Kõvast helist pehme heli määramine. Individuaalse logopeedilise tunni kokkuvõte teemal “Heli tekitamine”. "R" määramine heli "D" järgi

Helide P, P hääldamiseks on vaja kõigi keele lihaste keerulist tööd. R-i hääldamisel on suu lahti. Keele ots ja selle esiosa on laiali sirutatud ja ülemiste hammaste juurte poole tõusnud, pinges; keele ots ei sobitu tihedalt ülemiste alveoolidega ja vibreerib läbiva õhuvooluga. Häälekurrud on suletud ja vibreerivad hääle tekitamiseks. Väljahingatav õhuvool läbib keskosa. Joa peab olema tugev ja suunatud. Pehme heli R' erineb kõvast helist selle poolest, et selle liigendusel tõuseb keeleselja keskosa kõvasuulae poole, keeleots on veidi madalam kui R hääldamisel.

Harjutuste komplekt nende helide tekitamiseks.

1. "Kiik"
Eesmärk: tugevdada keelelihaseid, arendada keele kõrgust, arendada keeleotsa liikuvust ja painduvust ning võimet seda juhtida.
Valikud:
a) Suu on lahti. Huuled naeratades. Lai keel tõuseb ninani ja langeb lõuani. b) Suu on lahti. Huuled naeratades. Lai keel tõuseb ülahuuleni, seejärel langeb alahuuleni. c) Suu on lahti. Huuled naeratades. Keele lai ots puudutab ülemisi lõikehambaid, seejärel alumisi. Veenduge, et keel ei kitseneks, huuled ja lõualuud ei liiguks;
d) Suu on lahti. Asetage lai keel ülemiste hammaste ja huule vahele ning seejärel alumiste hammaste ja huule vahele.
d) Suu on lahti. Huuled naeratades. Puudutage laia keeleotsaga tuberkleid ülemiste lõikehammaste taga, seejärel alumiste lõikehammaste taga.
Kõikide harjutuste sooritamisel jälgi, et keel ei kitseneks, huuled ei ulatuks üle hammaste ja alalõug ei liiguks;

2. Siruta keelega ninani.
Eesmärk: tugevdada keele lihaseid, arendada keele kõrgust, arendada keeleotsa liikuvust ja võimet seda kontrollida.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Tõstke lai keeleots nina poole ja langetage ülahuule suunas. Veenduge, et keel ei kitseneks, huuled ja alalõug on liikumatud.

3. Siruta keelega lõua poole.
Eesmärk: tugevdada keele lihaseid, arendada keeleotsa liikuvust ja võimet seda kontrollida.

Suu on lahti. Huuled naeratades. Langetage lai keel lõua alla, seejärel tõstke see alahuuleni. Veenduge, et keel ei kitseneks, huuled ja alalõug on liikumatud.

4. "Keel läheb üle hammaste."
Eesmärk: tugevdada keelelihaseid, arendada keeleotsa liigutuste painduvust ja täpsust ning võimet seda kontrollida.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Keele liigutused:
Laia keelega puudutage alumisi hambaid väljast, seejärel seestpoolt.
Harjutusi sooritades jälgi, et keel ei aheneks, alalõug ja huuled oleksid liikumatud.

5. "Peseme hambaid"
Eesmärk: arendada keele tõstmist, keeleotsa painduvust ja liikuvust, keeleotsa juhtimise oskust.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Harjake oma keele laia otsaga ülemisi hambaid seestpoolt, liigutades keelt üles-alla. Veenduge, et keel oleks lai, huuled ei ulatuks üle hammaste ja alalõug ei liiguks.

6. "Maalikunstnik".
Eesmärk: arendada keele ülespoole liikumist, selle liikuvust ja võimet seda juhtida.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Kasutage suulae silitamiseks laia keeleotsa, liigutades keelt edasi-tagasi (hammastest kurku ja tagasi). Jälgi, et keel ei kitseneks, ulatuks ülemiste lõikehammaste sisepinnani ega ulatuks suust välja, huuled ei veniks üle hammaste ja alalõug ei liiguks.

7. "Hobune"
Eesmärk: tugevdada keele lihaseid, arendada keele kõrgust.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Suru lai labidakujuline keel suulae külge (keel imetakse ära) ja rebi klõpsuga ära. Veenduge, et teie huuled oleksid naeratatud ja et alalõug ei tõmbaks teie keelt ülespoole.

