Nastavení měkkého zvuku od tvrdého. Shrnutí individuální logopedické lekce na téma „Produkce zvuku“. Nastavení "R" ze zvuku "D"

K vyslovování hlásek P, P‘ je zapotřebí komplexní práce všech svalů jazyka. Při vyslovování R jsou ústa otevřená. Špička jazyka a jeho přední část jsou široce roztaženy a zvednuty k základnám horních zubů, napjaté; špička jazyka nepřiléhá těsně k horním alveolům a vibruje v procházejícím proudu vzduchu. Hlasivky jsou uzavřeny a vibrují, aby produkovaly hlas. Středem prochází vydechovaný proud vzduchu. Proud musí být silný a směrovaný. Měkká hláska R' se od tvrdé hlásky liší tím, že při artikulaci se střední část hřbetu jazyka zvedá k tvrdému patru, špička jazyka je o něco níže než při vyslovování R.

Soubor cvičení pro vytváření těchto zvuků.

1. "Houpačka"
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvíjet elevaci jazyka, rozvíjet pohyblivost a ohebnost špičky jazyka a schopnost ovládat.
Možnosti:
a) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široký jazyk se zvedá k nosu a klesá dolů k bradě. b) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široký jazyk se zvedá k hornímu rtu, pak klesá k dolnímu rtu. c) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široká špička jazyka se dotýká horních řezáků, poté spodních. Ujistěte se, že se jazyk nezužuje, rty a čelist se nepohybují;
d) Ústa jsou otevřená. Vložte široký jazyk mezi horní zuby a ret a poté mezi spodní zuby a ret.
d) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Širokou špičkou jazyka se dotkněte tuberkul za horními řezáky a poté za spodními.
Při provádění všech možností cvičení se ujistěte, že se jazyk nezužuje, rty se nepřetahují přes zuby a nepohybuje se spodní čelist;

2. Sáhněte si jazykem na nos.
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvíjet elevaci jazyka, rozvíjet pohyblivost špičky jazyka a schopnost ovládat.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Zvedněte široký konec jazyka směrem k nosu a spusťte jej směrem k hornímu rtu. Dbejte na to, aby se jazyk nezužoval, rty a spodní čelist byly nehybné.

3. Sáhněte si jazykem na bradu.
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvíjet pohyblivost špičky jazyka a schopnost ovládat ho.

Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Spusťte široký jazyk pod bradu a poté jej zvedněte směrem ke spodnímu rtu. Dbejte na to, aby se jazyk nezužoval, rty a spodní čelist byly nehybné.

4. "Jazyk jde přes zuby."
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvinout flexibilitu a přesnost pohybů špičky jazyka a schopnost jej ovládat.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Pohyby jazyka:
Širokým jazykem se dotkněte spodních zubů zvenčí, poté zevnitř.
Při provádění cvičení se ujistěte, že se jazyk nezužuje, spodní čelist a rty jsou nehybné.

5. "Vyčistíme si zuby"
Cíl: rozvíjet zvedání jazyka, flexibilitu a pohyblivost špičky jazyka, schopnost ovládat špičku jazyka.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Širokou špičkou jazyka si čistěte horní zuby zevnitř a pohybujte jazykem nahoru a dolů. Ujistěte se, že jazyk je široký, rty se nepřetahují přes zuby a spodní čelist se nepohybuje.

6. "Malíř".
Cíl: rozvinout pohyb jazyka nahoru, jeho pohyblivost a schopnost ovládat jej.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Použijte širokou špičku jazyka k pohlazení patra a pohybujte jazykem tam a zpět (od zubů k hrdlu a zpět). Dbejte na to, aby se jazyk nezužoval, dosahoval na vnitřní plochu horních řezáků a nevyčníval z úst, rty se nepřetahovaly přes zuby a spodní čelist se nepohybovala.

7. "Kůň"
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvíjet elevaci jazyka.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široký jazyk ve tvaru rýče přitiskněte k patru (jazyk se odsaje) a kliknutím odtrhněte. Ujistěte se, že vaše rty jsou v úsměvu a že vaše spodní čelist „netahá“ jazyk nahoru.

8. "Houba".



9. "Akordeon".

