Вітечка читає,
Митечка мріє.

Тканини ткачі ткуть,
Але небагато наткують.
А. Хмєльова

Ткіт ткач Тані
Нові тканини.
Потім натка тканини
Тоні та Мані.
А. Хмєльова

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ С - Ч

1. Вимовляй ізольовані звуки С - Ч. Диференціюючи ізольовані приголосні звуки С - Ч,

2. Повтори прямі склади зі звуками С – Ч.

са - ча
ча - са
зі - чо
чо - зі
су - чу
чу - су
си - чи
чи - си

3. Повтори зворотні склади зі звуками С – Ч.

ас - ач
іс - ич
ач - ас
іч - іс
яс - яч
ос - оч
ес - еч
оч - ос
еч - ес
яч - яс
вус - уч
ес - їч
уч - вус
їч - ес
іс - ич
юс - юч
ич - іс
юч - юс

4. Повтори склади, де звуки З - Ч перебувають між голосними.

аса - ача
асо - ачо
асу - ачу
аси - ачі
оса - оча
осо - очо
осу - очу
оси - очі
вуса - навчаючи
усо - учо
усу - навчаю
вуса - вчи
исса - ыча
ысо - ычо
ысу - ычу
ысы - ычи

5. Повтори склади, де голосні перебувають між приголосними З - Ч.

сач - година
соч - чос
суч - чус
сич - чис

6. Повтори прямі склади зі збігом приголосних.

сну - чна
сма - чма
сва - чва
ска - чка

сно - чно
смо - чмо
сво - чво
ско - чко

сну - чну
сму - чму
сву - чву
ску - чку

сни - чні
зми - чми
сви - чви
скі - чки

7. Повтори зворотні склади зі збігом приголосних.

аст - чт
іст - чт
аск - ачк
позов - чт
яск - ячк
ост - чт
їсть - чт
оск - очк
еск - ечт
яст - ячт
вуст - учт
їсть - ечт
уск - учк
еск - йочок

ісст - ичт
юст - ючт
пошук - ичк
юск - ючк

8. Повтори слова, де звуки СЧ знаходяться на початку слова.

сайка - чайка
суп - чуб
Саша - чаша

судак - дивак
сук - Чук
Сашка - чашка

судно - дивно
цей - чий
село - чоло

9. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у середині слова.

оси - очі
диски - дички
каска - хитавиця
піски - пічки

шкарпетки - нічки
дошка - донька
шкарпетка - нічка
рисак - важіль
осінь - дуже
каска - хитавиця
дошки - доньки
персик - перчик

10. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у кінці слова.

Ніс - ніч

11. Повтори слова, де звуки С-Ч перебувають у одному слові.

Сочник, годинник, година, частина, сачок, часник, сучок, тисяча, дива, собачка, кісточка, скринька, саночки, свічка, сірники, кіска, шматочок, Світлочка, Сонечка, Санечка, сіточка, шкарпетки, судачок, чудовий, супчик, порахувати, сумочка, синочок, пісочок, поясочок, містечок, костюмчик, мисочка, сич, москвич, пензлик, свічка, вартовий, часто, чибіс, лавочка; число, рядок, лисичка, стручок, ластівка, дідок, годинникар.

12. Повтори словосполучення.

капустяна начинка
чисті черевики
чиста вода
м'які шкарпетки
Санечкін костюмчик
соснова лавочка
матусина сумочка

соковитий кабачок
синя хмарка
настінний годинник
соснова гілочка
осінні деночки
волохатий песик
пісочний годинник

чудова пташка
мочений часник
7:00
смачний супчик
Сонечкін сачок
сонний песик
часниковий соус

13. Повтори речення.

Три слова.Сонечка чистить черевики. Учні читають поезії.

Чотири слова.Мамочка готує соковитий кабачок. У бичка хвостик пензликом. На купині сидить качка. Собачка спить у будочці.

П'ять слів.Санечка та Ванечка пасуть бичків. У дівчинки в сачці метелик. У павука павутиння в скриньці.