8. "Seene".



9. "Akordion".

(Vaata harjutusi helide Ш, Ж tegemiseks)


10. Klõpsake oma keele otsa.
Eesmärk: tugevdada keelelihaseid, arendada keele tõstmist, keeleotsa painduvust ja liikuvust, keeleotsa kontrollimise oskust.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Suruge keele lai ots vastu ülemiste hammaste taga olevaid tuberkleid ja rebige klõpsuga ära. Alguses tehakse harjutust aeglases tempos, seejärel kiiremini. Veenduge, et huuled ja alalõug on liikumatud, töötab ainult keel.

11. "Maitsev moos."

(Vaata harjutusi helide Ш, Ж tegemiseks)

12. “Jututav Türgi”.

(Vaata harjutusi helide L, L tegemiseks)

13. "Fookus".
Eesmärk: arendada oskust hoida keele külgservi ja tippu tõstetud olekus, õppida suunama õhuvoolu piki keele keskosa.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Keel väljas. Keele külgmised servad ja ots on üles tõstetud, keeleselja keskosa paindub allapoole. Hoides keelt selles asendis, puhuge vatt ninaotsast. Jälgi, et alumine lõualuu oleks liikumatu, huuled ei ulatuks üle hammaste ja vatt lendaks otse üles.

14. "Norsumine".
Eesmärk: arendada keeleotsa vibratsiooni.
Asetage lai, lõdvestunud keel huulte vahele. puhuge keelele ja huultele, et need vibreeriksid. Veenduge, et teie huuled ei tõmbuks pingesse, põsed ei paisuks ja keel ei jääks hammaste vahele.

15. "Automaatne".
Eesmärk: arendada keele kõrgust, painduvust ja keeleotsa liikuvust.
Suu on lahti. Huuled naeratades. Koputage pinges keeleotsaga ülemiste hammaste taga olevaid mugulaid, hääldades korduvalt ja selgelt häält t-t-t – alguses aeglaselt, järk-järgult tempot tõstes. Veenduge, et huuled ja alalõug on liikumatud, heli t on selge löögi iseloomuga ja ei plaksuta, keele ots ei tõmbuks kokku ja on tunda väljahingatavat õhuvoolu. Kontrollimiseks tooge pabeririba suhu: kui harjutust õigesti sooritada, läheb see kõrvale.

16. "Trumm".
Eesmärk: arendada keele tõstmist, oskust keeleotsa pingesse ajada; arendada tema liikuvust.
a) Suu on lahti. Huuled naeratades. Kasutades laia keeleotsa, koputage suulaele ülemiste hammaste taga, hääldades heli d-d-d korduvalt ja selgelt. Algul hääldage heli d aeglaselt, järk-järgult kiirendage tempot. Jälgige, et huuled ei ulatuks üle hammaste, alalõug ei liiguks, keel ei kitseneks, selle ots ei tõmbuks kokku, et heli d oleks selge löögi iseloomuga ega oleks krigisev. Heli d hääldatakse nii, et väljahingatav õhuvool on tunda.
b) Suu on lahti. Huuled naeratades. Tõstke oma lai keel suulae poole ja hääldage ükshaaval selgelt jah-dy. Silbi jah hääldamisel tõmbub keel dy hääldamisel tagasi suulae keskele, liigub see ülemiste lõikehammaste taha. Alguses tehakse harjutust aeglaselt, seejärel tempo kiireneb. Hääldamisel tuleb tunda väljahingatavat õhuvoolu. Veenduge, et huuled ei ulatuks üle hammaste. Alumine lõualuu ei tohiks liikuda. Jah-da hääldus peaks olema selge, mitte krigisev, ja keeleots ei tohiks kõverduda.