(Viz cvičení pro vytváření zvuků Ш, Ж)


10. Klepněte na špičku jazyka.
Cíl: posílit svaly jazyka, rozvíjet zvedání jazyka, ohebnost a pohyblivost špičky jazyka, schopnost ovládat špičku jazyka.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Širokou špičku jazyka přitiskněte k tuberkulům za horními zuby a kliknutím odtrhněte. Nejprve se cvičení provádí pomalým tempem, poté rychleji. Ujistěte se, že rty a spodní čelist jsou nehybné, funguje pouze jazyk.

11. “Lahodný džem.”

(Viz cvičení pro vytváření zvuků Ш, Ж)

12. "Blebící Turecko."

(Viz cvičení pro vytváření zvuků L, L)

13. "Zaměření".
Cíl: rozvinout schopnost držet boční okraje a špičku jazyka ve zvednutém stavu, naučit se směrovat proud vzduchu podél středu jazyka.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Jazyk ven. Boční okraje a špička jazyka jsou zvednuté, střední část hřbetu jazyka se ohýbá dolů. Držte jazyk v této poloze a vyfukujte vatu ze špičky nosu. Ujistěte se, že spodní čelist je nehybná, rty se nepřetahují přes zuby a vata letí přímo vzhůru.

14. "Sfrkání."
Cíl: rozvinout vibraci špičky jazyka.
Umístěte široký, uvolněný jazyk mezi rty. foukejte na jazyk a rty tak, aby vibrovaly. Dbejte na to, aby se vám nenapínaly rty, neotékaly vám tváře a jazyk se vám nesvíral mezi zuby.

15. "Automatický".
Cíl: rozvíjet elevaci jazyka, flexibilitu a pohyblivost špičky jazyka.
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Napjatou špičkou jazyka klepejte na hrbolky za horními zuby, opakovaně a zřetelně vyslovujte hlásku t-t-t – zpočátku pomalu, postupně zrychlujte tempo. Ujistěte se, že rty a spodní čelist jsou nehybné, zvuk t má charakter jasné rány a netleská, špička jazyka se nestahuje a je cítit vydechovaný proud vzduchu. Pro kontrolu si přineste k ústům proužek papíru: pokud je cvik proveden správně, vychýlí se.

16. "Buben".
Cíl: vyvinout zvedání jazyka, schopnost napínat špičku jazyka; rozvíjet jeho pohyblivost.
a) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Širokou špičkou jazyka poklepejte na patro za horními zuby a opakovaně a zřetelně vyslovujte hlásku d-d-d. Hlásku d vyslovujte nejprve pomalu, postupně zrychlujte tempo. Dbejte na to, aby se rty nepřetahovaly přes zuby, nepohybovala se spodní čelist, jazyk se nezužoval, jeho špička se nezasunula, aby zvuk d měl charakter čisté rány a nebyl škvíravý. Zvuk d je vyslovován tak, že je cítit vydechovaný proud vzduchu.
b) Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Zvedněte svůj široký jazyk až k patru a jedno po druhém vyslovujte zřetelně ano-dy. Při vyslovení slabiky ano je jazyk stažen do středu patra, při vyslovení dy se přesune k tuberkulům za horními řezáky. Nejprve se cvičení provádí pomalu, poté se tempo zrychluje. Při vyslovení by měl být cítit vydechovaný proud vzduchu. Dbejte na to, aby se vaše rty nepřetahovaly přes zuby. Spodní čelist by se neměla pohybovat. Výslovnost yes-da by měla být jasná, ne škvíravá a špička jazyka by se neměla kroutit.