Сім слів. Светочка дістає з валізки маєчку і кофтинку. У матусі годинник, а у доньки - годинник. Дівчинка Світочка і хлопчик Санечка чинять годинник. Це Світлочкін зайчик, а це Вовочкін бичок.

Вісім слів.Сонечка сидить на лавочці, а пташка на гілочці.

14. Диференціація звуків С-Ч у прислів'ях та приказках.

Навчання світло а невчення тьма.

Сам не навчишся – ніхто не навчить.

15. Повтори та відгадай загадки.

Ми день не спимо,
Ми ніч не спимо,
І день і ніч
Стукаємо, стукаємо. (Годинник)

Я пихкаю, пихкаю, пихкаю,
Я стукаю, стукаю, стукаю.
Я лечу, лечу, лечу.
Запізнитись я не хочу. (Потяг)

16. Повтори вірші.

Який чудовий шинок!
Їдять овечка та бичок.
Л. Хмєльова

Іде бичок хитається.
Зітхає на ходу:
- Ох, дошка кінчається -
Зараз я впаду.
А. Барто

У бочці водичка,
На бочці синочка.
П'є часто синочка
З бочки води.
А Хмєльова

Чух-чух, чух-чух.
Мчить поїзд щодуху.
Е. Мошковська

В магазині

Скільки коштує кабачок?

Кабачок? Паць.

Дайте два кабачки.

Дайте два п'ятачки.
Е. Мошковська

Ось який чудовий чижик
- Не читає чудових книжок!

Навчити його хочу.

Але не навчу!

Скаче він і вдень, і вночі!

Ну і чіж! Такий дивак!

Я читаю – він ніяк!

Л. Успенська, М. Успенський

17. Послухай розповіді та казки. Назви слова зі звуками СЧ. Перекажи розповіді та казки.

Коли не голодно, тоді й не холодно

А. Хмєльова

Гусак, гусак! Ти чому завжди босий?

Не один я босий. Пісик босий, котик босий. Не боїмося ми зими, коли ми взимку ситі!

А. Хмєльова

Несе качечка насіння своїм каченят, а півень тут як тут.

Куди несеш? Кому несеш?

Своїм каченят, - відповідає качка.

Каченят у тебе багато, а насіння всього одне, всім не вистачить. Давай це насіння посадимо. А восени всім насіння вистачить.

Чому ми чисті?

А. Хмєльова

Стоять на підносі чайник та склянки. Такі чисті чисті, як нові.

Чайник: Я завжди чистий! Склянки: «І ми завжди чисті!» Таця: «І я завжди чистий!»

А чому ми завжди такі чисті?

Зрозуміло чому! Нас дівчинка Соня завжди чистить та миє водою.

Мої помічники

Є. Співак

У мене є кицька Сонечка і песик Гав-гав. Я йду до магазину за покупками.

Сонечко, йдемо зі мною в магазин. Мені купимо м'ячик та капці, тобі «Віскас», песику Гав-гав – кісточку та шматочок м'яса.

Я кицька, не можу нести покупки. Візьми із собою песика та саночки. Гав-гав тобі їх довезе. А я посуд язичком помию.

Є. Співак

Сидить кицька біля магазину і нявкає: «Мяу, мяу!» Киску дуже хочеться їсти.

Ідуть повз кицьки діти. «Кисенька, тобі їсти хочеться, а в нас зараз із собою нічого немає смачного».

Іде повз кицьки тітка, несе в сумці чай, кабачок, капусту. «Кисочко, нема чого тобі дати».

Ідуть повз кицьки господиня магазину та її донька.

Мяу, - відповідає кицька.

Значить, нічия!

Ідемо до нас додому, дбатимемо про тебе.

Мамині помічники

Ми п'ємо чай з цукерками та печивом.

Мамочка, сідай з нами пити чай.

Мені зовсім ніколи, - відповідає матуся.

Потрібно сходити в аптеку. Віднести годинник у ремонт. Купити м'ясо, кабачок, капусту. Вам - папір та пензлики. Діду Семенові листа написати.