Tehnikad helide P ja Pb tekitamiseks.
Kõrval imitatsioon. Seda tehnikat kasutatakse ainult aeg-ajalt viib positiivsete tulemusteni, seega tuleb teisi sagedamini kasutada.
Kõige tavalisem tehnika on heli tootmine R alates d, korrates ühel väljahingamisel:ddd, ddd, millele järgneb viimase sunnitud hääldus. Vahelduvhelide hääldus T ja d kombinatsioonis jne jne või tdd, tdd kiires tempos, rütmiliselt. Need on liigendatud, kui suu on veidi avatud ja kui keel on suletud mitte lõikehammaste, vaid ülemiste lõikehammaste ehk alveoolide igemetega. Helide seeria korduv hääldamined Ja Tlapsel palutakse tugevalt puhuda keeleotsale ja sel hetkel tekib vibratsioon.
Kuid see tehnika ei too alati edu. Tagumise keelelise artikulatsioonigaRvõi selle velaarne (uvelaarne) liigend, võib ilmneda bifokaalne vibratsioon: tagumine ja uus, eesmine. Kahe vibratsioonitüübi samaaegne kombineerimine tekitab konarliku müra ja laps keeldub sellist heli vastu võtmast. Lisaks osutub esivibratsiooni saavutamisel heli sageli liiga pikaks (veeremine) ja mürarikkaks.
P seadmine kahes etapis. Esimeses etapis asetatakse frikatiivRheli vibratsioon puudubja kui seda hääldatakse venitatult ilma huulte ümardamiseta ja keele esiserva veidi ettepoole nihutamata, ülemiste hammaste igemete või alveoolide suunas. Sel juhul hääldatakse heli märkimisväärse õhurõhuga (nagu nüri heli hääldamisel) ja minimaalse lõhega keele esiserva ja igemete vahel.
Saadud frikatiivheli fikseeritakse silpides. Ilma heli silpides fikseerimata saate liikuda teise tootmisetappi: mehaanilise abiga, kasutades kuulsondi. See sisestatakse keele alla ja puudutades keele esiosa alumist pinda, põhjustavad sondi kiired liigutused paremale ja vasakule keele vibratsiooni, selle esiservad vaheldumisi sulguvad ja avanevad alveoolidega. Neid liigutusi saab teha tavalise lameda spaatliga (puidust või plastikust) või sondiga, kasutades teelusika või puhta nimetissõrme käepidet. Treeningu ajal peaks väljahingatav vool olema tugev. Kirjeldatud tehnikat kasutatakse juhtudel, kui lapse susisemine ei ole häiritud.
See tehnika annab positiivseid tulemusi. Selle miinuseks on aga see, et heli osutub hoogsaks, hääldatakse eraldi ja lapsel on raskusi sellest üleminekuga vokaalidega helikombinatsioonidele.
Kõige tõhusam tehnika on lavastusR silbikombinatsioonisttagasilbi esimese hääliku pisut pikendatud hääldusega:zzza. Korduval silpide kordamisel liigutab laps logopeedi korraldusi järgides keele esiosa üles ja ettepoole alveoolidesse, kuni tekib frikatiivi akustiline efekt.Rkombineerituna vokaaligaA. Pärast seda sisestatakse sond, mida kasutatakse kiirete liigutuste tegemiseks vasakult paremale ja paremalt vasakule. Vibratsiooni hetkel on kuulda üsna selget heliR, normaalpikkus ilma liigse rullita. Selle heli tekitamise meetodi puhul ei ole vaja heli erilist sisestamist koos vokaaliga, kuna silp moodustub kohe. Edasises töös on oluline läbi viia silpide esilekutsumise koolitusra, ru, ry.
Pehme seadmiselR' kasutatakse sama tehnikat, kuid kasutades silpizi, ja tulevikus ze, ze, ze, ze.
Tavaliselt kõvade ja pehmete helihäirete korralR esmalt asetatakse kõva heli ja seejärel pehme heli, kuid see järjekord ei ole jäik, seda saab suvaliselt muuta; Ainult ei ole soovitatav neid üheaegselt asetada, et vältida nihkumist.

Burykina Evgenia
Heliproduktsiooni tunniplaan [p’]

Teema: Heli seadistamine [р '].

Ülesanded: õige isoleeritud heli saavutamiseks heli [r']; arendada foneemilist kuulmist; arendada piisava enesehinnangu oskusi.

Varustus: teema pilt väikesest tiigrikutsikust.

Tunni käik:

I. Organisatsioonimoment

Tere Danya! Ma näen, et sul on hea tuju! See tähendab, et olete otsustanud aktiivselt edasi töötada klass!