Techniky produkce zvuků P a Pb.
Podle imitace. Tato technika je jen příležitostně vede k pozitivním výsledkům, takže ostatní musí být používány častěji.
Nejběžnější technikou je zvuková produkce R z d, opakování na jeden výdech:ddd, ddd, po němž následuje nucenější výslovnost toho druhého. Střídavěvýslovnost hlásek T a d v kombinaci atd. atd nebo tdd, tdd rychlým tempem, rytmicky. Jsou artikulované, když jsou ústa mírně otevřená a když je jazyk zavřený nikoli řezáky, ale dásněmi horních řezáků nebo alveolů. Opakované vyslovování řady zvukůd A Tdítě je požádáno, aby silně fouklo na špičku jazyka, a v tomto okamžiku dojde k vibraci.
Ne vždy však tato technika vede k úspěchu. Se zadní lingvální artikulacíRnebo jeho velární (uvelární) artikulace se může objevit bifokální vibrace: zadní a nová, přední. Současná kombinace dvou druhů vibrací vytváří hrubý hluk a dítě takový zvuk odmítá přijmout. Navíc, když je dosaženo přední vibrace, zvuk se často ukáže jako příliš dlouhý (valivý) a hlučný.
Nastavení p ve dvou fázích. V první fázi je umístěna frikativaRžádné vibrace ze zvukua když se vyslovuje nataženým způsobem bez zaoblení rtů a posunutí přední hrany jazyka mírně dopředu, směrem k dásním horních zubů nebo alveolům. V tomto případě je zvuk vyslovován s výrazným tlakem vzduchu (jako při vyslovování tupého zvuku) a minimální mezerou mezi přední hranou jazyka a dásní.
Výsledný frikativní zvuk je fixován ve slabikách. Můžete, aniž byste zafixovali zvuk ve slabikách, přejít do druhé fáze výroby: s mechanickou pomocí, pomocí kuličkové sondy. Zavádí se pod jazyk a při dotyku spodní plochy přední části jazyka rychlé pohyby sondy doprava a doleva způsobují vibrace jazyka, jeho přední okraje se střídavě uzavírají a otevírají s alveoly. Tyto pohyby lze provádět běžnou plochou špachtlí (dřevěnou nebo plastovou) nebo sondou, domácí trénink může dítě provádět pomocí rukojeti čajové lžičky nebo čistého ukazováčku. Během tréninku by měl být vydechovaný proud silný. Popsaná technika se používá v případech, kdy nejsou narušeny zvuky syčení dítěte.
Tato technika vede k pozitivním výsledkům. Jeho nevýhodou však je, že zvuk se ukazuje jako dunivý, je vyslovován izolovaně a dítě obtížně zvládá přechod z něj na kombinace zvuku se samohláskami.
Nejúčinnější technikou je inscenaceR ze slabičné kombinacezas mírně prodlouženou výslovností prvního zvuku slabiky:zzza. Při opakovaném opakování slabik dítě podle pokynů logopeda pohybuje přední částí jazyka nahoru a dopředu k alveolům, dokud nedosáhne akustického efektu frikativy.Rv kombinaci se samohláskouA. Poté je vložena sonda, která se používá k rychlým pohybům zleva doprava a zprava doleva. V okamžiku vibrací je slyšet poměrně čistý zvukR, normální délka bez nadměrného rolování. Při tomto způsobu tvorby zvuku není potřeba žádné zvláštní uvádění zvuku v kombinaci se samohláskou, protože se okamžitě tvoří slabika. V následné práci je důležité vést nácvik vyvolávání slabikra, ru, ry.
Při nastavení měkkéR' používá se stejná technika, ale s použitím slabikyzi, a v budoucnu ze, ze, ze, ze.
Obvykle pro poruchy tvrdého a měkkého zvukuR nejprve je umístěn tvrdý zvuk a poté měkký zvuk, ale toto pořadí není pevné, lze jej libovolně měnit; Pouze se nedoporučuje umístit je současně, aby nedošlo k posunutí.

Burykina Evgenia
Plán lekce zvukové produkce [p’]

Předmět: Nastavení zvuku [р '].

Úkoly: pro dosažení správného izolovaného zvuku zvuk [r']; rozvíjet fonematický sluch; rozvíjet dovednosti přiměřeného sebevědomí.

Zařízení: předmětný obrázek malého tygříka.

Průběh lekce:

I. Organizační moment

Ahoj Danyo! Vidím, že máš dobrou náladu! To znamená, že jste rozhodnuti na tom aktivně pracovat třída!

II. Vyhlášení tématu třídy

Naučili jste se správně vyslovovat hard zvuk [r], tedy jak velký tygr vrčí, a dnes se pokusíme naučit, jak správně vyslovovat měkké zvuk [r], t. j. jak vrčí malý tygřík. Nejprve ale začneme rozcvičkou.