Мамочко, давай все разом чай поп'ємо. А потім Соня сходить до аптеки. Я віднесу годинник у ремонт. Ти – до магазину. А листа дідові Семенові писатимемо разом.

Добрий бичок

Є. Співак

Несе в сумці бичок кабачок, капусту та співає:

Несу в сумці кабачок,

Так капусти качанок,

Кабачок з'їм сам.

А капусту вівці віддам.

А овечка йому з мосту:

Бичок, бичок, яка чудова в тебе пісенька.

Овечка, овечка, ось капуста твоїм дітям-ягнятам.

Дякую тобі, бичку!

Іде бичок і знову співає пісеньку: Несу соковитий...

А пташка з гілочки: "Каба-чок, каба-чок." А бичок: «Яка розумна пташка!» А пташка йому:

Кабачок із насінням?

З насінням.

Насіння смачне?

Дуже смачні.

Я кабачок з'їм сам, а тобі, пташка, насіння віддам.

Вступ................................................. ..................3

АВТОМАТИЗАЦІЯ ШИПУЧИХ ЗВУКІВ

Автоматизація звуку Ш............................................ 4

Автоматизація звуку Ж............................................ 9

Автоматизація звуку Ч............................................ 13

Автоматизація звуку Щ........................................... 17

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ

Диференціація звуків Ш - Ж..............................20

Диференціація звуків З - Ш................................. 24

Диференціація звуків 3-Ж................................. 31

Диференціація звуків СЬ (С) - Щ........................34

Диференціація звуків ТЬ (Т) - Ч............................39

Диференціація звуків С-Ч.................................. 42

Дата публікації: 2014-12-11; Прочитано: 5128 | Порушення авторського права сторінки Замовити написання роботи

сайт - Студопедія.Орг - 2014-2019 рік. Студопедія не є автором матеріалів, які розміщені. Але надає можливість безкоштовного використання(0.016 с) ...

Вимкніть adBlock!
дуже потрібно

Катерина Василівна Циганок
Конспект заняття у підготовчій логопедичній групі «Диференціація [ч]-[т'] (закріплення пройденого)»

Тема: Диференціація Ч – ТЬ. (закріплення пройденого)

Цілі:

Продовжити знайомство з м'якими, глухими приголосними звуками «Ч», «ТЬ».

Вчити визначати місце звуку у слові.

Вправляти у розрізненні Ч – ТЬ у словах у вимові і листі.

Удосконалювати навичку читання слів з літерами, що розрізняються.

Формувати навик самоконтролю та взаємоконтролю.

Сприяти розвитку фонематичного слуху, фонематичного сприйняття, фонематичних уявлень, навичок звуко-літерного аналізу та синтезу слів.

Хід заняття.

1. Орг. момент.

Хто згадає, які звуки ми розрізняли на попередньому заняття? (звуки «Ч», «ТЬ»).

Назвіть птахів, у назві яких є звуки. (Грачок, чайка, дятел, сопілитель, тетерів, рябчик, чиж)

2. Повторення пройденого матеріалу.

А) Відмінність у артикуляції звуків «Ч», «ТЬ».

Повторимо основні відмінності в артикуляції розрізняються звуків:

При ТЬ – Губи: Дещо розтягнуті в посмішці;

Мова: кінчик мови опущений і упирається в нижні різці,

передня частина мови утворює смичку з альвеолами,

яка вибухає струменем повітря, що видихається.

При Ч – Губи: витягнуті та округлені;

Мова: кінчик мови опущений і стосується нижніх різців,

передня частина язика притиснута до альвеол (або верхніх

середня частина вигнута до твердого неба.

Вся мова трохи просувається вперед при розриві

Б) Відмінність у звучанні.

На чиє звучання схожі: «Ч»? (коник цвіркоче, «ТЬ»? (годинник цокає)- Виставляються картинки: «коник»і «годинник».

Звуки «Ч»і «ТЬ»приголосні, глухі, м'які.

Чи відрізняються звуки «Ч», «ТЬ»у звучанні та артикуляції? (так). Чи відрізняються букви Ч, Т за написанням? (так). Сьогодні ми продовжимо їхнє розрізнення у словах у нашій подорожі.