II. Teema väljakuulutamine klassid

Õppisite kõvasti õigesti hääldama heli [r], st kuidas suur tiiger uriseb, ja täna proovime õppida, kuidas pehmet õigesti hääldada heli [r], ehk kuidas väike tiigrikutsikas uriseb. Aga kõigepealt alustame soojendusega.

III. Soojendama

Aktiveeriv võimlemine:

Harjutus "Vaata", "Pendel". Suu on veidi lahti. Huuled on sirutatud naeratuseks. Kasutades oma kitsa keele otsa, sirutage vaheldumisi oma suunurkade poole.

Harjutus "Madu". Suu on pärani lahti. Lükake kitsas keel ette ja liigutage see sügavale suhu.

Harjutus "Kiik". Suu on lahti. Pinges keelega siruta käe nina ja lõua või ülemiste ja alumiste lõikehammaste poole.

Harjutus "Hambaid pesema". Suu on kinni. Liigutage keelt ringjate liigutustega huulte ja hammaste vahel.

Harjutus "mähis". Suu on lahti. Keele ots toetub alumistele lõikehammastele, külgmised servad surutakse vastu ülemisi purihambaid. Lai keel "veereb välja" ettepoole ja tõmbub tagasi suu sügavusse.

Harjutus "hobune". Imege keel suu laeni ja nipsutage keelt. Klõpsake aeglaselt ja kindlalt, tõmmates hüoidsideme.

Eraldatud hääldus heli [r]

Danya, kuidas tiiger möirgab? (r-r-r-r-)

Nüüd ütle seda heli pikka aega ühel väljahingamisel, valjult ja vaikselt.

IY. Artikulatsioonistruktuuri kirjeldus häälduse ajal heli [r]

Huuled – hõivavad samas asendis nagu hääldamisel heli [ja];

Hambad – lahti;

Keel - keele tagumise osa esiosa tõuseb kõvasuulae poole (umbes nagu vokaaliga [i], on keele ots veidi madalam kui [r]-ga, keele tagumine osa piki koos juurega nihutatakse ettepoole;

Pehmesuulae on üles tõstetud, surutud vastu neelu tagaseina ja sulgeb käigu ninaõõnde;

Õhuvool - väljahingamisel siseneb suuõõnde pinges keeleotsale ja vibreerib seda.

Y. Heli tootmine.

1. tehnika - täiskasvanu matkimisega - tiigrikutsika urisemise jäljendamine (logopeed ja laps istuvad peegli ees):

Danya, vaata ja kuula, kuidas väike tiigrikutsikas uriseb (ry-ry-ry-ry).

Proovi uuesti.

2. kohtumine: lavastus[р] silbikombinatsioonist zi esimese veidi pikendatud hääldusega heli silbist zzzy. Silbi korduval kordamisel nihutab laps logopeedi juhiseid järgides keele esiosa üles ja ettepoole alveoolidesse, kuni saavutatakse akustiline efekt kombinatsioonis vokaaliga [ja]. Pärast seda sisestatakse sond ja selle abil tehakse kiireid liigutusi vasakult paremale ja paremalt vasakule. Vibratsiooni hetkel kostub piisavalt selge heli heli [r].

YI. Eraldatud kuulmise diskrimineerimine heli [r]

Danya, ma hääldan helid, ja niipea, kui kuulete heli[p] võta tiigrikutsika pildiga kaart kätte.

[p], [t], [k], [a], [p], [o], [p], [g], [p], [b], [c], [p], [y ],[d], [s], [r], [g],

[z], [r], [r], [r], [n], [r].

YII. Diskrimineerimine heli [r] silpides.

Kui kuulete, panen silpe nimed heli[р] – võta kaart tigryoga üles nkom: Ra - ri - for - ro - lo - zyu - re - ta - tyu - ryu - rya - well - ur - ur - re - ko - rya - mu - ryo.

Yiii. Alumine joon klassid.

Milline heliõppinud õigesti hääldama ja kuulma?

Sa töötasid hästi. Kiidan sind. Proovige õigesti hääldada heli [р] ja teistes klassides.

Teemakohased publikatsioonid:

Meie rühm, nagu kõik teisedki, valmistus teatripäevaks teatrilavastuseks. Leidsime stsenaariumi, kohendasime seda veidi ja hakkasime ette valmistama.

Individuaaltund produktsioonist [C] Teema: heli [C] Eesmärgid: 1. Hariduslik: - õpetada artikulatsiooniharjutusi täies mahus sooritama artikulatsioonivõimlemise abil; - areneda.