III. Zahřát

Akční gymnastika:

Cvičení "Hodinky", "Kyvadlo". Ústa jsou mírně otevřená. Rty jsou roztažené do úsměvu. Pomocí špičky úzkého jazyka střídavě dosahujte ke koutkům úst.

Cvičení "Had". Ústa jsou široce otevřená. Zatlačte úzký jazyk dopředu a posuňte jej hluboko do úst.

Cvičení "Houpačka". Ústa jsou otevřená. S napjatým jazykem sáhněte na nos a bradu, případně na horní a dolní řezáky.

Cvičení "Vyčisti si zuby". Ústa zavřená. Pohybujte jazykem krouživými pohyby mezi rty a zuby.

Cvičení "Cívka". Ústa jsou otevřená. Špička jazyka spočívá na dolních řezácích, boční okraje jsou přitisknuty k horním stoličkám. Široký jazyk "vyjede" dopředu a stahuje se do hloubky úst.

Cvičení "Kůň". Přisávejte jazyk až ke stropu úst a švihněte jazykem. Klikněte pomalu a pevně a zatáhněte za hyoidní vaz.

Izolovaná výslovnost zvuk [p]

Danyo, jak tygr řve? (r-r-r-r-)

Teď řekni tohle zvuk po dlouhou dobu na jeden výdech, hlasitě a tiše.

IY. Popis artikulační struktury při výslovnosti zvuk [p]

Rty – zaujímají stejnou polohu jako při vyslovování zvuk [a];

Zuby – otevřené;

Jazyk - přední část hřbetu jazyka se zvedá k tvrdému patru (přibližně jako u samohlásky [i] je špička jazyka o něco níže než u [r], zadní část hřbetu jazyka podél s kořenem je posunut dopředu;

Měkké patro se zvedne, přitlačí k zadní stěně hltanu a uzavře průchod do nosní dutiny;

Proud vzduchu - při výdechu vstupuje do dutiny ústní na napjatou špičku jazyka a rozechvívá ji.

Y. Zvuková produkce.

1. technika - imitací dospělce - imitace vrčení tygříka (logoped a dítě sedí před zrcadlem):

Danyo, podívej se a poslouchej, jak to malé tygří mládě vrčí (ry-ry-ry-ry).

Zkus to znovu.

2. termín: inscenování[р] ze slabičného spojení zi s mírně prodlouženou výslovností prvního zvuk ze slabiky zzzy. Při opakovaném opakování slabiky dítě podle pokynů logopeda pohybuje přední částí jazyka nahoru a dopředu k alveolům, dokud nedosáhne akustického efektu v kombinaci se samohláskou [a]. Poté se vloží sonda a s její pomocí se provádějí rychlé pohyby zleva doprava a zprava doleva. V okamžiku vibrací je slyšet dostatečně čistý zvuk zvuk [r].

YI. Izolovaná sluchová diskriminace zvuk [p]

Danyo, vyslovím zvuky, a jakmile uslyšíte zvuk[p] seberte kartu s obrázkem tygříka.

[p],[t],[k],[a],[p],[o],[p],[g],[p],[b],[c],[p],[y ],[d],[s],[r],[g],

[z],[r],[r],[r],[n],[r].

YII. Diskriminace zvuk [r] ve slabikách.

Pokud uslyšíte, vyjmenuji slabiky zvuk[р] – vyzvedněte kartu s tygrem nkom: Ra - ri - for - ro - lo - zyu - re - ta - tyu - ryu - rya - dobře - ur - ur - re - ko - rya - mu - ryo.

Yiii. Sečteno a podtrženo třídy.

Který zvuk naučili se správně vyslovovat a slyšet?

Pracoval jsi dobře. chválím tě. Pokuste se správně vyslovit zvuk [р] a v jiných třídách.

Publikace k tématu:

Naše skupina se jako všichni připravovala na divadelní představení ke Dni divadla. Našli jsme scénář, trochu ho upravili a začali připravovat.

Individuální lekce produkce [C] Téma: zvuk [C] Cíle: 1. Vzdělávací: - naučit provádět artikulační cvičení v plném rozsahu s pomocí artikulační gymnastiky; - rozvíjet.