в) Диференціація Ч – ТЬ у складах.

Зіграємо у гру «Навпаки»- я назву склад зі звуком «ТЬ», а ви замінюєте його звуком «Ч»і навпаки. Відповідати треба по черзі.

Тя – (ча, чи – (ти, оть – (оч, чер –) (тер, кать – (кач, чим – (тим).

3. Гра «Мандрівники».

На набірному полотні виставлені картинки

назви яких містять розрізняються звукиКабіна: ключ, рукавички, ручка, окуляри, капці, обруч, бочка, грубка, чашка, часник, чайник, настінний годинник, парасолька, костюм, черевики, сукня, зошит, телевізор, праска, ліжко, картина, тертка, сітки.

Необхідно розкласти предмети, які справді можна взяти з собою у подорож на поїзді наступним чином:

Виходити до набірного полотна по ланцюжку. Наприкінці гри – перевірка: одна дитина «перевіряє»рюкзачок, другий - пакетик, а третій визначає, чи немає серед «залишених»речей ті, які можуть стати в нагоді в подорожі.

4. Гра «Скажи який звук, яка літера».

Я назву слово, ви визначаєте, який звук є в цій назві і

показуєте відповідну букву:

годинник, тихо, тюлень, чорний, ткати, читання, співати, пекти, навіщо, потім, піч, теля.

Я покажу картинку, ви, не називаючи її, показуєте «потрібну» букву:

візок, сірники, бджола, чайка, черепаха, грак, тюльпан, десять, светр, пензлик, гребінець, цегла, вимикач, тигр.

5. Відгадування загадок.

Дітям пропонується відгадати загадки та розставити картинки – відгадки у три рядки:

в першу - з «Ч», другу - з «ТЬ», у третю - з «Ч»і «ТЬ».

Потім перевірка виконання завдання.

Хто в дні хвороб Ми вчимо дітей Встаємо ми дуже рано,

І лікує нас Природу любити, Всіх відвозити вранці

Від усіх хвороб? Старих шанувати. На роботу.

(лікар) (Вчитель) (водій)

Його робота – книжки видавати. Ти вчиш літери складати, рахувати.

Адже книга – найкращий друг На все дивитись і все запам'ятовувати.

Дізнаєшся все навколо. І все рідне, російське кохати.

(бібліотекар) (вихователь)

Людина, що грає Солдат, що охороняє Людина, яка

На скрипці. Кордони нашої Батьківщини. Стоїть на годиннику.

(Скрипаль) (прикордонник) (вартовий)

6. Фіз. Хвилинка (гра з м'ячем)

Дітям пропонується зіграти у гру «Один – багато»:

Я назву один предмет, а ви – багато предметів річка – (річки, мережа – (мережі, пічка – (пічки, тяга – (тяги, сірник – (сірники, терка – (терки, телефон – (телефони, кошеня –)) тюлень – (точки, крапка – (точки, тюльпан – (Тюльпани).

7. Гра «Назви дитинчат тварин»

Давайте пограємось у гру «Назви дитинчат тварин»: я назву "маму", а ви називаєте її дитинча, виділяючи голосом розрізняються звуки «Ч»і «ТЬ».

У вовчиці - ... (вовченя, у зайчихи - ... (зайченя, у качки - ... (каченя, у вівці - ...))

у корови –… (теленя, у кішки – (кошеня, у білки – …) (білченя, у кролика – …) (крольча).

8. Гра «Поломка слів».

Скласти слова з переплутаних складів. Якщо виходить вірне слово, діти одержують відповідну картинку.

ЧІ - СВІ (свічки, ЧІК - М'Я (м'ячик, ЛЕ - ФОН - ТІ (телефон,

МЕТР – ТЕР – МО (термометр, ГУ – СНІ – ЧКА – РВ (снігуронька,

ЛО – КІЛЬ – ДО – ЧІК (дзвіночок).

9. Підсумок заняття.

Які звуки ми розрізняли сьогодні? ( «Ч», «ТЬ»)

Подібні публікації