TUNNI EESMÄRK: heli [s] seadistamine. EESMÄRGID: HARIDUS: arendada hääliku [s] õige hääldamise oskust, kaldudes.

Heliloome individuaallogoteraapia tunni kokkuvõte [P]. Heliloome individuaallogoteraapia tunni kokkuvõte [P]. Eesmärk: heli seadistamine [P]. Ülesanded: – õige moodustamine.

EESMÄRGID: 1. Parandus- ja õppetöö: - hääliku Ш automatiseerimine sõnades, fraasides, lausetes; - leksikaalse ja grammatilise struktuuri arendamine;

Tunnimärkmed heli automatiseerimise kohta [Ш] Heli "SH": keele ots on tõstetud suulae esiosale (alveoolide juures, kuid mitte surutud; keele külgmised servad külgnevad ülemiste purihammastega;.

Individuaalsete logopeediliste seansside kokkuvõte.

Teema: Heli seadistamine [р`].

Sihtmärk: Heli seadistamine [р`].

Ülesanded:

Hariduslik:

    Kujundada lapse ettekujutusi liigendusorganite õigest asendist heli [p`] hääldamisel.

Parandus:

    Treenige artikulatsiooniaparaadi liikuvust.

    Arendage sõrmede peenmotoorikat.

    Arendage näoilmeid.

    Arendada foneemilist teadlikkust.

Hariduslik:

    Arendage õiget ja selget diktsiooni; puhtus ja rüht.

    Kasvatage huvi tegevuse vastu.

Varustus: pildid liigendvõimlemiseks,vatt, heli liigendusprofiil [р`].

Plaan:

    Aja organiseerimine

    Põhiosa:

    Liigestusvõimlemine

    Sõrmede võimlemine

    Näolihaste arendamine

    Harjutus kõnehääle arendamiseks "Korda vaikselt"

    Mäng "Kuula - ära haigutage!"

    Tunni teema väljakuulutamine

    Artikulatsiooni analüüs

    Heli tootmine

    Isoleeritud heli tagamine

Kehalise kasvatuse minut

    Mäng "Ütle heli"

    Foneemilise kuulmise arendamine

    Kodutöö

    Tunni kokkuvõte

Tunni käik:

1. Org. hetk:

Tere, Ira! Teel lasteaeda kohtasin meie külalist, kuid kes ta on, saate teada, kui loen teile seda luuletust:

Millist ulgumist? Missugune mürin?
Kas seal lehmakari pole?
Ei, see pole seal lehm -
See on Tanya the Roarer
Nutt
Valatud,
Kleit pühib...
UUUUUUUH!..

Miks sa nutad, möirgad,
Möirgav lehm?
Sinu peal on niiskus
Hallitus võib kasvada.

Kellest see luuletus räägib? Siin ta on, vaata. Rahustagem oma Reva maha ja kostitagem teda moosiga.

2. Liigestusvõimlemine:

A)"Maitsev moos."

Suu on lahti. Huuled naeratades. Kasutades keele laia esiserva, lakkuge ülahuul, liigutades keelt ülalt alla, seejärel tõmmake keel suhu, suulae keskosa suunas. Jälgige, et keel ei kitseneks sissetõmbamisel, selle külgmised servad libisevad üle purihambade ja keele ots on üles tõstetud. Huuled ei veni üle hammaste, alalõug ei “tõmba keelt üles” – see peab olema liikumatu.

"Spaatliga".

Suu on veidi lahti, huuled naeratuslikult sirutatud. Lai, pingevaba keel toetub alahuulele. Seda asendit hoitakse 5-10 sekundit. Kui keel ei taha lõdvestuda, võid seda ülahuulega patsutada, öeldes: viis-viis-viis.

"Nõel."

Suu on veidi lahti, huuled naeratuslikult sirutatud. Torka oma kitsas pinges keel suust välja. Hoidke 5-10 sekundit.

B)"hobune"

Suu on lahti. Huuled naeratades. Suru lai labidakujuline keel suulae külge (keel imetakse ära) ja rebi klõpsuga ära. Veenduge, et teie huuled oleksid naeratatud ja et alalõug ei tõmbaks teie keelt ülespoole.