CÍL LEKCE: nastavení zvuku [s]. CÍLE: VZDĚLÁVACÍ: Rozvinout schopnost správně vyslovovat hlásky [s], naklonění.

Shrnutí individuální logopedické lekce o zvukové produkci [P]. Shrnutí individuální logopedické lekce o zvukové produkci [P]. Cíl: nastavení zvuku [P]. Úkoly: – vytvoření správného.

CÍLE: 1. Nápravné a vzdělávací: - automatizace hlásky Ш ve slovech, frázích, větách; - rozvoj lexikální a gramatické struktury;

Poznámky k lekci o automatizaci zvuku [Ш] Zvuk „SH“: špička jazyka je zvednutá k přední části patra (v alveolech, ale netlačí; boční okraje jazyka přiléhají k horním stoličkám;.

Shrnutí jednotlivých logopedických sezení.

Téma: Nastavení zvuku [р`].

Cílová: Nastavení zvuku [р`].

úkoly:

Vzdělávací:

    Utvářet představy dítěte o správné poloze orgánů artikulace při vyslovování hlásky [p`].

Opravné:

    Trénujte pohyblivost artikulačního aparátu.

    Rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů.

    Rozvíjejte mimiku.

    Rozvíjet fonematické uvědomění.

Vzdělávací:

    Vyvinout správnou, jasnou dikci; upravenost a držení těla.

    Pěstovat zájem o činnost.

Zařízení: obrázky pro artikulační gymnastiku,vata, profil zvukové artikulace [р`].

Plán:

    Organizace času

    Hlavní část:

    Artikulační gymnastika

    Prstová gymnastika

    Rozvoj obličejových svalů

    Cvičení pro rozvoj mluvícího hlasu „Opakujte tiše“

    Hra "Poslouchejte - nezívejte!"

    Vyhlášení tématu lekce

    Artikulační analýza

    Zvuková produkce

    Zajištění izolovaného zvuku

Tělesná výchova minuta

    Hra "Say the Sound"

    Rozvoj fonematického sluchu

    Domácí práce

    Shrnutí lekce

Průběh lekce:

1. Org. moment:

Ahoj Iro! Cestou do školky jsem potkala naši hostku, ale kdo to je, se dozvíte, když vám přečtu tuto básničku:

Jaký druh vytí? Jaký řev?
Není tam stádo krav?
Ne, není to tam kráva...
Tohle je Tanya The Roarer
Pláč
nalité,
Šaty utírá...
UUUUUUUH!..

Proč pláčeš, řveš,
Řvoucí kráva?
Je na vás vlhkost
Plíseň může růst.

O kom je tato báseň? Tady je, podívej. Uklidněme naši Revu a dopřejme jí džem.

2. Artikulační gymnastika:

A)"Lahodný džem."

Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Pomocí širokého předního okraje jazyka olízněte horní ret, pohybujte jazykem shora dolů a poté jazyk vtáhněte do úst směrem ke středu patra. Dbejte na to, aby se jazyk nezužoval, při zatažení jeho boční okraje kloužou přes stoličky a špička jazyka je zvednutá. Rty se nepřetahují přes zuby, spodní čelist „netahá jazyk nahoru“ - musí být nehybná.

"Špachtle".

Ústa jsou mírně pootevřená, rty roztažené v úsměvu. Široký, uvolněný jazyk spočívá na spodním rtu. Tato pozice se drží po dobu 5-10 sekund. Pokud se jazyk nechce uvolnit, můžete ho poplácat horním rtem a přitom říkat: pět-pět-pět.

"Jehla."

Ústa jsou mírně pootevřená, rty roztažené v úsměvu. Vystrčte úzký, napjatý jazyk z úst. Vydržte 5-10 sekund.

b)"Kůň"

Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široký jazyk ve tvaru rýče přitiskněte k patru (jazyk se odsaje) a kliknutím odtrhněte. Ujistěte se, že vaše rty jsou v úsměvu a že vaše spodní čelist „netahá“ jazyk nahoru.

"Houba".
Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Široký jazyk přitiskněte celou jeho rovinou k patru (jazyk je nasáván) a držte jej v této poloze, počítejte od 1 do 5-10. Jazyk bude připomínat tenkou čepici houby a natažená hyoidní uzdička bude připomínat její stonek. Ujistěte se, že boční okraje jazyka jsou stejně pevně přitisknuty k patru (ani jedna polovina by se neměla prohýbat), aby se rty nepřetahovaly přes zuby. Při opakování cvičení musíte otevřít ústa více.

"Buben"

Usmějte se, otevřete ústa a poklepejte špičkou jazyka za horními zuby, opakovaně a zřetelně vyslovujte zvuk [d], postupně zrychlujte tempo.

V)"Soustředit se".

Cíl: rozvinout schopnost držet boční okraje a špičku jazyka ve zvednutém stavu, naučit se směrovat proud vzduchu podél středu jazyka.

Ústa jsou otevřená. Rty v úsměvu. Jazyk ven. Boční okraje a špička jazyka jsou zvednuté, střední část hřbetu jazyka se ohýbá dolů. Držte jazyk v této poloze a vyfukujte vatu ze špičky nosu. Ujistěte se, že spodní čelist je nehybná, rty se nepřetahují přes zuby a vata letí přímo vzhůru.

3. Prstová gymnastika:

Než si začneme hrát s Revou, protáhneme si prsty:

Návštěva palce u nohy

(prsty, zatnout v pěst, palec nahoru, obě ruce)

Přišli přímo k domu

(zavřete dvě dlaně pod úhlem - „střecha“)

Index a střed
Bezejmenný a poslední

(nazývané prsty, každá ruka je zase spojena s palcem)

A malý malíček
(všechny prsty sevřené v pěst, malíčky směřující nahoru)
Sám vylezl na práh.

(Sklepejte pěsti dohromady.)

Společně prsty jsou přátelé.

(Rytmicky zatněte prsty v pěst a uvolněte je.)

Nemohou žít jeden bez druhého.

(Spojte ruce do "zámku.")

5. Rozvoj obličejových svalů

Podívej se z okna! Dnes je nádherné počasí, sluníčko krásně svítí.

L.: Vytáhněte rty dopředu jako trubice. Nakreslete slunce - kruh, nejprve doprava, pak doleva. Nyní nakreslete paprsky slunce – natáhněte rty doprava, pak doleva a poté natáhněte rty do úsměvu.

L.: Slunce a jeho paprsky jasně svítí a padají do očí. Přimhouříme oči: zavřeme pravé oko, pak levé.

6. Cvičení k utváření řečového hlasu "Opakujte tiše":

Naše Reva mluví.

Kdo to bude tiše opakovat?

Logoped předmět hlasitě pojmenuje a dítě slovo potichu opakuje.

slova:rádio, duha, rukáv, košile, hrdina, pírko, komár, tan, meloun, obálka, kukuřice, klokan.

7. Hra "Poslouchejte - nezívejte!"

Logoped: „Nyní pojmenuji věty a vy pozorně poslouchejte. Pokud mě slyšíte, jak se na něco ptám, dřepněte si, pokud ne, zůstaňte na místě."Materiál řeči: Kdo se toulá lesem? Lesem se toulá vlk. Kočka chodí po střeše. Kam jde kočka? Co ta dívka kreslí? Dívka kreslí dům. Po dešti se dějí duhy. V noci prší. Kdy se stane duha? Kdy prší? Čím ten kluk kreslí? Chlapec kreslí tužkou.

8. A teď se s Revou naučíme vyslovovat hlásku [r`].

9. Artikulační analýza.

Dívej se,když vyslovíme zvuk [r`]naše rty jsou pootevřené v úsměvu,zuby jsou otevřenéširoká špička jazyka je zvednutá až k patru, napnutá, hřbet jazyka je zvednutý, vzduch volně prochází mezi ním a patrem, boční okraje jazyka jsou pevně stisknutyležet k horním molárům. Co se stane s hlasivkami? (vibrovat)

Je zvuk [r`] souhláska nebo samohláska? A proč?