"Seene".
Suu on lahti. Huuled naeratades. Suruge lai keel kogu tasapinnaga vastu suulae (keel imetakse) ja hoidke seda selles asendis, lugedes 1-st 5-10-ni. Keel meenutab õhukest seenekübarat ja väljavenitatud hüoid-frenulum sarnaneb selle varrega. Jälgige, et keele külgmised servad oleksid suulae külge võrdselt tihedalt surutud (kumbki pool ei tohiks alla vajuda), et huuled ei ulatuks üle hammaste. Harjutust korrates tuleb suu laiemalt avada.

"Trumm"

Naeratage, avage suu ja koputage keeleotsaga ülemiste hammaste taha, hääldades heli [d] korduvalt ja selgelt, kiirendades järk-järgult tempot.

IN)"Fookus".

Eesmärk: arendada oskust hoida keele külgservi ja tippu tõstetud olekus, õppida suunama õhuvoolu piki keele keskosa.

Suu on lahti. Huuled naeratades. Keel väljas. Keele külgmised servad ja ots on üles tõstetud, keeleselja keskosa paindub allapoole. Hoides keelt selles asendis, puhuge vatt ninaotsast. Jälgi, et alumine lõualuu oleks liikumatu, huuled ei ulatuks üle hammaste ja vatt lendaks otse üles.

3. Sõrmede võimlemine:

Enne kui Revaga mängima hakkame, sirutame sõrmi:

Suure varba külastamine

(sõrmed, suruge rusikasse, pöidlad püsti, mõlemad käed)

Nad tulid otse majja

(sulgege kaks peopesa nurga all - "katus")

Indeks ja keskmine
Nimetu ja viimane

(nimetatakse sõrmedeks, iga käsi on omakorda ühendatud pöidlaga)

Ja väike roosakas
(kõik sõrmed rusikasse surutud, väikesed sõrmed ülespoole)
Ta ronis ise lävele.

(Lööge rusikad kokku.)

Koos sõrmed on sõbrad.

(Pigistage oma sõrmed rütmiliselt rusikasse ja vabastage need.)

Nad ei saa üksteiseta elada.

(Ühenda oma käed lukuks.)

5. Näolihaste arendamine

Vaata aknast välja! Täna on imeline ilm, päike paistab eredalt.

L.: Tõmba huuled ettepoole nagu toru. Joonista päike - ring, kõigepealt paremale, seejärel vasakule. Nüüd joonista päikesekiired – siruta huuled paremale, siis vasakule, seejärel siruta huuled naeratuseks.

L.: Päike oma kiirtega paistab eredalt ja lööb silma. Me kissitame silmi: suleme parema ja siis vasaku silma.

6. Harjutus kõnehääle moodustamiseks "Korda vaikselt":

Meie Reva räägib.

Kes seda vaikselt kordama hakkab?

Logopeed nimetab objekti valjult ja laps kordab sõna vaikselt.

Sõnad:raadio, vikerkaar, varrukas, särk, kangelane, sulg, sääsk, tan, arbuus, ümbrik, mais, känguru.

7. Mäng "Kuula - ära haigutage!"

Logopeed: "Nüüd panen lausetele nimed ja teie kuulake tähelepanelikult. Kui kuulete mind küsimas, kükitage, kui ei, siis seiske paigal.Kõne materjal: Kes rändab läbi metsa? Hunt rändab läbi metsa. Kass kõnnib katusel. Kuhu kass läheb? Mida tüdruk joonistab? Tüdruk joonistab maja. Vikerkaar juhtub pärast vihma. Öösel sajab vihma. Millal vikerkaar juhtub? Millal sajab vihma? Millega poiss joonistab? Poiss joonistab pliiatsiga.

8. Ja nüüd õpime Revaga häält [r`] hääldama.

9. Artikulatsiooni analüüs.

Vaata,kui me hääldame heli [r`]meie huuled on naeratuseks poolavatud,hambad on lahti,lai keeleots on üles tõstetud suulae poole, pinges, keeleselg on üles tõstetud, õhk liigub vabalt selle ja suulae vahelt, keele külgmised servad on tugevalt surutudvaletada ülemistele purihammastele. Mis saab häälepaeltest? (vibreerima)

Kas heli [r`] on kaashäälik või täishäälik? Ja miks?