Souhláska. Protože při jeho vyslovení nám překáží jazyk.
Je zvuk [r`] znělý nebo neznělý?
- zvučný, protože hlasivky vibrují.
Jak je měkký nebo tvrdý?
- měkký.

10. Zvuková produkce.

1. Dlouhé, valivé [p] se postupně spojuje se samohláskami /I/, /I/, /E/, /Ё/, /Yu/, přičemž se rty natahují do úsměvu.

2. Pokud není /R‘/ měkké, můžete /R/ vyslovit s hlavou odhozenou dozadu.

3. Produkce hlásky [р`] ze slabičné kombinace „zi“ s mírně prodlouženou výslovností první hlásky „zzzi“. Při opakovaném opakování slabik dítě na vaši žádost pohybuje přední částí jazyka nahoru a dopředu k alveolům, dokud nedosáhne akustického efektu frikačního zvuku [p`] v kombinaci se samohláskou „i“. Poté vložte sondu (ukazováček, rukojeť čajové lžičky, špachtle) a použijte ji k vibrování jazyka.

11. Zajištění izolovaného zvuku. Cvičení "Nastartujeme auto."

Víte, jak řve motor auta? Rrrr. Jak funguje motor malého auta? Rry-ry-ry. Ukázalo se, že náš host pláče, protože se ztratila. Pomůžeme jí?! Aby se Roar dostal k vám domů, musíte po této cestě přejet prstem a vyslovit zvuk [r`].

fizminutka:

Křeček, křeček, křeček (děti nafouknou tváře)
Pruhovaná hlaveň. (poplácávají se po stranách)
Khomka vstává brzy (protahovací pohyby)
Umývá tváře, maže krk (tření obličeje a krku)
Křeček zametá boudu (pohyby napodobují zametání)
A jde cvičit (pochodovat na místě)
Jeden, dva, tři, čtyři, pět (3-4 pohyby simulující nabíjení)
Khomka se chce stát silným. (napětí svalů paže)

12. Hra s míčem „Řekni zvuk“.

Naše Reva je velmi duchem nepřítomná a vždy zapomene dokončit svá slova. Pomůžeme jí?

Logoped při hodu míčku dítěti vysloví slova bez poslední hlásky, dítě musí tuto hlásku pojmenovat, zopakovat celá slova a poté vrátit míček logopedovi.

Svítilna]
Hýl]
Jantar]
Základní nátěr]
Slovník]
Kotva]
Akné]
Rytíř]
LODY...[Ry]
Tábor]

HO...[Ry]
Spalničky]
Bestie]
Car]

13. Rozvoj fonematického sluchu:

1) Tleskněte rukama, když uslyšíte zvuk [r`]

Izolovaný: K R` R` N G R` Z R` R` T R` V R` D M K R` F M Z R` P R` R`

2) Zvedněte ruku, když uslyšíte zvuk [r`]

Ve slabikách: Rya-LO-PO-Ryu-WE-OR-VA-Rya-Ri-KO-Ryu-AR

3) Když uslyšíte zvuk [r`], klepněte na nohu

Slovy: dítě, zajíc, Réva, jablko, rýže, jeřáb, opasek, ježek, stůl, batoh.

14. Hra "Nahradit zvuk - změnit slovo!"

Reva se naučila, že pokud ve slově nahradíte alespoň jeden zvuk, jeho význam se změní. Zkontrolujeme? Nyní vám řeknu slova a pokusíte se nahradit první zvuk v těchto slovech zvukem [r`].

trouba-řeč

čepice - tuřín

Riziko vrzání

Pechka-řeka

Tyfusový útes

Modelování tuřínu

Řeka Shcheka
Leika-Reika

Mime-rim

15. Domácí úkol: Hádej hádanku, nakresli odpověď:

Za oknem hoří světla.
Jsou hořkosladké.
V zimě je klují ptáci,
Na jaře zpívají písně.
Jaký jasný obrázek!
Co je za oknem? -……

16. Shrnutí lekce:

Výborně, Iro! Vedl sis dobře!! Podívejte, naše Reva přestala plakat, usmívá se a říká děkuji!

Pamatujete si, jakou hlásku jsme se dnes naučili vyslovovat ve třídě? Který úkol tě nejvíc bavil?

Související publikace