Konsonant. Sest kui me seda hääldame, segab keel meid.
Kas heli [r`] on hääleline või hääletu?
- kõlav, sest häälekurrud vibreerivad.
Kui pehme või kõva see on?
- pehme.

10. Heli tootmine.

1. Pikk, veerev [p] seotakse järjestikku vokaalidega /I/, /I/, /E/, /Ё/, /Yu/, sirutades samal ajal huuli naeratuseks.

2. Kui /R’/ pehmet pole, saab /R/ hääldada pea tahapoole.

3. Hääliku [р`] produtseerimine silbikombinatsioonist “zi” esimese hääliku “zzzi” veidi pikendatud hääldusega. Silpide korduval kordamisel liigutab laps teie soovil keele esiosa üles ja edasi alveoolidesse, kuni saavutatakse frikatiivse heli [p`] akustiline efekt kombinatsioonis vokaaliga “i”. Pärast seda sisestage sond (nimetissõrm, teelusika käepide, spaatel) ja kasutage seda keele vibreerimiseks.

11. Isoleeritud heli kindlustamine. Harjutus "Paneme auto käima."

Kas sa tead, kuidas auto mootor müriseb? rrrr. Kuidas väikese auto mootor töötab? Rry-ry-ry. Selgub, et meie külaline nutab, sest on eksinud. Aitame teda?! Selleks, et Roar teie koju jõuaks, peate sõrmega mööda seda rada jooksma, hääldades heli [r`].

Fizminutka:

Haamer, hamster, hamster (lapsed paisutavad põski välja)
Triibuline tünn. (patsutavad end külgedele)
Khomka tõuseb vara üles (venitusliigutused)
Peseb põski, hõõrub kaela (nägu ja kaela hõõrudes)
Hamster pühib onni (liigutused imiteerivad pühkimist)
Ja läheb välja trenni (paigal marssib)
Üks, kaks, kolm, neli, viis (3-4 liigutust, mis simuleerivad laadimist)
Khomka tahab saada tugevaks. (käe lihaste pinge)

12. Mäng palliga "Ütle heli."

Meie Reva on väga hajameelne ja unustab alati oma sõnad lõpetada. Kas aitame teda?

Lapsele palli viskav logopeed hääldab sõnad ilma viimase helita, laps peab selle heli nimetama, kordama kõiki sõnu ja seejärel palli logopeedile tagastama.

Taskulamp]
pullvint]
Amber]
Primer]
sõnastik]
Ankur]
Vinnid]
rüütel]
LODY...[Ry]
laager]

HO...[Ry]
Leetrid]
metsaline]
tsaar]

13. Foneemilise kuulmise arendamine:

1) Plaksutage käsi, kui kuulete heli [r`]

Isoleeritud: K R` R` N G R` Z R` R` T R` V R` D M K R` F M Z R` P R` R`

2) Tõstke oma käsi, kui kuulete heli [r`]

Silpides: Rya-LO-PO-Ryu-WE-OR-VA-Rya-Ri-KO-Ryu-AR

3) Koputage oma jalga, kui kuulete heli [r`]

Sõnades: laps, jänes, Reva, õun, riis, pihlakas, vöö, siil, laud, seljakott.

14. Mäng "Asenda heli - muuda sõna!"

Reva sai teada, et kui asendada sõnas vähemalt üks häälik, muutub selle tähendus. Kas kontrollime? Nüüd ma ütlen teile sõnu ja proovite asendada nende sõnade esimene häälik heliga [r`].

ahjukõne

kork - naeris

Kriuksu-risk

Pechka jõgi

Tüüfuse riff

Modelleeriv naeris

Shcheka-jõgi
Leika-Reika

Mime-velg

15. Kodutöö: Arva ära mõistatus, joonista vastus:

Akna taga põlevad tuled.
Need on mõrkjasmagusad.
Linnud nokivad neid talvel,
Kevadel laulavad nad laule.
Milline särav pilt!
Mis on väljaspool akent? -……

16. Tunni kokkuvõte:

Tubli, Ira! Sa tegid hästi!! Vaata, meie Reva on nutmise lõpetanud, naeratab ja ütleb aitäh!

Kas mäletate, millist häält me ​​täna tunnis hääldama õppisime? Milline ülesanne teile kõige rohkem meeldis?

Seotud väljaanded